تبیان، دستیار زندگی
ساخت مسجد جامع فهرج به دوره ساسانیان و نیمه اول قرن اول هجری برمی‌گردد. این مسجد، تنها مسجدی در جهان اسلام با قدمت زیاد است که ساختمان آن از ابتدا تا کنون تغییری نکرده است. مسجد از نوع شبستانی و فاقد ایوان است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قدیمی‌ترین مسجد ایران
قدیمی‌ترین مسجد ایران


ساخت مسجد جامع فهرج به دوره ساسانیان و نیمه اول قرن اول هجری برمی‌گردد. این مسجد، تنها مسجدی در جهان اسلام با قدمت زیاد است که ساختمان آن از ابتدا تا کنون تغییری نکرده است. مسجد از نوع شبستانی و فاقد ایوان است.


اگرچه بین باستان شناسان اختلاف نظر وجود دارد اما ظاهراً مسجد جامع فهرج قدیمی ترین مسجد ایران است. هرچند برخی مسجد تاریخانه دامغان را قدیمی ترین مسجد ایران می‌دانند. درحال حاضر مسجد تاریخانه صرفاً کاربرد بازدید و گردشگری دارد اما  مسجد جامع فهرج کماکان زنده و پویا بوده و در آن نماز برپای می‌دارند.

قدیمی‌ترین مسجد ایران

هشت ستون بزرگ، شبستان کوچک، منار گلی نه چندان بلند مسجد همه و همه ویژگی‌های خاص این بنا هستند. مناره گلی در قرن سوم به بنای اصلی اضافه شده، که در عین حال راه دسترسی به پشت بام هم از همین قسمت امکان‌پذیر است.

وارد مسجد که می‌شوید هیچ اثری از محراب، گنبد، کتیبه، کاشیکاری و سایر صنایع و تکلف هایی که بعدها در ساخت مساجد مرسوم شد نمی‌یابید

این مسجد، مثل بسیاری دیگر از مساجد جامع دارای درهای ورودی متعدد است. وارد مسجد که می‌شوید هیچ اثری از محراب، گنبد، کتیبه، کاشیکاری و سایر صنایع و تکلف هایی که بعدها در ساخت مساجد مرسوم شد نمی‌یابید. سادگی آن صداقت هزار و چهارصدساله ای را گواه است، بی آنکه زنگار ریا، چهره دلنشینش را رنگین کند. اگرچه وجود زیلوهایی که برای نماز بر زمین پهن شده است، سجاده ها، مهر و منبر، روح تازگی و پویایی را به انسان القاء می‌کند. این بنا به شماره 906 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

قدیمی‌ترین مسجد ایران

چطور برسیم؟

روستای فهرج در 25 کیلومتری جنوب شرقی یزد واقع شده است. برای رسیدن به فهرج لازم است بعد از خروجی شهر یزد به سمت کرمان، بعد از سه راهی کمربندی، از اولین دوربرگردان دور بزنید و سپس در جاده یزد – بافق، هفده کیلومتر جلو بروید. توجه داشته باشید که تابلو راهنما یا وجود ندارد یا بخوبی قابل رۆیت نیست. جاده از سه راهی تا فهرج یک بانده، دوطرفه با آسفالت خوب و پر تردد است.

فهرج چه دارد؟

*  در روستای فهرج فروشگاه مواد غذایی و پمپ بنزین وجود دارد.

*  در کنار مسجد سرویس بهداشتی نسبتاً قابل قبول موجود است. توالت فرنگی جهت بیماران و بازدیدکنندگان خارجی وجود ندارد.

*  آب آشامیدنی بهداشتی به راحتی در دسترس است.

*  استفاده از رستوران های محلی، خصوصاً در فصول گرم سال توصیه نمی شود.

*  راهنمای محلی یا راهنمای سازمان میراث فرهنگی وجود ندارد.

*  در مسجد معمولاً باز است. جهت ورود نیازی به تهیه بلیت نیست.

*  پارکینگ مشخص و نگهبان برای اتوموبیل موجود نیست.

*  آنتن دهی تلفن همراه خوب است.

قدیمی‌ترین مسجد ایران

امنیت منطقه چطور است؟

منطقه یزد از ضریب امنیتی بالایی برخوردار است. مردم منطقه خونگرم و مهربان هستند. هرچند بازدید شب هنگام از روستای فهرج و مسجد، جذابیت و لطف ندارد.

بهترین زمان بازدید

به علت موقعیت کویری، طبیعی است که در ماه های خرداد، تیر، مرداد و شهریور گرمای هوا آزاردهنده است. بهترین زمان بازدید،  ماه های فروردین، اردیبهشت، مهر و آبان است.

فراوری: الهام مرادی

بخش گردشگری تبیان


برگرفته از همشهری آنلاین, ایران- ایرانی ها