تبیان، دستیار زندگی
برخی از گیاهان جنبه دارویی داشته و برای بدن انسان مفید هستند. آشنایی با این گیاهان و نوع تأثیر آن‌ها می‌تواند در بسیاری موارد راهگشا باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گیاهان شفا بخش


برخی از گیاهان جنبه دارویی داشته و برای بدن انسان مفید هستند. آشنایی با این گیاهان و نوع تأثیر آن‌ها می‌تواند در بسیاری موارد راهگشا باشد.


ریحان

ریحان: مقابله با استرس

در چند مطالعه انجام شده، کشف شده که ریحان در کاهش استرس مۆثر است. این گیاه، این کار را با افزایش سطح آدرنالین و نوروآدرنالین و کاهش سروتونین انجام می‌دهد.

ریحان همچنین می‌تواند از سرطان سینه پیشگیری کند. چای برگ ریحان سبب کوچک شدن تومورها می‌شود، همچنین مقدار خون وارد شده به آن‌ها را کم می‌کند و گسترش آن‌ها را متوقف می‌سازد.

برای استفاده بیشتر از ریحان برای رهایی از استرس، می‌توانید از عصاره ریحان استفاده کنید. توصیه می‌شود که به صورت روزانه چای ریحان نوشیده شود. برای درست کرده این چای به این ترتیب عمل کنید: دو فنجان آب جوش را بر روی ده تا پانزده عدد برگ ریحان بریزید و پنج دقیقه صبر کنید تا خیس بخورند. قبل از مصرف، برگ‌ها را دور بریزید. اگر در حال معالجه سرطان سینه هستید، قبل از مصرف این چای با دکتر خود در این مورد صحبت کنید.

سیر پایین آورنده ریسک ابتلا به سرطان

در یک تحقیق نشان داده شده که مصرف زیاد سیر، نرخ موارد ابتلا به سرطان تخمدان، سرطان روده بزرگ و راست روده و دیگر سرطان‌ها را پایین می‌آورد. در یک آزمایش بالینی که در سال 2006 در ژاپن انجام شده، به افرادی که تاریخچه ابتلا به پولیپ‌های روده بزرگ داشتند به مدت یک سال عصاره سیر خشک (غیر تازه) داده شد و مشاهده گردید که اندازه و تعداد موارد رشد پیش سرطانی این پولیپ‌ها کمتر شد.

سیر همچنین می‌تواند به سیستم قلب و عروق انسان کمک نماید. در سیر، بیشتر از هفتاد نوع ماده فیتوکمیکال فعال وجود دارد. از جمله آن‌ها می‌توان به آلیسین اشاره کرد که در تحقیقات زیادی اثر آن بر کاهش فشار خون به میزان سه واحد، نشان داده شده است. بر طبق یک مطالعه بالینی یک ساله، سیر همچنین می‌تواند با کند کردن روند مسدود شدن شریان‌ها، از بروز سکته پیشگیری نماید.

بهترین کار این است که اگر به دنبال داروهای مکمل هستید، این مطلب را به دکتر خود بگویید. برخی گیاهان می‌توانند با بعضی از داروها برهمکنش کنند.

سیر تازه خرد و له شده، دارای بیشترین اثرات ضد سرطانی و خواص تقویت قلب و عروق می‌باشد. اما برای این کار شما باید هر روز تا پنج حبه سیر را بخورید. می‌توانید به جای این کار از کپسول‌های هزار میلی گرمی عصاره سیر به نام کیولیک استفاده نمایید که از آن در بسیاری از تحقیقات استفاده شده است.

گیاهان شفابخش جدید

آندروگرافیس (از خانواده ارزن)

در یک تحقیق جدید، ثابت شده که آندروگرافیس می‌تواند در بهبود عفونت‌های تنفسی مانند سرماخوردگی‌ها و سینوزیت، اثرات بسیار خوبی داشته باشد. در این مطالعه جدید، معلوم شده است که با استفاده از این گیاه، علایمی مانند احساس خستگی، بی‌خوابی، گلو درد و آبریزش بینی تا نود درصد کمتر می‌شوند.

خولان دریایی (سنجد تلخ)

این گیاه که نام علمی آن هیپوفائه رامنویدس است، در مرطوب کردن غشاهای مخاطی بسیار مۆثر است. در این گیاه ماده‌ای به نام اسید پالمیتولیک وجود دارد که اسید چربی بوده و در پوست انسان هم وجود دارد و در مرطوب کردن پوست و بهبود آن نقش دارد.

گیاهان دارویی

قواعد استفاده از گیاهان دارویی

عملکرد مواد طبیعی و داروها در بدن انسان در اغلب موارد شبیه به هم است. آن‌ها روش‌های زیر را به عنوان پیش آگاهی و هشدار توصیه می‌کنند:

قاعده اول: هیچ گیاهی را بی خطر و ایمن فرض نکنید.

قاعده دوم: با پزشک خود صحبت کنید.

بهترین کار این است که اگر به دنبال داروهای مکمل هستید، این مطلب را به دکتر خود بگویید. برخی گیاهان می‌توانند با بعضی از داروها برهمکنش کنند. مثلاً با داروهای ویژه فشار خون بالا، دیابت و افسردگی، همچنین رقیق کننده‌های خود و حتی داروهای معمولی که نیاز به نسخه ندارند.

قاعده سوم: زیادی مصرف نکنید.

مقدار بیشتر، لزوماً به معنای نتیجه بهتر نیست و ممکن است خطرناک باشد. همیشه از دستورات مربوط مقدار مصرف تبعیت کنید.


باشگاه کاربران تبیان - برگرفته از تبلاگ: گل صحرایی من