تبیان، دستیار زندگی
خداوند مى فرماید: اى اهل محشر! من عظمت و بزرگوارى را بر پیامبر برگزیده ام محمد، و بندگان عزیزم على ، فاطمه ، حسن و حسین قرار دادم . هان اى اهل محشر! سرها را به زیر آورید و چشمانتان را بر هم نهید! این فاطمه دخت پیامبر است كه به سوى بهشت گام برمى دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

روزی که محبّان فاطمه علیهاالسلام شفاعت می کنند

حضرت فاطمه

جابربن عبدالله انصارى - صحابه ارزشمند پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله -  مى گوید:

به امام باقر علیه السلام گفتم :

فدایت شوم ! تقاضا مى كنم حدیثى در مورد عظمت مادرت فاطمه برایم بفرمایید كه هر وقت آن را براى پیروان شما خاندان رسالت باز گفتم ، شاد و خرسند شوند.

امام باقر فرمود:

پدرم از رسول خدا نقل كرد كه پیامبر فرمود:

وقتى كه روز قیامت فرا مى رسد براى پیغمبران الهى منبرهایى از نور نصب مى شود كه در میان آنها منبر من بلندترین منبرها خواهد بود. آنگاه خداوند مهربان مى فرماید:

اى پیامبر برگزیده ام ! سخنرانى كن ! و من آن روز چنان سخنرانى مى كنم كه هیچ كس حتى پیامبران و سفیران الهى نیز همانند آن را نشنیده باشند.

سپس منبرهایى براى جانشینان پیغمبران نصب مى شود و در میان آنها منبر جانشین من «على» از همه منبرها بلندتر است آنگاه خداوند به او دستور مى دهد سخنرانى كند و او سخنرانى مى كند كه هیچ كدام از جانشینان پیغمبران خدا مانند آن را نشنیده باشند.

پس از آن براى فرزندان پیامبران، منبرهایى از نور نصب مى شود و براى دو فرزندم و دو گل باغ زندگى من «حسن و حسین» منبرى مى گذارند و از آنان درخواست مى شود سخنرانى كنند و آن دو نور دیده ام سخنرانى خواهند كرد كه هیچ یك از فرزندان پیغمبران نشنیده اند.

خداوند مى فرماید: اى اهل محشر! من عظمت و بزرگوارى را بر پیامبر برگزیده ام محمد، و بندگان عزیزم على ، فاطمه ، حسن و حسین قرار دادم . هان اى اهل محشر! سرها را به زیر آورید و چشمانتان را بر هم نهید! این فاطمه دخت پیامبر است كه به سوى بهشت گام برمى دارد

سپس فرشته وحى، جبرئیل امین ندا مى دهد كه « فاطمه » دختر گرامى پیامبر كجاست؟

آنگاه فاطمه پا مى شود.

از جانب خداوند ندا مى رسد كه اى اهل محشر! اكنون شكوه و بزرگوارى از آن كیست؟

پیامبر و امیرالمۆمنین و دو فرزند گرامى شان جواب مى دهند از آن خداى بى همتا.

خداوند مى فرماید:

اى اهل محشر! من عظمت و بزرگوارى را بر پیامبر برگزیده ام محمد، و بندگان عزیزم على، فاطمه، حسن و حسین قرار دادم .

هان اى اهل محشر!

سرها را به زیر آورید و چشمانتان را بر هم نهید! این فاطمه دخت پیامبر است كه به سوى بهشت گام برمى دارد.

سپس جبرئیل امین شترى از شترهاى بهشت را كه دو سوى آن از انواع زینتهاى بهشتى آراسته و مهارش از لۆلۆ تازه و زین آن از مرجان است، مى آورد، بانوى دو جهان بر آن شتر سوار مى شود، آنگاه خداوند مهربان دستور مى دهد یكصد هزار فرشته از سمت راست و یكصد هزار فرشته از سمت چپ فاطمه را همراهى كنند و یكصد هزار فرشته را مأمور مى كند كه آن بانو را بر روى بالهاى خویش گرفته و با این شكوه و جلال او را به در بهشت برسانند.

هنگامى كه به در بهشت مى رسد، به پشت سر خویش نگاه مى كند، از جانب خداوند ندا مى رسد:

اى دختر پیامبر محبوب من چرا وارد بهشت نمى شوى؟

جواب مى دهد:

خداوندا! دوست دارم در چنین روزى مقام و منزلت من به همگان روشن گردد.

اى جابر! به خدا سوگند! كه مادرم فاطمه آن روز شیعیان و دوستان خود را از میان مردم جدا مى كند، همانند پرنده اى كه دانه هاى سالم را از میان دانه هاى فاسد بر مى چیند. آنگاه پیروانش به همراه آن بانو به سوى بهشت روان مى شوند.

ندا مى رسد:

اى دختر حبیب من برگرد به سوى محشر نظاره كن! هر كس در سویداى قلب او مهر تو یكى از فرزندان معصوم تو است برگیر و او را وارد بهشت ساز.

سپس امام باقر علیه السلام فرمود:

هان اى جابر! به خدا سوگند! كه مادرم فاطمه آن روز شیعیان و دوستان خود را از میان مردم جدا مى كند، همانند پرنده اى كه دانه هاى سالم را از میان دانه هاى فاسد بر مى چیند. آنگاه پیروانش به همراه آن بانو به سوى بهشت روان مى شوند.

وقتى كه بر در بهشت مى رسند بر دلهایشان الهام مى گردد بایستند و آنها مى ایستند. در این وقت از سوى پروردگار ندا مى رسد:

اى دوستان من! چرا ایستاده اید شما كه مورد شفاعت فاطمه قرار گرفته اید.

پاسخ مى دهند:

بار پروردگارا! دوست داریم در این چنین روزى ارزش بندگى و محبت اهل بیت رسالت را ببینم و مقام ما شناخته شود.

ندا مى رسد:

دوستان من به سوى صحراى محشر بنگرید! هر كس شما را به خاطر محبتتان به فاطمه دوست داشت و هر كس به خاطر محبتتان به فاطمه، شما را اطعام و احسان كرد و آن كس كه به خاطر محبتتان به فاطمه، به شما لباس ‍ پوشانید و هر كس به خاطر محبتتان به فاطمه، به شما آب گوارا داد و هر كس غیبت غیبت كننده را به خاطر محبتتان به فاطمه، ردّ مى كرد و از شما دفاع مى نمود... دست همه آنان را بگیرید و به همراه خود داخل بهشت جاوید بسازید.

بخش تاریخ و سیره معصومین تبیان


منبع: بحارالانوار، ج 8، ص 51؛ نقل از کتاب « داستانهاى بحارالانوار» اثر محمود ناصرى، جلد سوم.

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.