تبیان، دستیار زندگی
اگر چه انحلال بانک تات در هفته ای که گذشت خبر سازی های قابل توجه ای را به ثبت رساند اما شعله این اتفاق نخستین بار در سیزدهمین روز مهر سال 90 روشن شد....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ماجرای انحلال بانک تات چه بود؟


اگر چه انحلال بانک تات در هفته ای که گذشت خبر سازی های قابل توجه ای را به ثبت رساند اما شعله این اتفاق نخستین بار در سیزدهمین روز مهر سال 90 روشن شد....


بانک تات

هنوز خبر مربوط به فساد بانکی موسوم به اختلاس سه هزار میلیاردی سوژه اصلی گفت و گو شهروندان به حساب می آمد و جزییات آن چندان انتشار پیدا نکرده بود که ناگهان سازمان بازررسی کل کشور طی مکاتبه ای با بانک مرکزی خواستار تعطیلی دو بانک تات و گردشگری شد. درخواستی که حدود 9 ماه پس از مطرح شدن آن، به شکل جدی توسط مسئولان طی ماه های اخیر دنبال شد و در هفته ای که گذشت نیز شاهد اظهار نظرهای متفاوت و خبر سازی های قابل توجه در این رابطه بودیم.

اگر چه انحلال بانک تات در هفته ای که گذشت خبر سازی های قابل توجه ای را به ثبت رساند اما شعله این اتفاق نخستین بار در سیزدهمین روز مهر سال 90 روشن شد؛ به طوریکه خبرآنلاین با انتشار خبری کوتاه اعلام کرد در پی فعالیت های پیشگیرانه برای جلوگیری از تکرار ماجرای گروه آریا سازمان بازررسی کل کشور دستور تعطیلی دو بانک تات و گردشگری را صادر کرده است.

اگرچه در روزی که این خبر انتشار پیدا کرد برخی آن را شایعه ای بیش ندانستند اما حدود نه ماه بعد و در چهاردهمین روز تیر خبری انتشار پیدا کرد مبنی بر اینکه بانک مرکزی نام بانک تات را از لیست بانک‌ها حذف و نام بانک آینده را در لیست اسامی بانکهایی که مدیران آن دارای تائید صلاحیت از بانک مرکزی هستند، قرار داد.

پس از اینکه بانک مرکزی بانک تات را از لیست بانک های حذف کرد مدیر اداره نظارت بر ناشران اوراق بهادار آخرین وضعیت بانک‌ تات در بورس را اعلام کرد. امیرحمزه مالمیر در پاسخ به این سوال که بانک تات اخیرا اعلام کرده 29 تیرماه دو مجمع سالانه برگزار خواهد کرد، آیا از نظر سازمان بورس در این دو مجمع زمینه طرح ادغام بانک تات با دو موسسه دیگر وجود دارد یا خیر، گفت: « در این دو مجمع خیر، چرا که در حالی هنوز اطلاعات مورد نیاز برای بررسی ادغام این بانک به سازمان بورس ارسال نشده که از طرفی دیگر بحث ادغام باید حتما در دستور جلسه مجمع فوق‌العاده باشد که چنین دستور جلسه‌ای مشاهده نمی‌شود. »

پس از اینکه بانک مرکزی بانک تات را از لیست بانک های حذف کرد مدیر اداره نظارت بر ناشران اوراق بهادار آخرین وضعیت بانک‌ تات در بورس را اعلام کرد.

نگرانی از بابت وضعیت سهامداران بانک تات طی هفته های گذشته نیز به دفعات مطرح شده بود که معاون نظارتی بانک مرکزی وعده داد تکلیف سهامداران بانک منحل شده تات به زودی مشخص می‌شود.

معاون نظارتی بانک مرکزی که در روزهای ابتدایی تیر عنوان کرد تکلیف سهامداران بانک منحل شده تات به زودی اعلام خواهد شد در روز چهار شنبه 21 تیر اعلام کرد بانک تات تابلوهای خود را 48 ساعته جمع کند. معاون نظارتی بانک مرکزی با بیان آن که بانک تات لغو مجوز شده و مسئولان این بانک حق هیچ گونه فعالیت ندارند، گفت: این بانک باید ظرف مدت 48 ساعت آینده تمام تابلوهای خود را از سر در شعب جمع آوری کند.

بانک تات

درست یک ساعت پس از انتشار این خبر معاون نظارتی بانک مرکزی طی گفت و گوی دیگری به صراحت عنوان کرد بانکی به نام تات نداریم و هشدار بانک مرکزی را به گوش مسئولان 3 بانک و موسسه رساند. ابراهیم درویشی با بیان اینکه بانک تات لغو مجوز شده است، اظهارداشت: این بانک دیگر حق هیچ‌گونه فعالیتی ندارد و مسئولان این بانک لغو مجوز شده موظفند تابلوی این بانک را از سردر شعب خود بردارند و تابلو بانک آینده را نصب کنند. وی افزود: به موجب تبصره 3 و 4 ماده 96 قانون برنامه پنجم توسعه هرگونه دخل و تصرف در منابع و اموال این بانک در حکم تصرف اموال عمومی محسوب می‌شود.معاون نظارتی بانک مرکزی تاکید کرد: در حال حاضر بانکی به نام بانک تات وجود ندارد.

نکته ای که معاون نظارتی بانک مرکزی برای سومین بار طی یک روز مطرح کرد و گفت: « بانک لغو مجوز شده تات، حق انجام هیچگونه عملیات بانکی را ندارد. » ابراهیم درویشی افزود: « با توجه به این که به موجب رای هیات انتظامی بانکها مجوز فعالیت بانک تات لغو شده است، تحت این عنوان ،حق انجام هیچ‌گونه فعالیت از جمله دریافت سپرده و عملیات بانکی را ندارد. » معاون نظارتی بانک‌مرکزی خاطرنشان کرد: « مسئولان بانک‌ تات موظفند هر چه سریع‌تر برای برداشتن تابلوهای این بانک- که مجوز فعالیت آن لغو شده است- اقدام کنند. »

با توجه به اینکه هنوز شعب بانک تات به ادامه فعالیت های خود مشغول هستند و حتی در نشست درج پارسی در مقابل میزی که وزیر ارشاد نشسته بود پرچم این بانک قرار گرفته بود، باید منتظر ماند و دید سناریوی انحلال بانک تات که از نه ماه پیش کلید خورده است به کجا خواهد رسید.

بخش اقتصاد تبیان


منبع:خبرآنلاین