تبیان، دستیار زندگی
انتخاب رنگ مناسب برای وب سایت ها به همان میزانی اهمیت دارد که مطالب مهم می باشد و این مساله به این دلیل است که کاربران بتوانند با مشاهده جذابیت رنگ ها ,به مطالعه ی مطالب بپردازند چرا که رنگ ها اثر زیادی روی احساسات ما در 90 ثانیه اول می گذارند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : حامد عزیزی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

روانشناسی رنگ در طراحی وب سایت


انتخاب رنگ مناسب برای وب سایت‌ها به همان میزانی اهمیت دارد که مطالب مهم می‌باشد و این مساله به این دلیل است که کاربران بتوانند با مشاهده جذابیت رنگ‌ها، به مطالعه‌ی مطالب  بپردازند چرا که رنگ ها اثر زیادی روی احساسات ما در 90 ثانیه اول می‌گذارند. بنابراین باید در انتخاب رنگ‌ها دقت بالایی داشته باشیم.

روانشناسی رنگ در طراحی وب سایت

این مساله که مناسب‌ترین رنگ برای وب سایت ها کدام است، پرسشی‌ست که کارشناسان وب، پاسخ کامل و جامعی برای آن ارایه نداده‌اند؛ چرا که در رنگ‌بندی یک صفحه این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد که یک رنگ قرار است درچه صفحه و یا چه موضوعی به کار گرفته شود.

توجه به نوع عملکرد در رنگ و موضوع  سایت در رنگ‌بندی یک موضوع مهم است .

سایت‌های دولتی به طور کل سایت‌هایی با بازدیدکنندگان بالا معمولا از رنگ سفید برای زمینه صفحات و رنگ آبی برای لینک‌ها و رنگ بنفش برای لینک‌های مشاهده شده استفاده می‌کنند.

نکاتی که باید هنگام  انتخاب رنگ وب در نظر داشته باشیم به شرح زیر می‌باشد:

** اثر روانشناسی رنگ

** گزینش رنگ‌های انتخابی برای بک گراند

** توجه به مخاطب و بازدیدکنندگان بخش‌های مختلف سایت

** وجود تطبیق  رنگی میان توگوها و ارم های صفحه با رنگ‌بندی متن‌های به کار گرفته شده

رنگ‌ها هر کدام خصوصیت خاص خود را دارند که به بررسی آنها می‌پردازیم:

سفید: سفید به معنای خلوص، شفافیت، ملایمت و معاصر بودن چیزی و بهترین رنگ برای بک‌گراندهای وب است. سفید در تجارت رنگ انرژی و دفع خستگی می‌باشد.

قرمز: رنگی مطلوب برای جلب توجه است و این همان دلیلی است که از این رنگ برای برنامه‌های تبلیغاتی استفاده می‌شود تا نکات ویژه و خاص را مورد تاکید قرار دهند.

آبی: رنگی است عام‌پسند که در تجارت به معنای ضمانت مالی می‌باشد. آبی به منزله‌ی هوش و اعتماد است. جالب اینکه اکثر موسسه‌های مالی و پزشکی از تم آبی استفاده می‌کنند.

زرد: این رنگ به گرمی و خوشی دلالت دارد. در تجارت به معنی در خواست از نوع روشنگرانه است و برای تاکید بر یک مطلب  مناسب می‌باشد زیرا سخت‌ترین رنگ برای چشم می‌باشد.

سبز: رنگ فراوانی، آزادی، پیشرفت و طبیعت بوده و در تجارت به معنی مقام و ثروت می‌باشد و در چشم راحت‌تر از سایر رنگها دیده می‌شود.

خوب است بدانیم رنگها نه تنها رفتار ما را نسبت به یک موضوع شدت می‌دهند بلکه اثرات آنها در رفتار ما کاملا مشخص است. پس بهتر است رنگها را نسبت به سن مخاطبین و موضوع مورد نظر انتخاب کنیم

بنفش: رنگ شاهانه بودن، عیش و نعمت، دارایی و نفوذ و در تجارت به معنی بزرگ نشان دادن است.

خاکستری: در تجارت به معنی سنت‌گرایی می‌باشد. از اطمینان و محافظه‌کاری نشات می‌گیرد.

سیاه: رنگ سیاه اشاره دارد به قدرت دلیری، شهامت و فریبندگی. سیاه برای متون روی یک پیش زمینه روشن بسیار مناسب است. البته گاهی نیز به عنوان متن سفید استفاده می‌شود که این مساله باعث خسته شدن چشم می‌شود.

خوب است بدانیم رنگ‌ها نه تنها رفتار ما را نسبت به یک موضوع شدت می‌دهند بلکه اثرات آنها در  رفتار ما کاملا مشخص است. پس بهتر است رنگ‌ها را نسبت به سن مخاطبین و موضوع مورد نظر انتخاب کنیم. چرا که اثر رنگ‌ها می‌تواند بیننده را ترغیب به خرید یک کالا از شما کند. با انتخاب رنگ‌های مناسب در وب سایت خود به تعداد کاربران بیفزایید.

حامد عزیزی

بخش دانش و زندگی تبیان