تبیان، دستیار زندگی
برای ما طلبه ها که افتخار سربازی امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را دارا می باشیم، خوب است که ویژگی های سربازان آن حضرت را نیز بشناسیم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ویژگیهای یاران امام زمان عج

امام ره
برای ما طلبه ها که افتخار سربازی امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را دارا می باشیم، خوب است که ویژگی های سربازان آن حضرت را نیز بشناسیم.

به نام خدا

برای ما طلبه ها که افتخار سربازی امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را دارا می باشیم، خوب است که ویژگی های سربازان آن حضرت را نیز بشناسیم.

روایات ما یاران حضرت قائم عجل الله تعالی فرجه را بخوبی به تصویر کشیده  و مولفه هایی که سربازان آن امام باید دارا باشند را معرفی نموده اند، اینها بهترین معیار برای کسانی است که می خواهند جزء یاران حضرتش باشند.

و محک خوبی برای طلبه های عزیز که خود را با این صفات بیان شده در روایات ، ارزیابی کرده و جایگاه خود را در میان آنها شناسایی نماید. و اگر کم و کاستی در بعضی از مولفه های آن در خود احساس نمودند، در صدد تقویت آن بر آیند.

در این مقاله سعی بر آن شده که صفات یاران حضرت را به اختصار،  با توجه به روایات اهل بیت علیهم السلام را گرد آوری نمائیم، بامید اینکه همه ی ما از یاران واقعی حضرتش باشیم.

برای فهم ویژگیهای یاران امام مهدی (ع) ، از دو مسیر می توان حرکت کرد:

 مسیر نخست ، تامل درروایاتی است که آن خصوصیات را بیان می کند ومسیر دوم ، تحلیل میزان عظمت و وسعت انقلاب و گستره حرکت حضرت و نیز توجه و تامل در اهداف و آرمان های آن حرکت است .

یاران امام مهدی (ع) ، ازبینش هایی عمیق و ژرف ، نسبت به خداوند ، امام ، انسان و هستی برخوردارند.

1- بینش عمیق نسبت به حق تعالی

" رجال عرفواالله حق معرفته وهم انصارالمهدی فی آخر الزمان ، مردانی که خدا را آن چنان که شایسته است ، شناخته اند و آنان ، یاران مهدی (ع) درآخر الزمان اند."

این باور،آنقدر با صلابت و استواراست که مرارت ها ومصیبتها ،درآن خللی ایجاد نمی کند وبلاها وامتحانات، آرامشش را به تلاطم نمی افکند و شبهات و سولات، درآن رخنه ای ایجاد نمی کند.

2- بینش عمیق نسبت به امام (ع)

یاران امام مهدی (ع)، امام خود را می شناسند و به او اعتقاد دارند: (( القائلین بامامته )).

3- بینش عمیق نسبت به انسان و هستی

آنان با این نگاه به معبودی پیوند می خورند که از تمام کاستی ها و زشتی ها مبرا است و می تواند آنان را سرشار و ظرفیت هایشان را تکمیل کند . پیوند با این معبود نامحدود و مهربان ، نگاه را زیبا و متعالی میکند.

دوم . گستردگی

دومین بعد از ابعاد عظمت حرکت امام مهدی(ع) ، جهانی بودن و گستردگی آن است که بر این اساس به تبیین ویژگی های یاران حضرت می پردازیم :

1- طرح و برنامه

اگر یاران حضرت می خواهند در رکاب او و هم پای او ، جهانی را به معنویت و رشد برسانند و دنیا را سرشار از هدایت کنند ، بدون تردید باید دیدهایی وسیع ، نگاهی جهانی و طرح ها و برنامه هایی فراگیرداشته باشند. بدون برخورداری ازاین نگاه ها و طرح ها، انتظار انقلاب جهانی، انتظاری بیهوده است .

2- جهاد و مبارزه جهانی

این جهاد ، مبارزه با دنیایی از ظلم و ستم است و به همین سبب امام رضا (ع) به اصحاب خود فرمودند:" امروز، شما آسوده تر از آن روزید ( روزظهور ) " پرسیدند: چرا؟ فرمودند: ((اگر قائم ما (ع) قیام کند ،چیزی وجود نخواهد داشت جز خون بسته شده و عرق پیشانی و خواب بر زین اسب ها .))

3- شجاعت

"همه شیرانی اند که از بیشه ها خارج شده اند واگر اراده کنند ، کوهها را از جا بر می کنند."

4- ایثار

یاران حضرت مهدی (عج) نیز سختی ها را به جان می خرند و از خوشی ها و لذایذ چشم می پوشند و با دست های مهربان شان ، خوبی ها و خوشی ها را به دیگران هدیه می دهند ، تا از این رهگذر قلب ها را نرم کنند و رهیدگان را به دامان پر از مهر و محبت دین برگردانند.

5- بردباری

آنان در راه تحقق آرمانهای جهانی امام مهدی (ع) مشکلات و مصائب فراوانی را به جان می خرند. ولی از سر اخلاص و تواضع عمل خود را هیچ می پندارند و به جهت هجوم سختی ها و تحمل مشقت ها برخداوند منت نمی گذارند: (( قوم لم یمنوا علی الله بالصبر)) و ازاین که نقد جان خویش را درکف اخلاص نهاده ، تقدیم آستان دوست می کنند، هرگز به خود نمی بالند وآن را بزرگ نمی شمارند: (( و لم یستعظموا بذل انفسهم فی الحق)).

6- یک دلی

آنان یک رنگ و یک دل اند : (( قلوبهم مجتمعه)) و این نیست مگر به این سبب که هواها و خود خواهی ها ، از جانشان رخت بربسته و به جای آن، خدا خواهی و خدا پرستی نشسته است.

7- استواری

تنوع یاران حضرت مهدی (عج)

الف - فرشتگان

ب- پریان

ج- انبیاء(ع)

د- اولیاء(ع)

و- مومنان

ص- مواریث انبیاء( عصای حضرت موسی (ع) ، انگشتر حضرت سلیمان (ع) ، سلاح حضرت رسول اکرم (ص) )

ط- اسباب و علل طبیعی ( خورشید ، باد ، زمین و ...)

ه- رعب و وحشت ( ایجاد رعب و وحشت در قلوب کافران و دشمنان)

طلابی که دوست دارند درشمار یاوران حضرت مهدی (ع) باشند باید به اخلاق و صفات خوب آراسته باشند ، صفاتی نظیر :

الف- عارف به رهبر و مولای خود

ب- احیای صفات منتظران راستین در خویشتن

ج- صابر بودن در برابر مشکلات و مصائب

د- آمادگی به تمام معنا ( نظامی ، فرهنگی ، اجتماعی و ...)

ذ- احیای روحیه اصلاحگری در خویشتن

ر- احیای امر به معروف و نهی از منکر

ز- مسئولیت پذیری و احساس مسئولیت کردن در برابر مردم

ص- احیای ولایت مداری و ولایت پذیری در خویشتن

ض- خود سازی و تهذیب نفس

ط- محبت و عشق ورزی به رهبر و مولای خود

ظ- قرائت دعا و زمزمه عاشقانه بر فراق حضرت

امام حسن عسگری(ع) به بعضی از صفات یاران حضرت مهدی (ع) اشاره می کنند:

الف - دلهای آنها ازآلودگی و نفاق پیراسته است .

ب- روح و روانشان برای پذیرش احکام دین آماده است

حضرت على‏ علیه السلام به مناسبتى از یاران و اصحاب امام عصر(عج)  سخن مى‏گویند، در توصیف ویژگى‏هاى آنان این چنین مى‏فرمایند: یاران قائم(عج) همه از میان جوانان خواهند بود.

سالخورده در بین آنها بسیار كم است و نسبت‏سالخوردگان بر جوانان در بین اصحاب آن ‏حضرت همانند سرمه‏اى براى چشم و نمك براى غذاست و كمترین بخش غذا را نمك تشكیل مى‏دهد.

خداجویی و توحید سرلوحه عقاید و خصال یاران مهدی است آنان وجودشان غرق نور است سخن دیگران در نظرشان بی لطف و جاذبه است ایمانی خالصانه در سینه و از شک و تردید به دورند به مرتبه یقین رسیده اند و حقایق را بدون پرده مشاهده می کنند.


منابع:

این مقاله برگرفته از سایت  www.ememmahdi.com  است.

تهیه و فرآوری : مجید ملکی ، گروه حوزه علمیه تبیان