وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
همه ما می‌دانیم كه دچار شدن به افسردگی، علت‌های متفاوت و پیچیده‌ای دارد، اما جالب است بدانیم كه برخی از این علت‌ها، تعجب آور نیز هستند!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

علت‌های افسردگی تعجب‌ آور!


همه ما می‌دانیم كه دچار شدن به افسردگی، علت‌های متفاوت و پیچیده‌ای دارد، اما جالب است بدانیم كه برخی از این علت‌ها، تعجب آور نیز هستند!


امان از افسردگی!

اگر می‌خواهید از افسردگی دور شوید از این عوامل دوری کنید:

هوای تابستان

اختلال عاطفی فصلی بیشتر با افسردگی زمستانی شناخته شده است که افراد زیادی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. اما برای تعدادی از این افراد، این نوع افسردگی در تابستان اتفاق می‌افتد. افسردگی هوای گرم زمانی اتفاق می‌افتد که بدن یک تأخیر برای وفق یافتن با فصل جدید را تجربه می‌کند. این می‌تواند به‌خاطر عدم توازن در شیمی مغز و هورمون ملاتونین باشد.

مصرف دخانیات

خیلی وقت است که کشیدن سیگار و سایر دخانیات یکی از عوامل افسردگی معرفی شده است، اما قصه دخانیات هم مثل داستان اول مرغ بوده یا تخم‌مرغ است. افرادی که در معرض افسردگی قرار دارند، بیشتر به کشیدن سیگار روی می‌آورند. اما گفته می‌شود که نیکوتین بر فعالیت انتقال‌دهنده‌های عصبی در مغز اثر می‌گذارد و موجب بالا بردن سطح دوپامین و سروتونین (که مکانیزم عمل داروهای ضدافسردگی نیز هست) می‌شود. این موضوع می‌تواند ذات اعتیادآور دارو و تغییرات خلق و خو که با آن همراه است و همچنین این که چرا افسردگی با ترک سیگار همراه است را توضیح دهد. خودداری از کشیدن سیگار و ترک آن می‌تواند به متوازن کردن موادشیمیایی مغز شما کمک کند.

بیماری تیروئید

وقتی غده تیروئید نتواند هورمون تیروئید کافی تولید کند، به آن کم‌کاری تیروئید گفته می‌شود و افسردگی هم یکی از علائم آن است. این هورمون چندکاره است، اما یکی از مهمترین وظایف آن عمل کردن به عنوان یک انتقال‌دهنده عصبی و تنظیم سطح سروتونین در بدن است. اگر علائم جدیدی از افسردگی را در خود مشاهده می‌کنید (مخصوصاً اگر همراه با حساسیت به سرما، یبوست و خستگی باشد) بد نیست که یک آزمایش تیروئید هم انجام دهید. کم‌کاری تیروئید با دارو قابل درمان است.

وقتی غده تیروئید نتواند هورمون تیروئید کافی تولید کند، به آن کم‌کاری تیروئید گفته می‌شود و افسردگی هم یکی از علائم آن است.

عادات بد خوابی

جای تعجب نیست که کمبود خواب می‌تواند منجر به آسیب‌پذیری شود، اما می‌تواند احتمال بروز افسردگی را نیز افزایش دهد. در یک تحقیق که در سال 2007 انجام گرفت مشخص شد که وقتی به شرکت‌کننده‌های سالم، کمبود خواب اعمال شد، بعد از مشاهده تصاویر ناراحت‌کننده، فعالیت مغزی بیشتری نسبت به آن دسته از شرکت‌کنندگانی که خواب کافی داشتند را نشان دادند؛ و این درست شبیه به واکنشی است که افراد افسرده دارند. اگر به اندازه کافی نخوابید، وقت کافی برای شارژ کردن دوباره سلول‌های مغزی نداشته، مغز شما خوب کار نخواهد کرد و یکی از عوامل مختلفی که می‌تواند موجب افسردگی شود همین است.

فعالیت بیش از حد در اینترنت

وقت زیادی را در چت‌روم‌ها و وب سایت‌های اجتماعی می‌گذرانید؟ تحقیقات زیادی نشان می‌دهند که این می‌تواند با افسردگی مرتبط باشد، مخصوصاً در نوجوانان. معتادان به اینترنت با ارتباطات انسانی واقعی در کشمکش هستند و معمولاً همراهی ندارند و دیدگاهشان به دنیا تا حدی غیر واقعی است. برخی متخصصین حتی آن را «افسردگی فیسبوکی» می‌نامند.

در یک تحقیق که در سال 2010 انجام گرفت، محققان دریافتند که حدود 2/1% از افراد بین 16 تا 51 سال، زمان بی‌اندازه‌ای را در اینترنت سپری می‌کنند و این افراد بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی متوسط تا شدید هستند. اما محققان این نکته را نیز خاطر نشان کردند که مشخص نیست استفاده زیاد از اینترنت موجب افسردگی می‌شود یا نه یا اینکه افراد افسرده تمایل بیشتری برای گذراندن وقت خود در اینترنت را دارند یا نه.

وقتی چیز مهمی تمام می‌شود، مثل یک برنامه تلویزیونی، فیلم یا یک بازسازی بزرگ در خانه، می‌تواند در برخی افراد افسردگی را تحریک کند.

اتمام یك برنامه تلویزیونی یا فیلم

وقتی چیز مهمی تمام می‌شود، مثل یک برنامه تلویزیونی، فیلم یا یک بازسازی بزرگ در خانه، می‌تواند در برخی افراد افسردگی را تحریک کند. در سال 2009 برخی طرفداران فیلم آواتار، احساس افسردگی و حتی میل به خودکشی را گزارش کردند، زیرا دنیای ساختگی فیلم، واقعی نبوده است. واکنش مشابهی نیز به سری‌های آخر فیلم هری‌پاتر گزارش شده است.

محل زندگی

بحث بر سر اینکه زندگی شهری بهتر است یا روستایی، بحثی بی‌پایانی است، اما تحقیقات نشان می‌دهد که افرادی که در شهر زندگی می‌کنند تا 39% بیشتر در معرض اختلالات روحی هستند تا آنها که در نواحی روستایی زندگی می‌کنند. تحقیقی که در سال 2011 انجام گرفت، برای این مسئله این توضیح را ارائه می‌دهد كه، شهرنشینان در بخشی از مغز که استرس را تنظیم و تعدیل می‌کند، فعالیت بیشتری دارند و مقدار بیشتر استرس می‌تواند موجب اختلالات روانی شود. میزان افسردگی در کشورها و شهرهای مختلف نیز متفاوت است. افسردگی در برخی کشورها شایع‌تر است.

امان از افسردگی!

داشتن گزینه‌های انتخابی زیاد

داشتن گزینه‌های زیاد برای انتخاب، کار را سخت می‌کند. البته این برای آن‌دسته از افراد که در خرید، معمولاً اولین چیزی که نظرشان را جلب می‌کند می‌خرند، مشکل به شمار نمی‌رود. اما افرادی هستند که در صورت زیاد بودن گزینه‌های انتخاب، وقت بسیار زیادی را صرف بررسی چندباره هر گزینه می‌کنند تا بهترین را انتخاب کرده باشند. تحقیقات نشان می‌دهد که این سبک برخورد، موجب ایده آل‌گرایی و افسردگی می‌شود.

نخوردن ماهی

مصرف کم اسیدهای چرب امگا-3 که در ماهی سالمون و روغن‌های گیاهی یافت می‌شود، می‌تواند موجب بالا رفتن احتمال ابتلا به افسردگی شود. در یک تحقیق که در سال 2004 انجام گرفت، رابطه‌ای بین مصرف کم ماهی و افسردگی در خانم‌ها مشخص شد، اما در آقایان این مسئله دیده نشد. این اسیدهای چرب انتقال‌دهنده‌های عصبی مثل سروتونین را تنظیم می‌کنند که می‌تواند علت ماجرا باشد.

روابط خواهر برادری ضعیف

با اینکه داشتن رابطه بد با هر کسی می‌تواند موجب افسردگی شود، اما در یک تحقیق آمریکایی که در سال 2007 انجام شد، مشخص گردید که مردهایی که قبل از سن بیست سالگی با خواهر یا برادرهای خود کنار نمی‌آمدند، در سال‌های بعد و بزرگ‌سالی، بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار داشته‌اند. با اینکه مشخص نیست چه چیزی در رابطه خواهر برادری اینقدر مهم است، اما محققان حدس می‌زنند که این روابط می‌تواند با توانایی برقراری ارتباط افراد با هم‌سالان خود مرتبط باشد.


باشگاه كاربران تبیان - ارسالی از: yasekaboud63

برگرفته از انجمن: روانشناسی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین