تبیان، دستیار زندگی
خانواده در حقیقت، كانون خداشناسی، صفا، صمیمیت و معنویت است و زن و شوهر باید یکدیگر را در این مسیر متعالی یاری کنند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سی قدم طلایی تا یک سقف معنوی


خانواده در حقیقت، كانون خداشناسی، صفا، صمیمیت و معنویت است و زن و شوهر باید یکدیگر را در این مسیر متعالی یاری کنند.

معنویت در خانواده

دو انسان مۆمن، وقتی به نام خدا و اذن پروردگار با هم ازدواج می کنند و نیازهای زیستی، جسمی و روحی را هم برآورده می سازند، به یک آرامش و صفایی می رسند که به واسطه آن می توانند به معنویت برتری، هم برای خود وهم برای فرزندان دلبندشان دست یابند.

امید است با به کار بردن توصیه های ذیل، به كانون معنویت و صفایی ماندگار در خانواده دست یابیم:

1. هر یک از زن و مرد باید برای بالا بردن سطح شناخت و معرفت خود تلاش کنند تا سطح معرفتی خانواده ارتقاء یابد.

2. برای ارتقاء سطح معرفت خانواده و بصیرت دهی، باید از کلمات حکمت آمیز، روایات و سخنان معصومین ـ علیهم السلام ـ استفاده کرد که طبق فرمایش خود معصومین ـ علیهم السلام ـ احادیث اهل بیت قلوب را زنده می کند و خانه ای که کلمات حکمت آمیز در آن نباشد مثل یک خانه خراب است.

3. در فضای خانه، جوی ایجاد نماییم كه به راحتی بتوانیم اشكالات و انتقادات را به همدیگر بگوییم و با شیوه مناسب و بیان نرم و ملایم، امر به معروف و نهی از منکر کنیم كه همین امر موجب رشد و بالندگی خواهد شد.

4. با افراد و بستگانی كه تقیدات مذهبی دارند، ارتباطات و صله رحم خود را بیشتر نماییم.

5. مراقبت جدّی از افراط و تفریط در تمامی امور؛ تفریح به جای خود، عبادت به جای خود، كار، استراحت، مطالعه و ... اگر هر كدام به جای و در زمان خود و به اندازه لازم، انجام شود، بسیار زیبا، جذاب و دلنشین برای همه ما خواهد بود.

6. همواره یکدیگر را به خیر و خوبی ها دعوت کنیم.

7. یادمان باشد هرگاه توصیه ای یا امری نمودیم، قبل از بیان آن، با رفتار عملی خود، آنرا به سایرین القا كنیم و الآ ... .

8. از خداوند سعه صدر و صبر بخواهیم تا بتوانیم در برابر اشكالات همدیگر با ملاطفت و آرامش برخورد كنیم، خصوصا نسبت به فرزندان.

9. با نماز اول وقت خود، همسر و فرزندانتان را به نماز اول وقت تشویق و ترغیب کنیم.

10. با قرآن خواندن خود و عمل به آن، همسر و فرزندانتان را به قرآن خواندن وتدبر در آن ترغیب و دعوت کنیم.

11. برنامه ای منظم برای شرکت در مراسم های مذهبی برای خانواده داشته باشیم.

12. حضور هفتگی در مجالس وعظ خطابه و درس اخلاق در ایجاد و حفظ و ارتقاء سطح معنویت ما و خانواده مان بسیار مۆثر است.

13. نسبت به مناسبت های مذهبی بی تفاوت نباشیم؛ اعیاد، شهادت ها، روز عرفه و... در برقراری و حفظ رابطه معنوی با خدا و اولیاء الهی بسیار مۆثر و مفید است.[1]

14. برنامه ثابتی برای توسل و ذکر مصیبت اهل بیت ـ علیهم السلام ـ جود و کرامت داشته باشید.

15. در کنار سفرهای تفریحی، به سفرهای زیارتی هم برویم که در برقراری ارتباط عاطفی و معنوی با اولیاء خدا بسیار مفید است.

برای انجام اعمال عبادی، معنوی و مستحبات، با هم قول و قرار بگذاریم مثلاً با هم قرار بگذاریم روزانه یک حزب یا کمتر یا بیشتر قرآن بخوانیم، هر روز بعد از نماز صبح دعای عهد فراموش نشود و نماز شب و ... البته در قرار گذاشتن، باید سطح معنوی یکدیگر را لحاظ کنیم

16. رعایت عفاف، پاکدامنی، مراقبت از نگاه به نامحرم و رعایت حجاب اسلامی، خصوصا از سوی پدر و مادر، چرا الگوی مستقیم فرزندانند.

17. انسان ها به خصوص کودکان، نوجوانان و جوانان به دنبال تقلید و الگو پذیری هستند سعی کنیم الگوهای خوبی از خود و دیگران به آن ها ارائه دهید تا با مشاهده این الگوها روح تقوا و دینداری و معنویت در آن ها تقویت شود.

18. هیچ گاه برای ایجاد و ارتقاء معنویت درخانواده از سخت گیری و خشونت استفاده نکنیم و چهره زیبای دین را خراب نکنیم که مطمئناً نتیجه به عکسی گرفته می شود.

19. عنصر بسیار مهم«تشویق» را فراموش نکنیم؛ اگر یکی از اعضای خانواده مان به یک عمل عبادی و معنوی اقدام کرد و مما متناسب با سن و ظرفیت و روحیه اش، او را مورد تشویق قرار دادیم، حتماً منتظر تکرار آن عمل از ناحیه وی باید بود. در تشویق حتماً بر انگیزه های درونی باید تمركز داشت تا بیشتر تقویت گردند.

20. برای انجام اعمال عبادی، معنوی و مستحبات، با هم قول و قرار بگذاریم مثلاً با هم قرار بگذاریم روزانه یک حزب یا کمتر یا بیشتر قرآن بخوانیم، هر روز بعد از نماز صبح دعای عهد فراموش نشود و نماز شب و ... البته در قرار گذاشتن، باید سطح معنوی یکدیگر را لحاظ کنیم.

21. مواظب یکدیگر باشیم؛ اگر احیاناً یک نفر از اعضای خانواده در مسائل معنوی دچار رکود یا پسرفت شده است، با بیان خوب و شیرین و مناسب حال او به طوری که رنجیده خاطر نشود به او تذکر داده شود. البته در این امر باید مراقب بود گرفتار تجسس که مورد نهی قرآن کریم است نشویم.

معنویت در خانواده

22. اگر پدر یا مادر یا هر دو مقید به انجام واجبات و ترک محرمات در مرحله اول و مستحبات و ترک مکروهات در مرحله دوم باشند و اهل ذکر و یاد و توجه به خداوند متعال و توسل به حضرات معصومین ـ علیهم السلام ـ باشند، دیگر اعضای خانواده نیز از شمع وجود او و عطر روح معطر او بهره مند شده و تأثیر می پذیرند و در نتیجه فضای خانه و خانواده سرشار از معنویت و یاد خدا خواهد شد.

23. به فرزندان خود، به مناسبت های مختلف كتب دینی جذاب هدیه دهیم.

24. گاهی سئوالی طرح كنیم و برای آن جایزه ای در نظر بگیریم (مسابقه كتاب خوانی، حفظ حدیث و ...).

25. از نمایشگاه های مذهبی (عكس، نوار، كتاب و ...) به همراه اعضای خانواده دیدن كنیم.

26. در اماكن مذهبی، عكس دسته جمعی و تكی یادگاری گرفته و آنها را قاب بگیریم.

27. همواره در امور دینی و سوالات مذهبی، خود و اعضای خانواده را ملزم به مراجعه به علما و اهل علم كنیم.

28. هیچ رفتار نادرست و گناهی را كوچك نشماریم، چرا كه شروع گناهان كوچك، عادتهای مهلك و آثار مخرّب و در پی آنها گناهان بزرگتر را قطعا به دنبال دارد و روح ایمان، تقوی و معنویت را از بین می برد.

29. و مهمتر از همه انس و رفاقت، كه شاه كلید موفقیت و معنویت است را همواره در بین اعضای خانواده بیشتر نماییم.

30. همیشه حضور مولایمان امام زمان(عج) را در بین جمع خود احساس و باور كنیم و فرهنگ انتظار و یاری آن حضرت را به یكدیگر یادآور شویم.

نكته مهم پایانی اینكه؛ اگر بتوانیم این تفكرات ارزشمند و ریشه ای مذهبی را از كودكی در روح و جان فرزندانمان با لطافت، ظرافت و استمرار ایجاد نماییم، آینده درخشان و آسوده ای را برای خودشان و ما خواهند داشت.

[1] . آیت الله مشكینی(ره) در دروس خود توصیه می كرد كه در این ایام دو ركعت نماز بخوانید و ثواب آن را به امام مورد نظر هدیه كنید.

بخش خانواده ایرانی تبیان

منبع : اندیشه قم

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.