تبیان، دستیار زندگی
استفان هاوکینگ یکی از مشهورترین فیزیکدانان جهان در جدیدترین برنامه مستند خود درباره حیات موجودات فضایی می گوید موجودات فضایی خارج از زمین وجود دارند و بهتر است زمین مراقب ارتباط با آنها باشد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ارتباط با فضایی ها خطرناک است!

منطق هاوکینگ درباره موجودات فضایی


استفان هاوکینگ یکی از مشهورترین فیزیکدانان جهان در جدیدترین برنامه مستند خود درباره حیات موجودات فضایی می گوید موجودات فضایی خارج از زمین وجود دارند و بهتر است زمین مراقب ارتباط با آنها باشد.

به گفته استفان هاوکینگ فیزیکدان 68 ساله که از بیماری اختلال نرونی رنج می برد، وجود موجودات فرازمینی تقریبا امری ثابت شده است اما انسانها به جای اینکه به جستجوی آنها بپردازند باید تمامی تلاش خود را برای پرهیز از مواجهه با این موجودات به کار گیرند.

ارتباط با فضایی ها خطرناک است!

این پیشنهادها و راهکارها در سریال مستند جدیدی ارائه می شوند که هاوکینگ در آن آخرین ذهنیات خود را درباره بزرگترین اسرار جهان هستی نمایش می دهد.

به گفته هاوکینگ، حیات موجودات فضایی در بسیاری از بخشهای جهان امری ثابت شده است. این موجودات نه تنها بر روی سیاره ها بلکه حتی در مرکز ستاره ها ساکن بوده و یا در فضای میان ستاره ای شناور هستند

منطق هاوکینگ درباره موجودات فضایی به شکلی غیرطبیعی ساده است. به گفته وی گیتی از 100 میلیارد کهکشان تشکیل شده است که هر یک از صدها میلیون ستاره برخوردارند. در چنین فضای وسیعی تصور اینکه زمین تنها سیاره ای باشد که حیات در آن جاری شده است کمی ساده انگارانه به نظر می آید.

وی می گوید: "در مغز مملو از ریاضی من، تنها اعداد می توانند تفکر درباره موجودات فضایی را به خوبی عقلانی و مستدل سازند، چالش اصلی مطالعه بر روی این نکته است که این موجودات چه شکلی دارند." پاسخ هاوکینگ به سئوال خودش این است که اکثر این موجودات با میکروبها و حیوانات ساده، گونه ای از حیات که در بیشترین بخش تاریخ حیات در زمین بر روی این سیاره حکمفرما بوده است، برابری می کنند.

تصور هاوکینگ از این جانداران در سریال مستند جدیدش به شکل گیاهخوارانی دو پا که از صورتی مسطح برخوردارند یا شکارچیان مارمولک مانند و زرد رنگ یا آبزیانی فلورسانت مصور شده اند. این اشکال کاملا تخیلی هستند اما هاوکینگ از آنها برای رساندن این پیام استفاده می کند که احتمال هوشمند بودن تعدادی از این گونه ها وجود دارد. وی معتقد است برقراری ارتباط با چنین گونه های هوشمندی می تواند برای بشریت نابود کننده باشد.

ارتباط با فضایی ها خطرناک است!

هاوکینگ بر این باور است این موجودات فضایی می توانند به راحتی به زمین نفوذ کرده و از آن به عنوان منبع انرژی استفاده کنند. وی نتیجه می گیرد تلاش برای برقراری ارتباط با موجودات فضایی می تواند "کمی بیش از اندازه خطرساز" باشد. هاوکینگ می گوید: "اگر موجودات فضایی ما را ملاقات کنند به گمان من نتیجه چنین ملاقاتی بسیار مشابه اولین سفر "کریستف کلمب" به آمریکا خواهد بود. نتیجه ای که چندان به نفع بومی های آمریکا تمام نشد."

بر اساس گزارش تایمز آنلاین، هاوکینگ امکان وجود موجودات فضایی را در گذشته نیز بازگو کرده بود اما دیدگاه وی به واسطه یکسری از اکتشافات علمی شفاف تر شد. کشف 450 سیاره جدید از سال 1995 تا کنون و اثبات رایج بودن وجود سیاره ها در تمامی نقاط گیتی از جمله این کشفیات بوده است.

بخش دانش و زندگی تبیان

منبع  : خبرگزاری مهر