تبیان، دستیار زندگی
سایت فرهنگی اطلاع رسانی تبیان در مقاله ای دینی به رازگشایی از « سه اشتباه مهلك شیطان » پرداخت.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تبیان بررسی كرد:

سه اشتباه مهلك شیطان

آتش

سایت فرهنگی اطلاع رسانی تبیان در مقاله ای دینی به رازگشایی از « سه اشتباه مهلك شیطان » پرداخت.

به گزارش روابط عمومی، بخش قرآن موسسه فرهنگی اطلاع رسانی تبیان در مقاله ای سه اشتباه ملك شیطان رجیم را بررسی كرد.

مریم خندابی در این مقاله می نویسد:«مثلی بین ما ایرانی ها رایج است که می گوییم مرگ برای همسایه است . هیچ گاه فکر نمی کنیم شاید ما هم دچار عذاب و عقوبت شویم . همیشه به کارها و اشباهات خودمان ادامه می دهیم . اصولا چشمان عبرت بین نداریم . درس عبرت نمی گیریم و وقتی به پایان بد و فرجام شوم کارمان می رسیم ، همه را به پای خداوند می گذاریم و می گوئیم خدا برایمان این چنین رقم زد .خداوند در قرآن کریم می فرماید: فَاعْتَبِرُوا یَا أُولِی الْأَبْصَارِ ای کسانی که با چشم دل می نگرید، فقط ظواهر را نبینید. باطن ، علت و معلول ، آثار و پیامدها و عاقبت و سرانجام را نیز ببینید و تفکر کنید ، عبرت بگیرید، پند بگیرید و عبور کنید مانند خطاکاران همان کار را انجام ندهید. گذر کنید که مرداب از رکود بوی تعفن می گیرد و رود از جاری شدن و عبور کردن همیشه زلال است .

خداوند داستان شیطان را در آیات بسیاری از قرآن چون سوره های بقره ، اعراف و... این چنین بیان می کند . بارها و بارها داستان ابلیس را خوانده ایم اما دقت نکرده ایم چگونه از شیطان عبرت بگیریم و راه او را تکرار نکنیم ؟

شیطان سه اشتباه انجام داد که اگر هرکدام از ما انسان ها این اشتباهات را انجام دهیم به همان عاقبت و سرنوشت دچار می شویم و مطرود درگاه الهی می گردیم ، چهره باطنی مان شیطانی می شود و ناخواسته سرباز سپاه او می شویم . رهبرمان و ولی و سرپرستمان ابلیس می شود .»

گفتنی است خندابی با استفاده از تفسیر سوره نور اشتباه های شیطان را در سه بخش «غرور و تکبر ،آغاز انحراف شیطان ،‌خرده گیری به حکمت خداوند،‌غرور و تعصب و لجاجت » دسته بندی می كند.

متن كامل این مقاله در بخش قرآن موسسه قابل مشاهده است.

تنظیم: هومن بهلولی