تبیان، دستیار زندگی
دستگاه حافظه لغات، کامپیوتری(رایانه) است که دارای حافظه بوده، تمامی حروفی که توسط کی برد تایپ شودرا در خود ذخیره می کند. شما روی صفحه کلید تایپ می کنید و کلمات، به جای کاغذ روی ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دستگاه حافظه لغات

دستگاه حافظه لغات

دانش پژوهان گرامی در این جا شما را با وسیله ای به نام دستگاه حافظه لغات آشنا می نماییم.

دستگاه حافظه لغات، کامپیوتری(رایانه) است که دارای حافظه بوده، تمامی حروفی که توسط کی برد تایپ شود را در خود ذخیره می کند. شما روی صفحه کلید تایپ می کنید و کلمات، به جای کاغذ روی یک صفحه نمایش(مانیتور) ظاهر می شوند. بااستفاده از برخی کلیدها قادر خواهید بود تا کلمات را تغییر داده، یا آن ها را جا به جا کنید. شما حتی امکان حفظ و ذخیره اطلاعات، روی نوار یا دیسک های کامپیوتری را خواهید داشت. این اطلاعات در صورت لزوم مجددا روی صفحه ظاهر خواهند شد. پس از پایان عملیات تایپ، در صورتی که هیچ گونه تغییر دیگری لازم نباشد، یک دستگاه چاپگر(پرینتر) الکترونیکی، کلمات را روی ورق کاغذ چاپ خواهد کرد.

در ادارات سراسر جهان نامه ها و گزارش ها را با استفاده از دستگاه پردازشگر(حافظه) لغات تحریر می کنند. برخی از دستگاه پردازشگر لغات، علاوه بر لغات، کار با تصویر را نیز در برنامه خود دارند. روزنامه نگاران با استفاده از این دستگاه، طراحی و آماده سازی کل صفحه را به منظور درج در مجلات و روزنامه ها انجام می دهند(صفحه آرایی کامپیوتری). چاپگر این نوع کامپیوترها، علایم ارسالی از پردازشگر را به طور مستقیم به سمت دستگاهی که صفحات چاپ را آماده می کنند، می فرستد.

دستگاه حافظه لغات

شرکت های ثبت و سفارش های پستی و بسیاری از سازمان های دیگر با استفاده از دستگاه های پردازشگر لغات، نامه های شخصی را به مقصد می رسانند. همه افراد، حرف اصلی یکسانی را دریافت می کنند. اما پردازشگر لغات هر بار نام و نشان آن را تغییر می دهد تا چنین به نظر برسد که گویی هر حرفی، فقط مخصوص آن فرد چاپ شده است.

بسیاری از دستگاه های پردازشگر، صرفا کامپیوتر رومیزی معمولی هستند که دارای برنامه ای ویژه جهت پردازش لغات می باشند. برخی نیز دارای تصحیح کننده دستور زبان یا دیکته لغات هستند. بعضی دیگر حتی کلمات را که زیاد تکرار می شوند، می آموزند و به محض تایپ یک یا چند حرف اول آن کلمه، بقیه را تایپ می کنند. اکثر پردازشگرهای لغات با برق متناوب شهر ها کار می کنند، اما انواع دیگری هم وجود دارند که به دلیل کوچکی و قابلیت کار با باتری در قطارها و هواپیما هم مورد استفاده قرار می گیرند.

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان

تنظیم: اعظم اژدری

مطالب مرتبط:

پلکسی گلاس

فتوکپی ساده و فوری