تبیان، دستیار زندگی
معرفی سه مجموعه شعر با نام های «انگشت های جوهری»، «مثل آکواریوم ته دریا» و «لبخند شیرین فرهاد»
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

انگشت های جوهری


معرفی سه مجموعه شعر با نام های «انگشت های جوهری»، «مثل آکواریوم ته دریا» و «لبخند شیرین فرهاد»


انگشت های جوهری

«انگشت‌های جوهری»

نشر شانی

248 صفحه، با شمارگان دو هزار نسخه و قیمت پنج هزار و 500 تومان

گزیده شعر شاعران استان فارس با عنوان «انگشت‌های جوهری» به کوشش مسعود هوشمندی (هیاهو) از سوی نشر شانی به بازار کتاب آمد. در گردآوری این مجموعه محدودیتی از نظر قالب شعری و سن شاعران در نظر گرفته نشده است.

«انگشت‌های جوهری» گزیده اشعار 72 شاعر از شاعران پیشکسوت و جوان استان فارس را شامل می‌شود که تنها با ذکر نام و نام خانوادگی شاعر و به ترتیب حروف الفبا در این کتاب آمده است.

هوشمندی، گردآورنده این اثر در پیشگفتار مجموعه توضیحاتی درباره ویژگی‌های این مجموعه ارایه کرده است.

منصور اوجی، محسن ابوالحسنی، بابک اسفندیاری، زهرا اسکندری، حسن اجتهادی، سارا باستانی، محمدحسین بهرامیان، شاپور پساوند، شهاب حاجتی، پرویز خائفی، حسین طاهری، پرهام طلایی، راد قنبری، ندا کامیاب، بهرام کمالی، کیوان نریمانی، سیروس نوذری، طیبه نیکو، مریم هاشم‌پور و علی بهمنی برخی از شاعرانی هستند که نمونه اشعار آن‌ها در این کتاب آمده است.

«مثل آکواریوم ته دریا»

«مثل آکواریوم ته دریا»

مهدی نقبایی

نشر شانی

71 صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت سه هزار تومان

دفتر شعر «مثل آکواریوم ته دریا» مجموعه‌ای 71 صفحه‌ای و در برگیرنده غزل‌‌ها و رباعی‌های نقبایی است.

هیچ یک از غزل‌ها یا رباعی‌های این مجموعه عنوان مشخصی ندارند و تاریخ سرایش آن‌ها در کتاب ذکر نشده است.

برخی از این شعرها با مطلع‌هایی چون «جای تو با تمام جهان پر نمی‌شود»، «خود را شبی در آینه دیدم دلم گرفت»، «من یک سپیدرود غریبم خزر کجاست؟»، «تو ای برای من از مرگ ناگهانی‌تر»، «شاید تمام قصه ما این سه جمله بود»، «من خوابم و بازهم تو بیداری اشک!» و «با فکر و خیال همنشین‌اش کردی» آغاز می‌شوند.

غزل‌های این مجموعه غزل نو به حساب می‌آیند، البته این ویژگی در رباعی‌های نقبایی نیز دیده می‌شود و شاعر در سرایش شعرهایش از واژه‌ها و تعابیر امروزی بهره گرفته است.

مهدی نقبایی متولد 1356 و دانشجوی پزشکی دوره رزیدنتی (دستیار تخصصی) اطفال است.

«لبخند شیرین فرهاد»

«لبخند شیرین فرهاد»

صابر قدیمی

نشر شانی

45 صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت دو هزار و 800 تومان

نخستین مجموعه ترانه صابر قدیمی با عنوان «لبخند شیرین فرهاد» .این دفتر گزیده‌ای از ترانه‌های 6 سال گذشته شاعر با مضامین متنوع را شامل می‌شود.

مجموعه ترانه «لبخند شیرین فرهاد» در برگیرنده 33 ترانه در 75 صفحه است.

«تنهایی»، «لبخند بزن»، «شب یلدا»، «نجابت»، «چشم»، «می‌ترسم»، «روا نیست»، «کاشکی برگردم»، «تردید»، «گذشته‌ها»، «خداحافظ»، «آواره»، «شایعه»، «گلایه»، «جهنم»، «بن‌بست» و «دلشوره» عنوان برخی از ترانه‌های این مجموعه هستند.

صابر قدیمی متولد 25 فروردی 1367 و فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی رشته مهندسی صنایع است. پیش‌تر در حوزه طنر با برخی از مطبوعات همکاری داشته و برگزیده بخش طنز «جشنواره ملی ایران 1404» و نفر سوم بخش شعر کلاسیک جشنواره «شمسه» بوده است.

فرآوری: رویا فهیم

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان


منبع: خبرگزاری کتاب ایران