تبیان، دستیار زندگی
خیلی از افراد، از رفتن به باشگاه و انجام برنامه تمرینی همیشگی خسته می‌شوند. وقتی برنامه تمرینی برایتان خسته کننده شود، حتماً باید آن را عوض کنید، چون انجام تمرینات تکراری و خسته کننده، می تواند چربی سوزی شما را خراب کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مهم‌ترین دلایل چاقی


خیلی از افراد، از رفتن به باشگاه و انجام برنامه تمرینی همیشگی خسته می‌شوند. وقتی برنامه تمرینی برایتان خسته کننده شود، حتماً باید آن را عوض کنید، چون انجام تمرینات تکراری و خسته کننده، می تواند چربی سوزی شما را خراب کند.


ورزش و رژیم

ورزش یا فعالیت فیزیکی کم

همه ما می‌دانیم که برای لاغر ماندن باید ورزش کنیم، اما خیلی از مردم هنوز هم به اندازه کافی ورزش و فعالیت جسمانی در برنامه زندگی خود ندارند تا کالری‌های مصرفی اضافه را بسوزاند یا بر متابولیسم کند خود، غلبه کنند. باید در اکثر ساعات بیداری خود، فعالیت فیزیکی داشته باشید، یا حداقل سه جلسه در هفته، بیست تا سی دقیقه ورزش کنید. اگر اضافه وزنتان خیلی زیاد است و برای ورزش کردن مشکل دارید؛ بهتر است از فعالیت‌های سبک‌تر و تفریحی‌تر استفاده کنید.

خیلی از افراد از رفتن به باشگاه و انجام همان برنامه تمرینی مشابه همیشگی خسته می‌شوند. وقتی برنامه تمرینی برایتان خسته کننده شود، حتماً باید آن را عوض کنید، چون انجام تمرینات تکراری و خسته کننده، می‌تواند چربی سوزی شما را خراب کند. بدن ما خیلی زود به ورزش عادت می‌کند و تکرار چیزی که بدنتان خیلی راحت بتواند آن‌را کامل کند، هیچ گونه تغییر فیزیکی ایجاد نمی‌کند. بله، هنوز هم کالری خواهید سوزاند، اما اگر بدنتان به وضعیت کنونی مصرف کالری روزانه‌تان عادت کند، دیگر وزنتان پایین نمی‌آید. یک راه بسیار عالی برای بالا بردن نتیجه این است که با امتحان کردن انواع مختلف ورزش‌ها و فعالیت‌ها، بدنتان را وارد چالش کنید؛ شنا، اسکیت و حتی صخره نوردی. وقتی ورزش کردن برایتان شکل تفریح پیدا کند و لذت بخش باشد، به مدت طولانی‌تری آن‌را انجام می‌دهید و کالری بسیار بیشتری خواهید سوزاند.

پایین آمدن متابولیسم

رژیم‌های غذایی کم کالری در هفته‌های اول خیلی خوب عمل می‌کنند، اما بعد از مدتی، دیگر تأثیری در کاهش وزن نخواهند داشت. دلیل آن این است که متابولیسم شما پایین آمده و در نتیجه به این مقدار محدود مصرف کالری عادت می‌کند. اگر با پایین آوردن بیشتر کالری‌های مصرفی به این مسئله واکنش دهید، احتمالاً این بار فقط عضلاتتان را از بین می‌برید و دوباره روند کاهش وزنتان به رکود می‌رسد. این چرخه تا جایی ادامه می‌یابد که تصمیمتان برای پایین آوردن کالری مصرفی منحل می‌شود و دوباره به وضعیت تغذیه سابقتان برمی‌گردید. اما رمز این کار این است که مقدار کالری مصرفی را کم کم پایین بیاورید و همچنین از مواد غذایی خوب و مقدار کافی پروتئین برای جلوگیری از از دست رفتن عضلات، استفاده کنید. انجام تمرینات بدن سازی به شما کمک می‌کند متابولیسمتان را بالا ببرید و چربی سوزیتان را تسریع کنید.

سعی کنید غذاهای سالم و مقوی اما کم حجم و سبک در پنج الی شش وعده در روز بخورید.

ندیده گرفتن وعده‌های غذایی

ساده به نظر می‌رسد، کمتر می‌خورید و حتماً وزن کم می‌کنید. به همین دلیل خیلی از افراد در بعضی از وعده‌ها، غذا نمی‌خورند و بدن را به حالت گرسنگی مفرط می‌کشانند و برای حفظ آمینو اسیدهای لازم برای بدن، عضلات تجزیه می‌شوند و نتیجه آن، چیزی نیست جز پایین آمدن متابولیسم. همچنین اگر اجازه بدهید قند خونتان خیلی پایین بیاید، دردهای شدید گرسنگی را متحمل می‌شوید و احتمال این وجود دارد که به پرخوری مفرط کشانده شوید. پس سعی کنید غذاهای سالم و مقوی اما کم حجم و سبک در پنج الی شش وعده در روز بخورید. روزتان را با یک صبحانه خوب و سالم شروع کنید که حاوی پروتئین با کیفیت باشد. باید یاد بگیرید که چطور با این روش غذا خوردن قند خونتان را تنظیم کنید.

مصرف زیاد قند و نمک

قند و نمک اضافی معمولاً در بسیاری از غذاهای فرآورده‌ای با هم مخلوط هستند. مصرف مقدار زیادی قند در یک وعده غذایی، باعث بالا رفتن قند خون می‌شود. بدن باید به این وضعیت واکنش داده و آن را دوباره پایین بیاورد. نتیجه آن این است که قسمت اعظم آن قند اضافی، به شکل چربی در بدن ذخیره می‌شود. اینجاست که خیلی از افراد که عادت به خوردن نوشابه دارند، که فاقد چربی هم هست، متعجب می‌شوند و نمی‌دانند که چطور ممکن است این ماده باعث ذخیره شدن چربی در بدنشان شود. پس سعی کنید تا حد امکان مصرف قند را پایین بیاورید.

نمک هم باعث سردرگمی می‌شود، چون کالری ندارد اما می‌تواند منجر به افزایش وزن شود. نمک باعث می‌شود بدن آب را در خود ذخیره کند، در نتیجه با مصرف مقدار زیادی نمک ممکن است برخی افراد احساس کنند که چاق‌تر می‌شوند. پس سعی کنید یك رژیم غذایی را دنبال کنید که بیشتر در آن از مواد غذایی طبیعی و غیر فرآورده‌ای استفاده شده باشد.

آب

ننوشیدن آب به میزان کافی

در یک روز متوسط، بدن اکثر افراد دچار بی آبی می‌شود، چون خیلی بیشتر از آنچه آب در طول روز می‌نوشند بدنشان آب از دست می‌دهد. آن‌ها اکثراً این را متوجه نمی‌شوند، چون مرکز تشنگی در بدن خیلی دقیق نیست.

اگر به اندازه کافی آب نمی‌نوشید و معمولاً احساس گرسنگی می‌کنید، هوس شما به غذا ممکن است به خاطر تشنگی باشد نه گرسنگی.

آب همچنین به بالا بردن سطح انرژی بدن نیز کمک می‌کند، در نتیجه می‌توانید خیلی بهتر ورزش کنید تا کالری بسوزانید و وزنتان را پایین بیاورید. پس سعی کنید در روز حداقل هشت لیوان آب بنوشید.

سهم‌های غذایی نادرست

وقتی برای کم کردن وزنتان رژیم می‌گیرید، فلسفه قدیمی هنوز هم که هنوز است کاربرد دارد: «کم بخورید تا وزنتان پایین بیاید». گر چه همان طور که در موارد بالا گفتیم هیچ یک از وعده‌های غذایی را نباید نادیده بگیرید، اما راه حل این است که کم بخورید و مداوم بخورید. خوردن غذای سبک در وعده‌های غذایی بیشتر، کاهش وزنتان را تسریع می‌کند.


باشگاه كاربران تبیان - ارسالی از: shabkavir63

برگرفته از انجمن: بهداشت و سلامت