تبیان، دستیار زندگی
نام خمیردندان شاید شما را به یاد دندان‌های سفید و سالم و منظم بیندازد و تصور کنید این ماده سفید، یگانه خاصیتی دارد و آن هم تمیزکردن و جرم زدایی از دندان‌ها و خوشبو کردن دهان شماست. اما كاربردهای خمیر دندان فقط این‌ها نیست!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کاربردهای عجیب خمیر دندان!


نام خمیر دندان شاید شما را به یاد دندان‌های سفید و سالم و منظم بیندازد و تصور کنید این ماده سفید، یگانه خاصیتی دارد و آن هم تمیزکردن و جرم زدایی از دندان‌ها و خوشبو کردن دهان شماست. اما كاربردهای خمیر دندان فقط این‌ها نیست!


خمیر دندان

تجربه‌های مختلفی در زمینه خانه‌داری هست که ثابت می‌کند خمیردندان می‌تواند کاربردهای زیادی در خانه داشته باشد و به عنوان یک پاک‌کننده و جلا دهنده، بخشی از تمیزکاری‌های خانه شما را بدون دردسر و ایجاد حاشیه و خطراتی که مواد شیمیایی دارند، بر عهده بگیرد.

نمونه‌های زیر مواردی از آن تجربه‌هایی هستند که دست کم می‌توانید یک بار آن‌ها را امتحان کنید. شاید همه آن‌ها به کار شما نیاید، اما یکی دو مورد هم تجربه خوبی می‌تواند باشد.

گزش حشرات

گزش حشرات روی پوست بدن به طور معمول موجب خارش‌های شدید می‌شود. ذره‌ای از خمیردندان تحریک‌های ناشی از گزش حشرات را از بین می‌برد و با خشک کردن زخم‌ها و تاول‌ها، پوست را التیام می‌بخشد. علاوه بر آن موجب بهبودی سریع‌تر محل گزش می‌شود.

خاصیت خنک کنندگی

خاصیت خنک کنندگی خمیردندان می‌تواند سوختگی‌های جزئی پوستی را تسکین دهد. زمانی که پوستتان دچار سوختگی شد، مقداری خمیردندان روی محل سوختگی بگذارید. البته فراموش نکنید، این یک درمان موقت است و اگر میزان سوختگی و سوزش محل آسیب دیده زیاد است، باید به سرعت خود را به مراکز درمانی برسانید.

رفع زخم یا لکه‌

اگر در قسمتی از بدنتان زخم یا لکه‌ای دیدید می‌توانید خمیردندان را برای برطرف کردن آن امتحان کنید. به این ترتیب، قبل از اینکه بخوابید مقداری خمیردندان روی محل آسیب دیده بمالید و وقتی بیدار شدید آن را بشویید.

ناخن‌ها

ترکیبات موجود در خمیر دندان، پاک کننده بسیار مناسبی برای دندان‌هایی که از جنس مینا هستند به شمار می‌رود. بنابراین می‌توانید از آن به عنوان پاک کننده‌ای برای ناخن‌هایتان هم استفاده کنید. شما می‌توانید با استفاده از یک مسواک قدیمی و خمیردندان، ناخن‌هایتان را بشویید و پس از مدتی می‌بینید ناخن‌های شما زیباتر و محکم‌تر شده است.

زمانی که پوستتان دچار سوختگی شد، مقداری خمیردندان روی محل سوختگی بگذارید. البته فراموش نکنید، این یک درمان موقت است.

مه گرفتگی عینک

اگر می‌خواهید از مه گرفتگی لنز عینک طبی یا عینک شنایتان خلاص شوید، باید کمی خمیردندان به لنزهای آن‌ها زده و سپس آبکشی کنید.

حذف بوی غذا

کار مداوم در آشپزخانه همواره اثراتی بر پوست و بدن ما می‌گذارد. مثل پوسته شدن پوست دست‌ها بر اثر استفاده زیاد از مایع ظرف‌شویی، رنگی شدن انگشتان به دلیل به کار نبردن دستکش در زمان پوست کندن مواد غذایی رنگ‌دار مانند بادمجان، هویج و خیلی موارد دیگر. اما کاری که از دست خمیردندان برمی‌آید این است که بوی بد به جای مانده از مواد غذایی مانند پیاز، سیر و ماهی را از بین می‌برد. کافی است بعد از اتمام کار، کمی خمیر دندان به دستتان بزنید و بعد از چند دقیقه بشویید.

لك فرش و لباس

گاهی پیش می‌آید لباس یا فرش خانه شما دچار لک شود و شما تصور کنید آن لکه‌ها هرگز پاک نمی‌شوند، اما باید بدانید اگر به سرعت وارد عمل شوید و کمی خمیردندان روی محل تازه لک شده بگذارید، می‌توانید امیدوار باشید که لکه از بین می‌رود. بعد از اینکه خمیردندان را به خوبی روی سطح لکه زدید، به سرعت آن را بشویید.

کفش چرمی

یکی دیگر از خواص خمیردندان، تمیز کردن کفش‌های چرمی و همچنین بهبود خراش‌های ایجادشده روی آن‌هاست. با یك برس نرم، خمیر دندان را روی قسمت آسیب دیده بکشید.

خمیر دندان

خطوط روی دیوار

پاک کردن نقاشی بچه‌ها نیز از روی دیوار با استفاده از خمیر دندان راحت‌تر است.

جواهرات

برای درخشان کردن تمامی جواهرآلات خود به غیر از مرواریدها، روی آن‌ها خمیردندان بمالید و بعد از گذشت یک شب تا صبح، آن‌ها را با دستمالی تمیز پاک کنید و سپس بشویید.

لوح فشرده

برای از بین بردن خراش‌های سطحی سی دی‌ها و دی وی دی‌ها، لایه نازکی از خمیردندان را چندین بار به آرامی روی آن‌ها بکشید و بعد بشویید.

پیانو

خمیر دندان یکی از بهترین پاک کننده‌ها برای کلیدهای پیانو است. یک پارچه بدون پرز و مرطوب و کمی خمیردندان به راحتی آلودگی‌های روی کلیدها را از بین می‌برد.

زنگ‌زدگی

سیلیکای خمیردندان قادر است زنگ‌زدگی ایجاد شده در وسایل آهنی منزلتان را هم از بین ببرد.


باشگاه كاربران تبیان - ارسالی از: baharrrrr88