تبیان، دستیار زندگی
چون شما و همسرتان قوانین یا استانداردهای خاصی را دنبال نمی‌کنید، فکر می‌کنید رابطه‌‌تان شکست خورده است؟ در این مقاله به چند تصور متداول اشتباه و خطرناک برای روابط اشاره می‌کنیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

باورهای اشتباه در مورد روابط زناشویی


چون شما و همسرتان قوانین یا استانداردهای خاصی را دنبال نمی‌کنید، فکر می‌کنید رابطه‌‌تان شکست خورده است؟ در این مقاله به چند تصور متداول اشتباه و خطرناک برای روابط اشاره می‌کنیم.


زناشویی

اشتباه 1: تفاهم فکری

یک رابطه عالی نیازمند تفاهم فکری است.

• شما هیچ وقت نمی‌توانید به همه چیز از دید همسرتان نگاه کنید، زیرا دو فرد کاملاً متفاوت هستید. شما از نظر ژنتیکی، فیزیولوژیکی، روانی و تاریخی متفاوت هستید.

• شما نمی‌توانید با شبیه شدن به طرز فکر همسرتان، مشکلات رابطه‌تان را حل کنید. زنان و مردان ذهن متفاوتی دارند. سعی در تغییر طرز فکر، کاری غیرطبیعی و حتی خطرناک است.

اشتباه 2: عشق عالی

یک رابطه عالی نیازمند عشقی عالی است.

• بله، زندگی شما در کنار همسرتان باید توأم با عشق باشد. اما خودتان را گول نزنید و انتظار یک عشق غیرواقعی سینمایی را نداشته باشید. واقعیت این است که در دنیای واقعی، عاشق بودن به معنی افتادن در دام عشق نیست.

• عاشق شدن تنها اولین قدم عشق است. ماندن در آن مرحله، کار دشواری است. یک رابطه بالغ، از شور و شوق اولیه عشق به عشقی ماندگارتر و عمیق‌تر تبدیل می‌شود.

• این اشتباه متداول را مرتکب نشوید که فکر کنید، وقتی آن شور اولیه فروکش می‌کند، دیگر عاشق نیستید. پاسخ این نیست که رابطه‌ای جدید را شروع کنید تا بتوانید دوباره آن شور اولیه عشق را به دست آورید. پاسخ این است که یاد بگیرید چطور به مراحل بعدی عشق قدم بگذارید و تجربه‌ای عمیق‌تر داشته باشید.

اشتباه 3: قدرت حل مشکل

یک رابطه عالی نیازمند قدرت حل مشکل بالا است.

• در این دام نیفتید که باور کنید شما و همسرتان، اگر نتوانید مشکلات و مشاجرات جدی‌تان را حل کنید، نمی‌توانید شاد و خوشبخت باشید. شاید درصد بالایی از مشکلات رابطه‌ها، قابل حل نباشند.

• مسائلی وجود دارد که شما و همسرتان سر آن تفاهم ندارید و هیچ وقت هم تفاهم پیدا نخواهید کرد. چرا نمی‌توانید یک‌بار برای همیشه این مسائل و مشکلات را حل کنید؟ دلیلش این است که برای این منظور، باید یکی از شما ارزش‌ها و اعتقادات خود را قربانی کند.

• می‌توانید خیلی ساده تصمیم بگیرید که در آن موارد اختلاف داشته باشید و با اینکه در مورد آن موضوع به نزدیکی احساسی نرسیده‌اید، اما از نظر احساسی به هم نزدیک باشید.

زندگی شما در کنار همسرتان باید توأم با عشق باشد. اما خودتان را گول نزنید و انتظار یک عشق غیرواقعی سینمایی را نداشته باشید.

اشتباه 4: علایق مشترک

یک رابطه عالی، نیازمند داشتن علایق مشترک است که شما را برای همیشه به هم وصل کند.

• اگر علایق و فعالیت‌های مشترک نداشته باشید، رابطه‌تان هیچ اشکالی ندارد.

• اگر شما و همسرتان خودتان را مجبور می‌کنید که در فعالیت‌هایی مشترک شرکت کنید، اما نتیجه آن چیزی جز استرس، فشار و مشاجره نخواهد بود، به هیچ وجه این کار را نکنید.

اشتباه 5: رابطه آرام

یک رابطه عالی، یک رابطه مسالمت‌آمیز و آرام است.

• از مشاجره کردن به این دلیل که فکر می‌کنید نشانه ضعف یا شکست رابطه است، نترسید. حتی سالم‌ترین زوج‌ها هم گاهی دعوا می‌کنند.

• به دعوا و مشاجره اگر به طور درستی نگاه شود، می‌تواند با خالی کردن فشار و ایجاد تدریجی حس آرامش و اعتماد، و دانستن اینکه می‌توانید احساساتتان را بدون تحقیر شدن یا نادیده گرفته شدن، ابراز کنید، به رابطه کمک کند.

• به جای اینکه نگران تعداد دفعات مشاجراتتان باشید، باید نگران نحوه مشاجرات خود باشید. در زیر چند راهنمایی برایتان آورده‌ایم:

- به هیچ وجه از موضوع نگذرید یا طی مشاجره ارزش همسرتان را پایین نیاورید.

- فقط به این دلیل که مشاجره تحریک‌آمیز است، به دنبال آن نباشید.

- از به دست آوردن نزدیکی احساسی در انتهای مشاجره خودداری نکنید.

اشتباه 6: ابراز احساسات

یک رابطه عالی امکان بیرون ریختن احساساتتان را برایتان فراهم می‌کند.

• بیرون ریختن حرف‌های دلتان، شادی احساسی خوب به شما می‌دهد، اما وقتی در زمانی نامناسب، حرفی نامناسب از دهانتان بیرون بیاید، احتمال خراب کردن همیشگی رابطه‌تان وجود دارد. وقتی یک طرف نتواند طرف مقابل خود را به خاطر حرفی که طی یکی از همین زمان‌های درد و دل زده شده، ببخشد، روابط بسیاری برای همیشه خراب خواهد شد.

قبل از اینکه حرفی به زبان بیاورید که پشیمان شوید، زبانتان را گاز بگیرید و لحظه‌ای به حرفی که می‌خواهید بزنید فکر کنید.

• قبل از اینکه حرفی به زبان بیاورید که پشیمان شوید، زبانتان را گاز بگیرید و لحظه‌ای به حرفی که می‌خواهید بزنید فکر کنید. حرف‌هایی که در چنین مواقعی زده می‌شود، خیلی وقت‌ها احساس واقعی ما نیستند و نباید مطرح شوند، مخصوصاً اگر مخرب باشند.

اشتباه 7: اشتباه یکی از طرفین

یک رابطه عالی بعد از اشتباه یکی از طرفین، باقی نخواهد ماند.

• هیچ کس کامل نیست. تا زمانی که اشتباهات همسرتان، همراه با سوء استفاده از شما نبوده و مخرب نباشد، می‌توانید یاد بگیرید با آن‌ها زندگی کنید.

• به جای متمرکز شدن بر کمبودهای همسرتان، خصوصیاتی از او که اوایل برایتان جذاب بود را به یاد آورید. شاید بعضی از این خصوصیت‌های ذاتی، بخشی از آن جذابیت اولیه بوده‌اند؟ فقط به این دلیل که رفتاری عمومی نیست، به این معنی نیست که برای رابطه مسموم و خطرناک است.

• مراقب باشید که تفاوت بین یک تغییر رفتار همسرتان و یک مشکل جدی را درست تشخیص دهید. مشکلات جدی که مخرب و آزاردهنده هستند، اعتیاد و سوء استفاده‌ها و آزارهای جسمی/روحی است. برخلاف خصیصه‌های ذاتی، این‌ها رفتارهایی هستند که باید یاد بگیرید با آن‌ها زندگی کنید.

کدورت زناشویی

اشتباه 8: یک راه درست

برای عالی نگه داشتن رابطه، فقط یک راه درست وجود دارد.

• هیچ راه درست مشخصی برای یک همسر خوب بودن، پدر یا مادر خوب بودن یا کنار آمدن با مشکلات رابطه وجود ندارد.

• به جای اینکه از استانداردهایی که در کتاب‌ها خوانده‌اید یا از دوستان شنیده‌اید، تبعیت کنید، بهتر است راهی را انتخاب کنید که به دردتان می‌خورد. اگر روشی که شما و همسرتان پیش گرفته‌اید، نتیجه دلخواهتان را ایجاد می‌کند، همان را پیش بگیرید. اگر هر دو شما با اصول و قواعد مخصوص خودتان راحت هستید، می‌توانید قوانین خودتان را داشته باشید.

• یادتان باشد، در مورد طریقه ابراز احساس همسرتان سخت‌گیر و خشک نباشید. هیچ راه خاصی برای ابراز علاقه وجود ندارد. این واقعیت که همسرتان به طریقی متفاوت احساسات خود را ابراز می‌کند، باعث نمی‌شود که این احساسات اصالت و ارزش کمتری داشته باشد.

اشتباه 9: تغییر

رابطه‌تان زمانی می‌تواند عالی باشد که همسرتان را آن طور که دوست دارید، تغییر دهید.

• در دام این باور نیفتید که اگر بتوانید همسرتان را تغییر دهید، رابطه‌تان بهتر خواهد شد.

• اگر رابطه‌تان توأم با فشار است، مهم‌ترین فردی که باید تغییر کند، خودتان هستید. وقتی نقص‌ها و ایرادات خود را که موجب تخریب رابطه شده پیدا کنید، می‌توانید تصمیم بگیرید که آن‌ها را از زندگی خود بیرون کنید.


باشگاه كاربران تبیان - ارسالی از: yasekaboud63

برگرفته از انجمن: خانواده