تبیان، دستیار زندگی
بهترین ایام برای تمرین ترک گناه ایام جوانی است زیرا به فرموده روایات چون قلب جوان مانند زمین حاصلخیز نرم و مستعد است بذر یاد خدا و دوری از محرمات به راحتی در قلب او جوانه می زند .
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : مریم خندابی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راههای مهم غلبه بر شیطان


بهترین ایام برای تمرین ترک گناه ایام جوانی است زیرا به فرموده روایات چون قلب جوان مانند زمین حاصلخیز، نرم و مستعد است بذر یاد خدا و دوری از محرمات به راحتی در قلب او جوانه می زند و شروع به رویش می‌کند .


پشیمانی

بزرگترین دشمن همه انسانها شیطان است. او خواب و آرامش را از چشمان ما می‌گیرد. تا در مسیر صراط المستقیم به مقصود و معبود و نهایت آرزویمان نرسیم. مسافرانی که توشه کمی دارند بین راه از مرکب خویش پیاده می‌شوند. اما آنان که پشتوانه‌ای چون قرآن و اهل‌بیت (علیهم السلام) را دارند و دائماً متوسل به آنان می‌باشند راه را با همه سختی‌ها طی می‌کنند. شیطان همه را فریب می‌دهند همه را از خط خارج می‌کند اما آنان که قوی‌ترند تا مقصد راست قامتند.

عده‌ای گمان می‌کنند که بحث دین و دیانت چیزی دیگر است و زندگی ، و قصه‌ای دیگر اما غافل از این هستند که گرفتاران و بدبختان تمامی کسانی هستند که شیطان آنان را ضربه ‌فنی کرده است و دین همان برنامه زندگی است.

آری زندگی به سبک اسلامی بهترین نوع زندگی است که علاوه بر شروع خوب، پایان و نتیجه‌ای مطلوب و عالی دارد. هر چند سخت اما شیرین است. این حس و حالت گفتنی نیست چشیدنی است. اگر ساعت ها برای شما از طعم و مزه عسل کوهی و خواص آن برای شما توضیح دهم نمی‌توانم مزه آن را به شما بچشانم شما باید یک قاشق عسل بخورید تا طعم آن برای همیشه در خاطره‌ی شما ثبت شود.

مهمترین قدم در این راه، غلبه بر دشمن است. بسیاری از علماء و فضلاء طریقی را در پیش گرفته‌اند که به معنایی پشت شیطان را به زمین زده‌اند. و گروهی در همان وهله اول ریسمان بندگی و اطاعت شیطان را به گردن خود انداخته‌اند و راه را باخته اند، آنان بازنده اند هم در این دنیا و هم در سرای جاویدان .

این مقاله راهکارهایی به شما می‌آموزد تا اِن شاء الله با عمل به این فرامین به حد توان تقوا و ممارست خود بر شیطان غلبه پیدا کنید.

ذکر مهمی که قدرت شیطان رادر حیطه عمل شما کاهش می‌دهد و او را ضعیف می‌سازد. این است. لا اِله اِلا الله ولا حول ولا قوة اِلا بالله العلی العظیم

خدا را فراموش نکنید

با فراموشی از خدا شیطان قرین و رفیق شما می‌گردد و در صدد انحراف شما برمی‌آید. هر چقدر فراموشی و غفلت و نسیان کمتر، قدرت غلبه بر شیطان بیشتر می‌شود.

یاد خدا ایمان انسان را قوی می‌گرداند و همین ایمان، انسان را در مقابل شیاطین جن و انس قدرتمند می‌سازد.

وَ مَن یَعْشُ عَن ذِكْرِ الرَّحْمَنِ نُقَیِّضْ لَهُ شَیْطَانًا فَهُوَ لَهُ قَرِینٌ

و هر كس از یاد [خداى] رحمان دل بگرداند بر او شیطانى مى‏گماریم تا براى وى دمسازى باشد.(زخرف – 36)

شیطان، غفلت

هر جایی که شیطان بر قلب انسان چیره شد. انسان را غافل می کند. و از این غفلت او  نهایت سوء استفاده را می برد مانند دشمنی که هیچگاه نمی خوابد و همیشه در کمین است . آری ما خوابیم اما او همیشه بیدار است . ما غافلیم  ولی او هشیار برای اینکه راهزن است و قصدش اینست که ما را ازجاده مستقیم الهی منخرف سازد .

اسْتَحْوَذَ عَلَیْهِمُ الشَّیْطَانُ فَأَنسَاهُمْ ذِكْرَ اللَّهِ أُوْلَئِكَ حِزْبُ الشَّیْطَانِ أَلَا إِنَّ حِزْبَ الشَّیْطَانِ هُمُ الْخَاسِرُونَ

شیطان بر آنان چیره شده و خدا را از یادشان برده است آنان حزب شیطانند آگاه باش كه حزب شیطان همان زیانكارانند(مجادله – 19 )

ذکر طلایی

ذکر مهمی که قدرت شیطان را در حیطه عمل شما کاهش می‌دهد و او را ضعیف می‌سازد، این است. لا اِله اِلا الله ولا حول ولا قوة اِلا بالله العلی العظیم.

بسیار صلوات بفرستید

حضرت علی (علیه السلام) می‌فرماید: کسی که با نفس خود مبارزه کند بر شیطان غلبه کرده است

استعاذه

به خداوند پناه ببرید. این کلام صریح خداوند است که در هنگام وسوسه شیطان به قدرت لایتناهی او از شر شیطان پناه ببرید.

وَ قُل رَّبِّ أَعُوذُ بِكَ مِنْ هَمَزَاتِ الشَّیَاطِینِ

و بگو پروردگارا از وسوسه‏هاى شیطانها به تو پناه مى‏برم. (97-مومنون )

پیامبر اکرم (صلّی الله علیه وآله وسلّم) می‌فرماید: (لا تسبوا الشیطان وتعوذوا بالله من شره)

«به شیطان فحش و ناسزا نگویید بلکه از شر او به خدا پناه ببرید.

حضرت علی (علیه السلام) می‌فرماید: هرگاه یکی از شما را شیطان وسوسه کرد. پس باید به خدا پناه ببرد و بگوید امنتُ بالله وبرسوله مخلصاً له الدین

به خدا و رسولش ایمان آوردم و دین را برای خدا خالص نمودم.

صدقه

بسیار صدقه دهید

در روایت چنین آمده است که صدقه دادن شیطان را اره می‌کند و می‌بُرد.

با نفستان جهاد کنید

انسانی که تابع نفسش شد ضعیف و زبون می شود و از طرف دیگر مقابله با خواهشهای دل او را قدرتمند می سازد جهاد با نفس اراده را قوی می کند و اعتماد به نفس را بالا می برد .خویشتن داری یا کنترل هوای نفس از یک ادم معمولی یک نابغه می سازد .کافی است که امتحان کنید . هر جایی که دلتان خواست و مخالف امر خدا بود بگویید نه . این نه گفتن های بسیار شما را توانمند و نیرو مند می سازد .

وَأَمَّا مَنْ خَافَ مَقَامَ رَبِّهِ وَنَهَى النَّفْسَ عَنِ الْهَوَى

فَإِنَّ الْجَنَّةَ هِیَ الْمَأْوَى

و اما كسى كه از ایستادن در برابر پروردگارش هراسید و نفس خود را از هوس باز داشت، پس جایگاه او همان بهشت است .(نازعات – 40-41 )

حضرت علی (علیه السلام) می‌فرماید: کسی که با نفس خود مبارزه کند بر شیطان غلبه کرده است.( غررالحکم )

و نیز آن حضرت می‌فرماید: من اتهم بنفسه امن خدع الشیطان.( غرر الحکم )

کسی که نفس خود را متهم و مقصر دانست از مکر شیطان آسوده گشت.

به دنبال علم و عالم بروید

نیروی علم مدافع عالم است و انسان را از شر شیطان محفوظ می‌دارد. زیرا علم و آگاهی بینش انسان را نسبت به مجهولات روشن می‌سازد و خود ذات علم نور است و مانند سپری در برابر شیطان حفظ می‌کند.

بهترین ایام برای تمرین ترک گناه ایام جوانی است زیرا به فرموده روایات چون قلب جوان مانند زمین حاصلخیز نرم و مستعد است بذر یاد خدا و دوری از محرمات به راحتی در قلب او جوانه می زند و شروع به رویش می کند

زبانتان را حفظ کنید

بزرگترین و بیشترین گناهان به واسطه زبان انجام می‌شود. اگر بتوانید زبانتان را حفظ کنید راه هزارساله را یک شبه طی می‌کنید. شیطان از طریق زبان بسیار انسان را به گناه وادار می‌سازد.

توبه و استغفار کنید

اول آنکه بسیار توبه و استغفار کنید و مهم‌تر از آن این استغفار را حفظ کنید چرا که با ارتکاب هر گناه آن استغفار شکسته می‌شود.

وَاسْتَغْفِرُواْ رَبَّكُمْ ثُمَّ تُوبُواْ إِلَیْهِ إِنَّ رَبِّی رَحِیمٌ وَدُودٌ

و از پروردگار خود آمرزش بخواهید سپس به درگاه او توبه كنید كه پروردگار من مهربان و دوستدار [بندگان] است.(هود – 90 )

از گناه دوری کنید

إِن تَجْتَنِبُواْ كَبَآئِرَ مَا تُنْهَوْنَ عَنْهُ نُكَفِّرْ عَنكُمْ سَیِّئَاتِكُمْ وَنُدْخِلْكُم مُّدْخَلًا كَرِیمًا

اگر از گناهان بزرگى كه از آن[ها] نهى شده‏اید دورى گزینید بدیهاى شما را از شما مى زداییم و شما را در جایگاهى ارجمند درمى‏آوریم.(نساء – 31 )

گناهان علاوه بر سیاه کردن پرونده اعمال و قلب، سرنوشت را نیز به طرز وحشتناکی تغییر می دهند و دنیا و آخرت را نابود می سازند. اما مطلب مهم اینست که چیزی که ما را به شیطان نزدیک می سازد و فاصله ما را از خدا دور می کند ارتکاب عمل حرام است که به تدریج قبح عمل را از بین می برد و ذره ذره ما را به پرتگاه ذلت و خواری نزدیک می کند.

بهترین ایام برای تمرین ترک گناه ایام جوانی است زیرا به فرموده روایات چون قلب جوان مانند زمین حاصلخیز نرم و مستعد است بذر یاد خدا و دوری از محرمات به راحتی در قلب او جوانه می زند و شروع به رویش می کند.

قلبتان همیشه پر از جوانه های یاد خدا باشد و نگاهتان رنگین کمان توحید باد .

مریم خندابی

بخش قرآن تبیان


منبع : تفسیر نور – آقای قرائتی