تبیان، دستیار زندگی
شوش از كهن ترین شهر های جهان و به قولی كهن ترین شهر جهان است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ارزشهای نهفته در شوش


شوش از كهن ترین شهر های جهان و به قولی كهن ترین شهر جهان است.


ارزشهای نهفته در شوش

این شهر كه حدود 4000 سال پیش از میلاد مسیح به عنوان كانون مذهبی ساكنان دشت اطراف بنا نهاده شده است و پس از سال ها حیات پر فراز و نشیب و توام با روز های پیروزی و شكست و رونق و ركود و آبادانی و ویرانی ، با سقوط شاهنشاهی هخامنشی در سال 332 ق.م به مرور در سراشیب افول افتاد و در قرون میانه ی اسلامی رونق خود را به كل از دست داد و به روستای كوچكی گرداگرد آرامگاه دانیال نبی (ع) بدل شد.تپه های شوش در جوار شهر شوش و تقریباً در 50 كیلومتری جنوب اندیمشك واقع شده است . وسعت این محوطه بنا بر شواهد باستان شناسی نزدیك به 400 هكتار است این محوطه ی پهناور در بین دو رود بزرگ كرخه ( در غرب ) و دز ( تقریباً در شرق ) جای گرفته است. بیش از 150 سال از آغاز اولین كاوش باستان شناسی در شوش می گذرد و در این مدت نشانه هایی از تمدن های آغاز هزاره ی چهارم پیش از میلاد تا قرن سیزدهم میلادی ( قرن هفتم هجری قمری ) در آن شناسایی شده است . این تمدن ها در كنار یا روی هم قرار دارند و بدون هیچ وقفه طولانی تداوم داشته اند. لایه های باستانی با بیش از 5000 سال قدمت بر روی تپه های طبیعی شكل گرفته و تكوین یافته است بدین سان كه لایه نخستین با اولین سكونت انسان یعنی لایه 27 شوش ( در تپه ارگ ) بر روی ارتفاعی بوجود امده است كه ار سطح زمین های مجاور حدود 10 متر بالاتر است. چنین به نظر می رسد كه در این لایه ابتدا معبد عظیمی ساخته می شود كه در گرداگرد آن مراكز سكونتی ایجاد شده است . شوش در این هسته ی اولیه تمام تجربیات گذشته و فرهنگ های همجوار را در خود جمع كرده است . آثار سفالی و سنگی آن نمونه های ارزنده ای است كه از نظر ظرافت و زیبایی تفاوت نسبتاٌ زیادی با گذشته دارند.از سوی دیگر وضعیت اجتماعی به گونه ای است كه زندگی بشر وارد مرحله ای تازه شده است .

در كاوش های شوش از دوره عیلامی ها آثار معماری فراوانی ظاهر شده كه نمودار چگونگی پیشرفت و تكامل فن معماری و ساختمانی ( میانه هزاره چهارم پیش از میلاد ) است. مهری بدست آمده كه بر روی آن فرم ساختمانی كنده شده است و شكل دو اتاق دیده می شود كه سقف ان گنبدی است ، این موضوع از جهت تاریخ معماری و هنر دارای ارزش و اهمیت فراوانی است

وجود همین معبد بزرگ خشتی نشانه ای برای تجمع و شهر نشینی و تشكیل سازمان های جدید شهری است. این دوره كه به دوره « شوش یك » معروف است سراغاز تمدن های دیگری است كه به بیش از 5000 سال ادامه یافته است. شوش با داشتن معبدی بزرگ به مرور مركزیت كلیه مناطق مسكونی در دشت خوزستان را به دست آورد.

ارزشهای نهفته در شوش

شوش در سده های پایانی هزاره چهارم یعنی حدود 3200 سال پیش از میلاد وارد مرحله ی نوینی شد كه به دوره « پیدایش خط » معروف است. زندگی در شوش تا این تاریخ فقط منحصر به تپه ارگ یا آكروپل است.

در سده های آغازین هزاره سوم كه اوج تشكل اجتماعات است ، نخستین سازمان اداری و سیاسی در ایران تكوین می یابد كه پیش ار این رشته كاوش ها حتی نامی از آن ها در كتب تاریخی نبوده است . این دوره كه از نظر تاریخی – فرهنگی ، « تمدن عیلام » نامیده می شود در آغاز هزاره سوم پیش از میلاد ( حدود 4900 سال پیش ) در خوزستان پا گرفت و سلسله پادشاهان عیلام مدت 22 قرن بر قسمت های جنوبی ، جنوب غربی و تا اندازه ای غرب ایران فرمانروایی داشتند .

در كاوش های شوش از دوره عیلامی ها آثار معماری فراوانی ظاهر شده كه نمودار چگونگی پیشرفت و تكامل فن معماری و ساختمانی ( میانه هزاره چهارم پیش از میلاد ) است. مهری بدست آمده كه بر روی آن فرم ساختمانی كنده شده است و شكل دو اتاق دیده می شود كه سقف ان گنبدی است ، این موضوع از جهت تاریخ معماری و هنر دارای ارزش و اهمیت فراوانی است. نقش مهم دیگری نیز از همین دوره شوش ( تپه ارگ ) به دست آمده كه معبد دیگری را به تصویر كشیده است این معبد بر روی سكوی بزرگ و بلندی به پا شده است ، برخی بر آنند كه این تصویر احتمالاً شكل معبد بزرگ شوش است اگر چنین باشد با توجه به این معبد حدود 6000 سال قبل بر پا شده است، شاهد زنده ای بر پیشرفت فرهنگ و تمدن مردمان این عصر است.

بخش هنری تبیان


منبع:

طرح فردا