تبیان، دستیار زندگی
طی توافق انجام شده بین کنسرسیوم محتوای ملی و شرکت پارس آذرخش، نسخه جدید سیستم نرم افزاری آذرخش علاوه بر پشتیبانی از پروتکل زد 39.50 در دو سطح سرویس گیرنده و سرویس دهنده، از آخرین نسخه پروتکل «طرح آرشیو باز-پروتکل گردآوری فراداده‌ها (OAI-PMH)» نیز پشتیبان
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برقراری اتصال فنی نرم افزار کتابخانه دیجیتال پارس آذرخش با درگاه کنسرسیوم محتوای ملی بر اساس پروتکل OAI-PMH

پارس آذرخش

طی توافق انجام شده بین کنسرسیوم محتوای ملی و شرکت پارس آذرخش، نسخه جدید سیستم نرم افزاری آذرخش  علاوه بر پشتیبانی از پروتکل زد 39.50 در دو سطح سرویس گیرنده و سرویس دهنده، از آخرین نسخه پروتکل «طرح آرشیو باز-پروتکل گردآوری فراداده‌ها (OAI-PMH)» نیز پشتیبانی می کند.

به گزارش روابط عمومی، طی توافق انجام شده بین کنسرسیوم محتوای ملی و شرکت پارس آذرخش، نسخه جدید سیستم نرم افزاری آذرخش علاوه بر پشتیبانی از پروتکل زد 39.50 در دو سطح سرویس گیرنده و سرویس دهنده، از آخرین نسخه پروتکل «طرح آرشیو باز-پروتکل گردآوری فراداده‌ها (OAI-PMH)» نیز پشتیبانی می کند.

این قابلیت موجب افزایش میان‌کنش پذیری سیستم‌های اطلاعاتی که از نرم افزار آذرخش استفاده می‌کنند با دیگر سیستم‌های اطلاعاتی می‌شود. پیاده سازی پروتکل اُ. ای. آی در سیستم نرم افزاری آذرخش موجب افزایش دسترس‌‌پذیری اشیای دیجیتالی کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع رسانی خواهد شد. با استفاده از این پروتکل، کلیه مراکزی که از سیستم نرم افزاری پارس آذرخش استفاده می‌کنند، با به روز رسانی نرم افزار خود به آخرین نسخه، می‌توانند پس از امضای تفاهم نامه با کنسرسیوم، به صورت خودکار به درگاه کنسرسیوم محتوای ملی متصل شده و اطلاعات خود را در درگاه ارائه کنند. در حال حاضر، کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی، و مرکز اطلاعات و مدارک اسلامی (وابسته به معاونت پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم) که از نرم افزار آذرخش برای مدیریت اشیای فیزیکی و دیجیتالی خود بهره می‌برند، مجهز به سرویس اشاره شده گردیده، و امکان گردآوری فراداده‌های آن‌ها توسط درگاه کنسرسیوم محتوای ملی به صورت خودکار فراهم شده است. لازم به ذکر است سیستم نرم افزاری آذرخش از طیف گسترده‌ای از استانداردهای ذخیره و بازیابی اطلاعات، و میان‌کنش پذیری سیستم‌های اطلاعاتی پشتیبانی می‌نماید، و از این رو به عنوان نرم افزاری استاندارد از سوی کنسرسیوم محتوای ملی مورد تایید قرار گرفته است.

تنظیم: هومن بهلولی