تبیان، دستیار زندگی
ممکن است شما تا حدی به خوردن نمک عادت کرده باشید که مرگ و زندگی‌تان به نمک بستگی داشته باشد. اگر واقعاً نمک برای شما چنین حکمی دارد، بهتر است این مطلب را بخوانید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زندگی‌های با نمک!


ممکن است شما تا حدی به خوردن نمک عادت کرده باشید که مرگ و زندگی‌تان به نمک بستگی داشته باشد. اگر واقعاً نمک برای شما چنین حکمی دارد، بهتر است این مطلب را بخوانید.


نمک

به نظر شما، کدام یک از موارد زیر درباره نمک درست است؟

الف) اعتیاد آور است.

ب) باعث چاقی می‌شود.

ج) منجر به مرگ می‌شود.

د) همه موارد.

اگر گزینه (د) را انتخاب کرده باشید، حق با شماست. نمک یکی از خطرناک‌ترین مواد افزودنی غذاهاست.

بر هیچ کس پوشیده نیست که یک رژیم غذایی پر از سدیم، فشار خون را بالا می‌برد که همین فشار خون بالا می‌تواند منجر به حملات قلبی و سکته شود. مطالعات جدید نشان می‌دهد که نمک، خیلی بیش از آنچه که فکر می‌کنیم، خطرناک است. خوردن بیش از حد نمک می‌تواند ارتباطی به بروز بیماری‌هایی مثل آرتروز، زوال عقل، سرطان و دیگر مشکلات جدی سلامتی داشته باشد. همچنین مصرف بیش از حد نمک، باعث اضافه وزن هم خواهد شد. طبق تحقیقات و نظریات جدید، نباید بیش از 1500 میلی‌گرم سدیم در روز مصرف شود (دو سوم قاشق چای خوری).

بیشترین میزان سدیم از کجا دریافت می‌شود؟

نگرانی اصلی، آن وقتی نیست که شما بر سر میز غذا نصف نمک‌دان را درون بشقاب غذایتان خالی می‌کنید! بلکه نگرانی اصلی به آن مقداری است که در حال حاضر در غذایتان وجود دارد. بزرگ‌ترین مقصران، کسانی هستند که غذاها را با انبوهی از نمک، فرآوری کرده و بسته بندی می‌کنند و از نمک برای حفظ طعم بافت و جلوگیری از فاسد شدن غذا استفاده می‌کنند. حدود هشتاد درصد از سدیمی که در رژیم‌های غذایی ما یافت می‌شود، از بیسکویت‌های آماده، غذاهای نشاسته‌ای، سوپ‌ها، سس ماکارونی و غذاهای نیمه آماده و منجمدی است که در خانه می‌خوریم. البته این گروه شامل غذاهای رستوران‌ها و فست فودها هم می‌شود.

چرا نمک اعتیاد آور است؟

بدن شما به مقداری سدیم نیاز دارد تا بتواند تعادل مایعات را حفظ کند، پیام‌های عصبی را انتقال دهد و باعث آرامش عضلات و ماهیچه‌ها شود. وقتی شما بیشتر از این مقدار می‌خورید، سطح شیمیایی مغزتان تغییر می‌کند. درست مثل الکل و نیکوتین که سطح شیمیایی مغز را تغییر می‌دهند و باعث اعتیاد می‌شود.

مهم‌ترین مخاطرات مصرف بیش از حد نمک، سرطان است. غذاهای شور، پانزده درصد خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند.

خیلی از غذاهای شور مثل ساندویچ‌ها و فست فودها علاوه بر داشتن چربی و کالری بالا، به دلیل داشتن نمک، تشنگی را هم افزایش می‌دهند. همچنین در این تحقیقات مشخص شد که ارتباط نزدیکی بین میزان مصرف نمک و مصرف نوشابه‌های شکر دار وجود دارد.

نوشابه‌های رژیمی هم پر از سدیم هستند و جوابگوی خوبی برای کم کردن وزن نیستند. محققان عقیده دارند که رژیم‌های غذایی پر نمک، تولید انسولین در بدن را افزایش می‌دهند و همچنین باعث تولید هورمونی می‌شوند که قند تولید شده اضافی را به چربی تبدیل می‌کند، به این ترتیب بدن شما انسولین بیشتری تولید می‌کند، چربی بیشتری ذخیره می‌شود و بدون شك وزنتان هم بالا می‌رود.

قاتل خاموش

با مصرف بیش از حد نمک، فقط نباید نگران بروز سکته و حملات قلبی باشید؛ بلکه میزان بالای سدیم، باعث مشکلات و خطرات جدی برای سلامتی شما می‌شود. مهم‌ترین مخاطرات مصرف بیش از حد نمک، سرطان است. غذاهای شور، پانزده درصد خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند. بر اساس تحقیقات اخیر، مصرف بالای نمک می‌تواند با مرگ‌های ناشی از سرطان معده در ارتباط باشد. غذاهای شور، دیواره معده را تحریک می‌کنند که این مسئله می‌تواند باعث عفونی شدن معده به وسیله باکتری «هلیکوپیلوری» شود و وجود این باکتری، باعث بروز سرطان معده می‌شود.

نمک

آرتروز

رژیم‌های غذایی پر نمک، افزایش فقدان کلسیم را نشان می‌دهند. این فقدان کلسیم، استخوان‌ها را ضعیف و شکننده می‌کند و به مرور زمان باعث بروز آرتروز می‌شود. یک تحقیق دو ساله روی این موضوع، ارتباط بین میزان مصرف نمک و کاهش توده استخوانی را در بدن، کاملاً ثابت کرد.

دیابت

مصرف بیش از حد نمک ممکن است مقاومت انسولین را ارتقا دهد. وجود دیابت می‌تواند شما را در معرض خطرات بزرگ‌تری مثل فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی هم قرار دهد و این نكته به این معنی است که مصرف زیاد نمک، این خطرات را افزایش می‌دهد.

بیماری‌های کلیوی

فشار خون بالا به رگ‌های خونی سرتاسر بدن آسیب می‌رساند؛ از جمله رگ‌های کلیه. این آسیب کم کم به صورت تدریجی رخ می‌دهد و ممکن است علائم بیماری خودش را تا مدت‌ها نشان ندهد و این‌ها فقط بخشی از زیان‌های مصرف بالای نمک است.

بی‌خوابی

در این جا هم فشار خون بالا، علت همه گرفتاری‌هاست. یعنی باعث ایجاد یک چرخه معیوب خواب و در نهایت محرومیت از خواب می‌شود.

منبع: نشریه دیدار آشنا - شماره 137


باشگاه کاربران تبیان - برگرفته از تبلاگ: مفید بلاگ