تبیان، دستیار زندگی

فیبرومیالژی باعث درد تمام بدن می‌شود

فیبرومیالژی، بیماری مزمنی است که باعث درد شدید در تمام قسمت‌های بدن می‌شود. پزشکان این بیماری را یک سندروم می‌دانند که از علامت‌ها، نشانه‌ها و خصوصیاتی تشکیل شده است. محققان با انجام آزمایش خون می‌توانند تا 50 درصد بیماران مبتلا را تشخیص دهند، اما این آزمایش برای تمام بیماران صادق نیست.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
فیبرومیالژی ، درد بدن،

علائم

- درد به همراه آسیب دیدگی مکرر

- خشکی صبحگاهی مفاصل

- خستگی بیش از حد

- خواب ناکافی

- اضطراب

- فعالیت بدنی کم

- مشکلات تمرکز

- مشکلات یادآوری

- افسردگی

- تهوع و سرگیجه

- مشکلات بینایی

- درد قاعدگی

- درد شکم از جمله سندروم روده تحریک پذیر

- افزایش وزن

- سردرد مزمن

- مشکلات پوست، مو و ناخن

- انقباض ناگهانی عضلات

- ضعف

برخی مواقع درد شدیدی مانند خنجر زدن در بدن رخ می‌دهد. این درد معمولا هشداردهنده است. هنگامی که این درد را احساس کردید، دست از کار بکشید و استراحت کنید

 

انواع دردهای فیبرومیالژی

1- پردردی (هایپرآلجسیا): مغز، پیام‌های درد را ظاهر می‌سازد و شدت درد را مشخص می‌کند.

 

2- آلودینیا: آیا پوستتان نسبت به لمس دردناک است؟ فشار خفیف یا ماساژ ملایم بدن این درد را ظاهر می‌سازد. بسیاری از افراد این نوع درد را شبیه آفتاب سوختگی می‌دانند.

 

آلودینیا به سه شکل در بدن بیماران وجود دارد:

- لامسه: درد در اثر لمس کردن و یا ماساژ دادن پوست.

- مکانیکی: درد در اثر حرکت چیزی بر روی پوست.

- حرارتی: درد در اثر سرما و یا گرمای کم.

 

3- مورمور شدن دردناک (پاراستزیای دردناک): احساسی عجیب که می‌تواند مانند خزیدن چیزی در بدن، سوزن سوزن شدن، سوزش، خارش و یا بی حسی باشد. این درد می‌تواند در نوروپاتی محیطی، شیمی درمانی، MS و میگرن وجود داشته باشد. بسیاری از داروها به کاهش این نوع درد فیبرومیالژی کمک می‌کنند. برخی موارد ویتامین B12، کرم کاپسایسین، ماساژ و طب سوزنی مفیدند.

 

4- درد چاقو: برخی مواقع درد شدیدی مانند خنجر زدن در بدن رخ می‌دهد. این درد معمولا هشداردهنده است. هنگامی که این درد را احساس کردید، دست از کار بکشید و استراحت کنید. این درد می‌تواند در قفسه سینه، شکم و یا هر جایی از بدن باشد. این درد می‌تواند آنقدر شدید باشد که نفس کشیدن را برایتان مشکل سازد. اما خوشبختانه این درد بعد از چند دقیقه فروکش می‌کند. برخی افراد با قدم زدن این درد را کم می‌کنند، اما هیچ درمانی برای جلوگیری از این درد وجود ندارد.

 

5- ناگهان درد کشیدن: بسیاری از ما دچار درد شده ایم. گاهی درد در محل‌های خاصی از بدن حرکت می‌کند و گاهی فقط در یک قسمت از بدن باقی می‌ماند. اما اگر شما مبتلا به فیبرومیالژی باشید، بسیار سخت است که بگویید کجای بدنتان درد می‌کند؟

هنگامی که در حال عصبی شدن هستید، بهتر است از آن موقعیت دور شوید و آرامش خود را حفظ کنید و ترجیحا بهتر است به مکانی آرام بروید

 

6- جرقه زدن برنز: این نوع، باعث درد تیزی می‌شود. این درد ناگهان زیاد می‌شود و مانند آلودینیای لامسه می‌گردد. این احساس معمولا چند دقیقه طول می‌کشد. اصلا مشخص نیست که چه چیزی درد را به وجود می آورد و چگونه می‌توان از این درد جلوگیری کرد.

 

7- حرکت سریع اعصاب: کارهای خاصی می‌تواند شما را عصبی کند. این کارها باعث درد زیاد، گاهی حالت تهوع، سرگیجه و اضطراب می‌شود. این کارها شامل:

 

- صداهای تکراری، بلند، تیز و دلخراش

- دیدن جمعیت زیاد، چراغ‌های راهنما و چراغ‌های چشمک زن

- موقعیت‌های استرس‌زا همانند ترافیک، دعوا و گم کردن راه.

هنگامی که در حال عصبی شدن هستید، بهتر است از آن موقعیت دور شوید و آرامش خود را حفظ کنید و ترجیحا بهتر است به مکانی آرام بروید.

 

فیبرومیالژی ، درد تمام بدن،

10 راه کاهش درد فیبرومیالژی

1- کپسایسین: یک مسکن درد و ضد خارش می‌باشد. کپسایسین، ماده فعال در فلفل تند می‌باشد.

 

2- پمادهای موضعی عضلانی: باعث کاهش درد عضلانی می‌گردد و خواب راحتی را برایتان فراهم می‌کنند.

 

3- ماساژ: به آرامی ماساژ دادن می‌تواند احساس خوبی به شما دهد. اما ماساژ ارتعاشی که توسط آن پوست به آرامی در همان سطح حرکت می‌کند و اعصاب در حال پرش است، برای این بیماران خوشایند نیست.

 

4- کیسه برنج: برنج خام را در یک کیسه پارچه‌ای کوچک بریزید. این کیسه را برای چند دقیقه در مایکرویو قرار دهید، ولی نباید آنقدر داغ کنید که وقتی می‌خواهید کیسه را از درون مایکرویو درآورید، دستتان بسوزد. اگر خیلی داغ شد، مایکرویو را خاموش کرده، درب آن را باز کنید و بگذارید کمی خنک شود. بعد کیسه برنج را روی محل درد بگذارید. برنج به تدریج خنک می‌شود و درد را بهبود می‌دهد.

 

5- جوراب گرم و نرم: در این بیماری، پاهای شما همیشه سرد است. بنابراین با پوشاندن پاها می‌توان این سردی را از بین برد.

 

6- محصولات خنک کننده: بیماران در برخی روزها، بدنشان داغ می‌شود. می‌توانید روسری را در یک آب سرد برای مدتی قرار دهید و سپس دور گردنتان ببندید. این کار سبب می‌شود تمام بدنتان سرد شود. شما می‌توانید بسته‌های یخ را در فریزر قرار داده و برای خنک کردن و یا برای کاهش التهاب عضله استفاده کنید.

پتو، بالش و ملحفه باید راحت و نرم باشند تا موجب درد بیشتر پوست و عضلات نگردند

 

7- شکلات تلخ: شکلات تلخ باعث افزایش سروتونین می‌شود. سروتونین هورمونی است که باعث شادی و تقویت روحیه می‌گردد.

 

8- لوسیون: در این بیماری، پوست خشک، خارش دار و دارای درد شدید می‌شود. لوسیونی را انتخاب کنید که آرامش بخش باشد.

 

9- ناخن گیر: نگذارید ناخن‌ها بلند شوند. گاهی ناخن دراز انگشت، ملحفه را پاره می‌کند و آن صدا و درد ناخن موجب می‌شود که از خواب بیدار شوید.

 

10- رختخواب راحت: پتو، بالش و ملحفه باید راحت و نرم باشند تا موجب درد بیشتر پوست و عضلات نگردند.


مطالب مرتبط:

ویژه نامه درد قسمت‌های مختلف بدن

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.