تبیان، دستیار زندگی
اگر شیر گاو دوست ندارید، به لاکتوز آن حساسیت دارید و دچار مشکل عدم تحمل شیر هستید نگران نباشید. نوشیدنی‌های دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند جایگزین مناسبی برای شیر گاو باشند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

5 جایگزین خوب برای شیر گاو


اگر شیر گاو دوست ندارید، به لاکتوز آن حساسیت دارید و دچار مشکل عدم تحمل شیر هستید نگران نباشید. نوشیدنی‌های دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند جایگزین مناسبی برای شیر گاو باشند. برای آشنایی بیشتر با این نوشیدنی‌های جایگزین مطالعه‌ی این مطلب کوتاه را از دست ندهید.

شیر بادام

شیر بادام

شیر بادام کم کالری و خوش طعم است و می‌تواند جایگزین مناسبی برای شیر گاو باشد.

می‌توان از این شیر برای نوشیدن و همچنین برای تهیه‌ی نان و شیرینی‌جات استفاده کرد.

بهتر است بدانید که شیر بادام را برای درمان عفونت معده، روده‌ها و مجاری ادرار و همچنین بهبود تشنج مصرف می‌کنند.

اگر دچار سرفه‌های پی در پی شده‌اید به این شیر اعتماد کنید.

مصرف شیر بادام برای درمان تپش قلب نیز موثر است. توجه داشته باشید اگر به آجیل‌ها حساسیت دارید از مصرف این شیر بپرهیزید.

شیرسویا

شیر سویا

شیر سویا ارزش تغذیه‌ای بسیار بالایی دارد و برای همین می‌تواند جایگزین خوبی برای شیر گاو باشد. این شیر سرشار از پروتئین است.

اگر اهل ورزش هستید یک نوشیدنی فوق‌العاده برای بعد از ورزش محسوب می‌شود.

می‌توان از این شیر برای نوشیدن و یا در پخت و پز استفاده کرد. شیر سویا باعث تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش سموم بدن و کاهش کلسترول خون می‌شود. از این گذشته این شیر برای کاهش گرگرفتگی زنان یائسه نیز مفید است. توجه داشته باشید اگر دچار آلرژی‌های شدید غذایی هستید از مصرف این شیر بپرهیزید.

شیرِ برنج

این شیر نیز جایگزین مناسبی برای شیر گاو است. می‌توانید به عنوان نوشیدنی از آن استفاده کنید و یا با غلات صبحانه‌تان میل کنید.

شیر بادام را برای درمان عفونت معده، روده‌ها و مجاری ادرار و همچنین بهبود تشنج مصرف می‌کنند

البته باید بدانید که ارزش تغذیه‌ای این شیر خیلی بالا نیست اما اگر به شیر گاو یا نوشیدنی‌های گیاهی دیگر حساسیت دارید می‌توانید از این شیر استفاده کنید. اگر دنبال نوشیدنی‌های حاوی پروتئین و مواد معدنی هستید باید بدانید که شیر برنج گزینه‌ی مناسبی نیست زیرا حاوی میزان کمی از این مواد است.

شیر بز

شیر بز

شیر بز راحت‌تر از شیر گاو هضم می‌شود. این شیر مفید منبع ویتامین A و ریبوفلاوین است. اگر به لاکتوز شیر حساسیت دارید شیر بز گزینه‌ی مناسبی محسوب می‌شود.

شیر شاه دانه

این شیر را نیز می‌توانید به عنوان نوشیدنی یا برای پخت و پز با شعله‌ی کم استفاده کنید. شیر شاهدانه سرشار از اسیدهای چرب ضروری امگا 3 و امگا 6 است و منبع خوب پروتئین محسوب می‌شود. این نوشیدنی باعث افزایش تمرکز مغز، تقویت سیستم ایمنی بدن و همچنین طراوت بخشی به پوست و مو می‌شود. توجه داشته باشید اگر در حال پرهیز از مصرف مواد چرب هستید بهتر است از این شیر نیز بپرهیزید.

ترجمه: فاطمه مهدی پور

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: plaisirssante

مطالب مرتبط:

شیرنارگیل خاصیت دارد؟

آشنایی با خواص و طرز تهیه‌ی شیرهای گیاهی

تهیه شیر و پنیر از سویا

خواص شیر سویا

بهترین و بدترین نوشیدنی‌های فصل گرما

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.