تبیان، دستیار زندگی
مراسم افتتاح بوستان 200 هکتاری جوانمردان ایران با حضور شهردار تهران و جمع کثیری از شهروندان تهرانی در محل سالن اجتماعات این بوستان دوشنبه شب برگزار شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بوستانی با 200 هکتار افتتاح شد


 مراسم افتتاح بوستان 200 هکتاری جوانمردان ایران با حضور شهردار تهران و جمع کثیری از شهروندان تهرانی در محل سالن اجتماعات این بوستان دوشنبه شب برگزار شد.

دکتر محمد باقر قالیباف در این مراسم ضمن قدردانی از دست اندرکاران این پروژه بزرگ شهری و همچنین تشکر و عذرخواهی از شهروندانی که احداث این پروژه برایشان زحمت داشت ، گفت : خداوند این فضا و کره زمین را خلق کرده و با چینشی خاص در کنار هم قرار داده است . ما باید توجه کنیم که اگر بشر با هرنگاهی دست بر این خلقت بزند و این چینش الهی را دچار خدشه کند جز ضرر و مشکلات چز دیگری عاید انسان ها نخواهد شد .

بوستان جوانمردان ایران

وی افزود : آرایش هستی بر اساس مشیت الهی برای زندگی خوب از بعد مادی و معنوی شکل گرفته و اشکال از وقتی شروع می شود که انسان ها بر آرایش نظام هستی به هر دلیل فنی ، اقتصادی یا علمی و حتی با مسایل غیرکارشناسی خدشه وارد می کنند.

قالیباف ادامه داد : ما در تهران ارتفاعات البرز را داریم که بیش از 1500 رشته قنات در این شهر از آن تغذیه می شوند. باید توجه کنیم که در طول سالیانی که شهر گسترش یافته ما با این قنات ها چه رفتاری داشته ایم . یا با همین 7 روددره بزرگی که در تهران وجود دارد که بزرگترین تفرج گاه های شهر است و می تواند محبت ، آسایش و رفاه را برای شهروندان به ارمغان بیاورد چه کرده ایم.

وی با اشاره به محل افتتاح بوستان جوانمردان ایران گفت : همین نقطه در گذشته محل دفن زباله بوده و در حوزه آسیب های اجتماعی رود دره کن و فرحزاد که حالا بخشی از آن به بوستان بزرگ نهج البلاغه تبدیل شده نه تنها مردم در شب نمی توانستند از آن عبور کنند بلکه در روز نیز افراد جرات عبور از آن را نداشتند زیرا محل حضور معتادان بود و جنازه های متعددی در آنجا پیدا می شد .

به گفته قالیباف پایه آرامش انسان در این است که آرایش نظام هستی را حفظ کنیم .

وی در ادامه با بیان این که تابلوی زیبایی هر انسان حفظ کرامت او است ، گفت : کرامت انسان ها وقتی حفظ می شود که بتوانیم پیشرفت و آبادانی را با رویکرد عدالت محور پیش ببریم و عدالت وقتی می تواند مفید واقع شود که تضمین کننده کرامت انسان ها باشد.

قالیباف معتقد است باید شهر به سمتی پیش برود که کالبد شهر بتواند به صورت آرام مردم را در آغوش بگیرد و مردم با آرامش در این شهر زندگی کنند ، رشد یابند و فرقی که مکتب اسلام با دیگر مکاتب مادی دنیا دارد مشخص شود

شهردار تهران با اشاره به ورود روزانه 1200 خودرو به شهر تهران اظهار داشت : با این وجود هنگامی که تصمیم می گیریم حمل و نقل عمومی را اولویت قرار دهیم ، معلوم است که این کار به سامان نمی رسد اما ما مصمم هستیم در شهرداری تهران کارهایی  را انجام دهیم که بیشترین منفعت را برای بیشترین مردم داشته باشد .

وی اضافه کرد : کرامت انسانی این را می گوید به جای این که افرادی رود دره ها را تصرف و سوءاستفاده کنند آن ها را برای مردم شهر تهران آماده کنیم تا عموم شهروندان از آن ها استفاده کنند.البته مدیونیم اگر کسی زمینی دارد که متعلق به اوست و سند و مدارک او مورد تایید نظام حقوقی است و ما حق او را پرداخت نکنیم . اما اگر کسی جایی را تصرف کرده ولو اینکه 10 یا 12 اسال در آنجا بوده باشد ماحق نداریم بیت المال را به او پرداخت کنیم .

بوستان جوانمردان ایران

قالیباف معتقد است باید شهر به سمتی پیش برود که کالبد شهر بتواند به صورت آرام مردم را در آغوش بگیرد و مردم با آرامش در این شهر زندگی کنند ، رشد یابند و فرقی که مکتب اسلام با دیگر مکاتب مادی دنیا دارد مشخص شود.

وی ادامه داد: همانطور که در دوران دفاع مقدس با تعهد همراه دوستان شهید و همسنگران خود در میدان بودیم امروز بر این باوریم که جنگ تمام شده اما دفاع تمام نشده است و اگر نسبت به جوانان ، انقلاب و نظام خود دین داریم با همان روحیه دوران دفاع مقدس انجام وظیفه کنیم و کارآمدی دین در اداره جامعه را به اثبات برسانیم.

شهردار تهران با بیان این که ما هیچ گونه کوتاهی نمی کنیم و کارهایی که در حوزه وظایف شهرداری است را پیگیری می کنیم ، گفت : البته عقب ماندگی هایی هم وجود دارد که باید آن ها را جبران کنیم .

وی با اشاره به برخوردارتر بودن غرب تهران نسبت به شرق تهران گفت : البته ما روند پیشرفت و آبادانی در نقاط مختلف شهر را متوقف نکرده ایم و کار با سرعت در تمامی شهر ادامه دارد.

همین نقطه در گذشته محل دفن زباله بوده و در حوزه آسیب های اجتماعی رود دره کن و فرحزاد که حالا بخشی از آن به بوستان بزرگ نهج البلاغه تبدیل شده نه تنها مردم در شب نمی توانستند از آن عبور کنند بلکه در روز نیز افراد جرات عبور از آن را نداشتند زیرا محل حضور معتادان بود و جنازه های متعددی در آنجا پیدا می شد

وی همچنین با اشاره به دریاچه مصنوعی چیتگر گفت: از سال 68 می گفتند در غرب تهران بناست دریاچه ای ساخته شود. اما من هیچ گاه فکر نمی کردم  بعد از 30 – 40 سال من در شهرداری تهران این دریاچه را تکمیل کنم. این دریاچه 6 میلیون متر مکعب آب میگرید که به حمد خدا با آغاز بارندگی ها پر خواهد شد.این پروژه پروژه ای تاثیرگذار است که تولید ثروت،کار، ارزش افزوده ، آسایش و رفاه می کند.

بوستان جوانمردان ایران

شهردار تهران ادامه داد: امروز جوانان ما ، تهران را نه با شهرهای بزرگ دنیا بلکه با خیلی از شهرهای اطراف از جمله سئول ، توکیو ، استانبول و ... مقایسه می کنند.

وی افزود: واقعا متاسفم که مثلا در دهه فجر می گویند در رژیم طاغوت میزان پوشش تلفن در روستاها آنقدر بوده و حالا اینقدر شده است. این قیاسی مع الفارق است زیرا شاه ملعون و جانی اگر خوب بود می ماند ما به خاطر ده ها دلیل از جمله بی عرضگی و به باد دادن منافع کشور و اهدای آنان به دشمنان بیرونش کردیم . بنابراین امروز نباید خود را با چهار دهه پیش مقایسه کنیم.

بر اساس این گزارش در بخشی از این مراسم ، دکتر قالیباف با اهدای لوح و هدایایی از تعدادی جوانمردان شهر ازجمله "فرزند شهید آبشناسان، عباس شیر خدا مرشد ورزش های باستانی، پدر شهید فهمیده، نویسنده کتاب دا، پدر شهید محبی، خانواده کارگری از شهرداری که اهدای عضو کرده بودند و مرحوم ضرغامی معلم ایثارگر و تعدادی از جانبازان دفاع مقدس قدردانی کرد.

گزارش: عباس زادگان

بخش اجتماعی تبیان