استخاره با کامپیوتر و نرم افزارها صحیح است؟ آیا می توان به آنها اعتنا کرد؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

استخاره اینترنتی صحیح است؟!!


اگر به فارسی در سایت google "استخاره اینترنتی" را جست و جو کنیم، 185000 صفحه در این زمینه پیدا می شود. بسیاری از افراد از این نرم افزار ها و سایت ها برای نتیجه کار و امر مهمی که در ذهن دارند استخاره می گیرند. برای برخی این سوال پیش می آید که آیا شرایط استخاره در این موارد محقق می شود و آیا به نتایج این استخاره ها می توان استناد کرد.

 

استخاره

استخاره اینترنتی!!

استخاره از ریشه ی خیر و به معنای خواستن بهترین بین دو امر ، بهترین خواستن ، نیکویی جستن و خیر خواستن از خدای تعالی است.

و مقصود اصلی در این باب طلب خیر از خدای تعالی است . زیرا که صانع عالم به مصالح دنیوی و اخروی انسان از همه کس داناتر است و با لطف و کرم بی انتها و بی نیازی به همه ی مخلوقات و قدرت بر جمیع امور ممکن در آنچه که صلاح بندگان در آن است بخل نمی ورزد خصوصا وقتی که بنده امور خود را به او واگذارد و از او صلاح خود را طلب نماید پس بنده باید خیر خود را در جمیع امور از پروردگار خود طلب نماید و مصلحت خود را به لطف او واگذارد.

و به سندهای بسیار شیخ مفید و سید بن طاووس و دیگران از حضرت امام صادق (علیه السلام) روایت کرده اند که حق تعالی می فرماید که : از جمله شقاوت بنده ی من آن است که کاری را انجام دهد و طلب خیر خود را از من ننماید.

و حال در این روزگار با پیشرفت تکنولوژی این امور نیز از روشهای بسیاری امکان پذیر شده که در این نوشتار یکی از این روشها بررسی شده است.

 

استخاره‌های اینترنتی و پاسخ مراجع

این روزها به مدد کامپیوتر و فضای اینترنت می توان در هر مکانی به بسیاری از نرم افزار ها و سایت های اینترنتی دسترسی پیدا کرد و تنها با چند کلیک، در خصوص امر مهمی که در ذهن می گذرد، استخاره گرفت.

اگر به فارسی در سایت google "استخاره اینترنتی" را جست و جو کنیم، 185000 صفحه در این زمینه پیدا می شود. بسیاری از افراد از این نرم افزار ها و سایت ها برای نتیجه کار و امر مهمی که در ذهن دارند استخاره می گیرند. برای برخی این سوال پیش می آید که آیا شرایط استخاره در این موارد محقق می شود و آیا به نتایج این استخاره ها می توان استناد کرد.

در این مجال نظر بعضی از مراجع عظام تقلید را بررسی کرده و پاسخ آنها را در این خصوص می آوریم:

سوال: استخاره با کامپیوتر و نرم افزارها صحیح است؟ آیا می توان به آنها اعتنا کرد؟

اگر به فارسی در سایت google "استخاره اینترنتی" را جست و جو کنیم، 185000 صفحه در این زمینه پیدا می شود. بسیاری از افراد از این نرم افزار ها و سایت ها برای نتیجه کار و امر مهمی که در ذهن دارند استخاره می گیرند. برای برخی این سوال پیش می آید که آیا شرایط استخاره در این موارد محقق می شود و آیا به نتایج این استخاره ها می توان استناد کرد

آیة الله العظمی خامنه ای(مدظله العالی):

موارد مختلف است. اگر طبق روش های معمولی است مانعی ندارد.

آیة الله مکارم شیرازی(مدظله): هرگاه طوری تنظیم شده باشد که آیات آغاز یکی از صفحات قرآن را بدون اطلاع قبلی منعکس کند مانعی ندارد.

 

آیت الله سیستانی(مدظله):

روش استخاره گرفتن در مفاتیح الجنان موجود است مراجعه شود.

 

آیت الله نوری همدانی(مدظله):

 اگر استخاره کننده وارد در آن رشته باشد و بتواند از قرآن مجید برداشت مناسب و نزدیک به واقع داشته باشد اشکال ندارد.

همچنین یک تن از مجتهدین و مدرسین حوزه علمیه این گونه پاسخ داده اند:

 

آیة الله علوی گرگانی:

 اگر بگونه صحیح انجام شود مانعی ندارد گرچه اعتنا کردن به اینگونه استخاره ها از نظر ما محل تردید است.

 

سیستم های هوشمند تلفنی

متن استفتاء:

خواهشمند است نظر به آنکه چندی است که استخاره از طریق سیستم های هوشمند تلفنی در جامعه رایج شده است، نظر خود را درباره صحت و اعتبار چنین استخاره هایی و اینکه تا چه حد می توان به نتایج اینگونه استخاره ها اتکاء کرد، اعلام فرمایید.

 

آیة الله مکارم شیرازی(مدظله):

بسمه تعالی. در صورتی که استخاره کننده در واقع خود دستگاه باشد اعتباری به آن نیست.

همیشه موفق باشید.

فرآوری: آمنه اسفندیاری

بخش احکام اسلامی تبیان


منابع:

سایت آوینی

سایت لیلة القدر

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .