تبیان، دستیار زندگی
دبیر نخستین یادواره شهدای مهندسین فاوا گفت: با تلاش ستاد بزرگداشت شهدای مهندسین فاوا تاكنون بیش از 380 شهید در این حوزه شناسایی شده‌اند كه در دوران مختلف انقلاب اسلامی به ویژه دوران دفاع مقدس به شهادت رسیده‌‌اند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شناسایی بیش از 380 شهید مهندسین فاوا


دبیر نخستین یادواره شهدای مهندسین فاوا گفت: با تلاش ستاد بزرگداشت شهدای مهندسین فاوا تاكنون بیش از 380 شهید در این حوزه شناسایی شده‌اند كه در دوران مختلف انقلاب اسلامی به ویژه دوران دفاع مقدس به شهادت رسیده‌‌اند.


عیسی زارع پور

عیسی زارع پور در گفت‌وگو با خبرنگار ایثار و شهادت باشگاه خبری فارس «توانا»، با اشاره به چگونگی تشكیل ستاد بزرگداشت شهدای مهندسین فاوا (شهدای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات) اظهار داشت: از سال گذشته دستگاه‌های دست‌اندركار در امر فناروری اطلاعات و ارتباطات كشور و نیز سازمان بسیج مستضعفین دور هم گرد آمدند و با هدف گرامیداشت یاد و خاطره شهدای مرتبط با حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، الگو سازی برای نسل جوان از طریق مطرح كردن شهدای شاخص این حوزه به ویژه شهدای جوان دارای مدارك عالی تحصیلی، همچنین شناساندن شهدای این عرصه به دست اندكاران حوزه‌های فاوای كشور و تقویت روحیه ایثارگری و خودباوری در بین فعالان این حوزه و تجلیل از مقام شهدای فاوا نخستین یادواره شهدای فناوری اطلاعات برگزار شد. وی ادامه داد: شهدای جامعه هدف این یادواره شهدایی با تحصیلات دانشگاهی در رشته‌های تحصیلی مرتبط با فاوا اعم از مهندسی كامپیوتر، برق، الكترونیك، مخابرات هوافضا و نیز رشته‌های ریاضیات كاربردی در كامپیوتر و علوم كامپیوتر و همچنین شهدای نیروهای مسلح كه دارای تحصیلات دانشگاهی بودند و در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فعالیت می‌كردند، تعریف شد. رییس مركز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینكه تاكنون بیش از 380 شهید در این حوزه شناسایی شده‌اند، افزود: حدود 150 شهید در فاز نخست فعالیت‌های ستاد بزرگداشت شهدای فاوا شناسایی شدند اما با بررسی‌های دقیق‌تر آمار شهدایی كه در جامعه هدف قرار می‌گیرند، هم‌‌‌‌اكنون بیش از 380 شهید است.

امسال سعی خواهیم كرد یادواره شهدای مرتبط با هر دانشگاه را با محوریت شهدای همان دانشگاه به صورت سالیانه برگزار كنیم. زارع‌پور با بیان اینكه همه شهدای انقلاب و دفاع مقدس گرامی‌ هستند و تجلیل از مقام و منزلت آنها امری واجب است

وی، راه‌اندازی دبیرخانه دائمی یادواره كه به شناسایی شهدای این عرصه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پردازد، سركشی از خانواده‌های شهدا و تولید محصولات فرهنگی به شكل كتاب، فیلم و نرم‌افزار را از دیگر اقدامات این دبیرخانه خواند. زارع‌پور گفت: امسال سعی خواهیم كرد یادواره شهدای مرتبط با هر دانشگاه را با محوریت شهدای همان دانشگاه به صورت سالیانه برگزار كنیم. زارع‌پور با بیان اینكه همه شهدای انقلاب و دفاع مقدس گرامی‌ هستند و تجلیل از مقام و منزلت آنها امری واجب است، گفت: در میان این شهدای گرانقدر شهدایی هستند كه در بهترین دانشگاه‌های كشور و بهترین رشته‌های مهندسی تحصیل كرده‌اند اما هیچگاه تهذیب نفس را فراموش نكرده‌اند و آنگاه كه ندای هل من ناصر امام امت را شنیدند به او جانانه لبیك گفتند و جان گران مایه را بر سر پیمان با ولی خدا فدا كردند. دبیر نخستین یادواره شهدای مهندسین فاوا افزود: هر یك از دانشگاه‌های شاخص كشور همچون دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه صنعتی اصفهان بیش از 30 شهید در رشته‌های مرتبط با فاوا تقدیم انقلاب كرده‌اند كه جا دارد تك تك این شهدا به جامعه به ویژه قشر جوان دانشگاهی معرفی شوند و از زندگی آنها محصولات فرهنگی متنوعی از جمله فیلم و سریال‌های فاخر تولید شود. وی همچنین گفت: در نخستین یادواره شهدای مهندسی فاوا كه روز گذشته در سالن شهید چمران دانشگاه تهران برگزار شد، از كتاب‌های مرتبط با شهدای فاوا شامل كتاب «شهید غلامرضا رضایی، كتاب پنج استاد فاوا و كتاب مهندسین شهید، نر‌م‌افزار «شیدایی» و 8 عنوان فلش كارت مرتبط با شهدای فاوا به همراه تمبر یادبود شهدای مهندسی فاوا رونمایی شد.

بخش فرهنگ پایداری تبیان


منبع: خبرگزاری فارس