تبیان، دستیار زندگی
قطب های شمال و جنوب در دو سر کره ی زمین قرار دارند. آن ها مکان های یخ بندان و دارای بادهای سرد هستند. تا جایی که چشم کار می کند، یخ و برف وجود دارد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سردترین جای دنیا
سردترین جای دنیا

آب و هوا در قطب های زمین چگونه است؟

قطب های شمال و جنوب در دو سر کره ی زمین قرار دارند. آن ها مکان های یخ بندان و دارای بادهای سرد هستند. تا جایی که چشم کار می کند، یخ و برف وجود دار، قطب های زمین جاهای مناسبی برای (گذراندن) تعطیلات نیستند!

* خرس های قطبی در قطب شمال و پنگوئن ها در قطب جنوب زندگی می کنند. آن ها خیلی بدشانس اند!! چون هیچ وقت نمی توانند یک دیگر را ببینند!!

* آنتارکتیکا قاره ای بزرگ و پوشیده از برف است که در اطراف قطب جنوب قرار دارد. در بعضی جاهای این قاره، قطر یخ به حدود 5 کیلومتر می رسد.

سردترین مکان در دنیا کدام است؟

ایستگاه وستوک در قاره ی آنتارکتیکا، جای واقعاً سردی است. درجه ی هوا در آن جا معمولاً حدود 58- درجه سانتی گراد، اما مدتی است که به 89- درجه سانتی گراد کاهش پیدا کرده است. وستوک سردترین جایی است که تاکنون شناخته شده است!

* کوه ارباس باید گرم ترین نقطه ی آنتارکتیکا باشد. این کوه، یک آتش فشان فعال است!

خرس های قطبی کجا زندگی می کنند؟

خرس های قطبی در اطراف اقیانوس منجمد شمالی، نزدیک قطب شمال، زندگی می کنند. عجیب این که آن ها هرگز در قطب جنوب به سر نبرده اند، گرچه غذای فراوان و همان مقدار برف و یخ در آن جا هم وجود دارد.

* کوه های یخ در دریا شناورند. آن ها زمانی بخشی از رودخانه های یخی به نام یخچال های طبیعی بوده اند.

* خرس های قطبی هرگز روی یخ سر نمی خورند. پوست زبر و موهای کف پایشان باعث می شود که بیش تر به یخ ها گیر کنند و سر نخورند.

ترجمه:مهدیه زمردکار

بخش کودک و نوجوان تبیان


منبع:برگرفته از کتاب  I Wonder Why the Wind Blows and Other Questions about Our Planet by: Anita Ganeri

مطالب مرتبط:

آیا میدانستی خورشید...

دانستنیهای کوتاه

ابیانه

  آیا میدانستید؟

هنر چین

ابرها از چه درست شده اند؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.