تبیان، دستیار زندگی
رهبر فرزانه انقلاب، بارها در بیاناتشان به این نكته اشاره داشته اند كه «وصیت نامه شهدا را بخوانید...» این توصیه در كلام گهربار حضرت امام خمینی(ره) نیز دیده می شود. در این مجال فرصتی دست داده تا با هم مروری داشته باشیم بر گزیده ای از صد وصیت نامه که در چند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وصیت نامه کبوترها(قست ششم)


رهبر فرزانه انقلاب، بارها در بیاناتشان به این نكته اشاره داشته اند كه «وصیت نامه شهدا را بخوانید...» این توصیه در كلام گهربار حضرت امام خمینی(ره) نیز دیده می شود. در این مجال فرصتی دست داده تا با هم مروری داشته باشیم بر گزیده ای از صد وصیت نامه که در چند قسمت ارائه میگردد

لینک قسمت اول

لینک قسمت دوم

لینک قسمت سوم

لینک قسمت چهارم

لینک قسمت پنجم

وصیت نامه کبوترها(قست ششم)

وصیت نامه شهید الطفات شرافتی

هر لحظه احساس می كنم دیگر این روزها، آخرین لحظات زندگی من باشد و آنچنان كالبد وجودم لبریز از عشق و محبت او می شود كه گمان نمی كنم حتی در میان آتش جهنم هم لحظه ای چشم امیدم را از آن مبدأ فیض و امید، از آن سراسر رحمان و رحمت بربندم.

فكر نمی كنم هیچ وقت عنایت او را نسبت به خودم، چه آن وقت كه اراده اش به خلقتم قرار گرفت و چه در لحظه های زندگی خود فراموش كنم. توصیه پیامبر اكرم (ص ) كه می فرماید:" در میان شما 2 چیز قرآن و سنت(عترت) به امانت گذاشتم" فراموش نكنید حضرت امیر (ع) فراوان ما را به تقوا و نظم در امور، اغتنام فرصتها سفارش نموده اند، توجه به عمل این سه مطلب به طور حتم در سرنوشت ما موثر است.

تا می توانید معلومات خود را نسبت به قرآن و به طور كلی اسلام بالا برید، از آن مهمتر این كه بر دانسته های خود جامه عمل بپوشانید. توكل به خدا نمایید و از دعا، ذكر و زیارت و استعانت جویید. سعی كنید تمام امور زندگی خود را در پوشش نظام ولایت فقیه درآورید و جهت زندگی خود را از او الهام گیرید.

وصیت نامه شهید مهدی سلطانی

دست از ولایت فقیه و روحانیت مبارز برندارید و به سخنان امام گوش دهید كه مانند سخنان حضرت مهدی (عج) می باشد. منافقان را به شدت سركوب كنید. مادرم مگر من از علی اكبر و قاسم و دیگر شهدای كربلا عزیزترم، پس برای آنها گریه كنید و شما برادرانم خواهشمندم كه راه مرا دنبال كنید.

وصیت نامه شهید احمد زاج شور

از تمامی برادران و خواهران می خواهم كه راه ولایت فقیه كه همان راه خداست را ادامه بدهند . برادران در جبهه شركت كنید و نگذارید بعثیان برادران همخون ما را به شهادت برسانند و در راه اسلام با منافقان كوردل و از خدا بی خبر مبارزه كنید.

وصیت نامه شهید عبدالقادر سلیمانی

ای امت شهیدپرور ایران! از شما تقاضا دارم كه اتحاد خود را حفظ نموده و در جلسات مذهبی به ویژه دعاهای كمیل و توسل و نماز جمعه و جماعت شركت كرده و پشتیبان روحانیون و ارگانهای انقلابی باشید.

وصیت نامه محمد هادی فضلی

...با سلام و درود بیكران بر یگانه منجی عالم بشریت و نائب بر حقش امام خمینی و با سلام و درود بیكران برخانواده های معظم شهدا و مجروحین و معلولین و اسرای جنگ تحمیلی عراق و ایران ، پدر و مادرم از اینكه مرا پرورانده اند و زحمات طاقت فرسایی در طول زندگی من متحمل شده اند، از اینكه نتوانستم برای آنها فرزندی مثمرثمر باشم ،برای آنها از خداوند متعال شفای عاجل وشایانی می طلبم.... چنانچه اگر شهید شدم در مرگم كمتر ناراحت باشید و دوست دارم هر شب جمعه با خواندن یك آیه قرآن تسلی بخش روح من باشید . هرچند نتوانستم خواسته های شما را برآورده سازم و زندگی لذت بخشی را به كشته شدن در راه خدا ترجیح دادم.

شعله ای بی ثمرم بهتر كه خاموش كنید

رفتم از شهر شما دیگر فراموش كنید

وصیت نامه شهید علی سهرابی

....دست از حمایت پیر جماران، خمینی كبیر برندارید و تا آخرین قطره ی خون از این انقلاب و از آرمانهای شهدا دفاع نمایید. برای شهادت من گریه نكنید زیرا شهیدان زنده اند و نیازی به عزاداری و گریه و زاری شما ندارند. آنان مهمان پروردگار خویش اند و نزد پروردگارشان روزی می گیرند

وصیت نامه شهید بهروز غلامی

بهترین دعا دعای كمیل است این دعا خیلی برایم تحسین انگیز و دل نشین است. سپاه بازوی ولایت فقیه است و تداوم دهنده انقلاب اسلامی در جهان است. با شكست صدام جنگ تمام نمی شود بلكه جنگ تا بعد از شكست عراق ادامه دارد پس ما باید خود را برای نابودی اسرائیل آماده كنیم.

وصیت نامه مهدی عاصی تهرانی

بسم الله الرحمن الرحیم

خدایا تو خود می دانی كه دلم می خواست كه در راه رضای تو قدم بردارم كه در قالب اوقات برنداشتم، به خاطر اینكه نمی دانستم و باز عمل می كردم، به این دلیل بود كه تو را نشناختم و نمی دیدم... خدایا هنوز هم نمی دانم این خودم هستم كه این جریده را می نویسم یا نفس سركش و جاه طلب من است.

ای عزیز! ای ستار! ای غفار، با این عقل و چشم ناقصم ذره ای از كرم و لطف و ستاریت تو را حداقل در خودم می بینم كه من چه بوده ام و تو مرا چگونه نشان دادی، من چه كردم و تو پنهان كردی، من چه راهی را می رفتم و تو نگذاشتی و بخشیدی و هدایت كردی... پس از شكر خداوند كه این سعادت را نصیب من كرد كه در این راه كه همانا راه انبیا و اولیا خاص خداوند است قدم برداشته و رهبر آنها باشم. و با تشكر از خانواده ام كه طوری عمل كردند كه من بتوانم در مسیر زندگی چنین راهی را انتخاب كنم.

فرزندانم را خوب تربیت كنید و خود نیز دنباله رو راه شهیدان از صدر اسلام تا انقلاب اسلامی ایران باشید و امام (ره) را فراموش نكنید. به حرف یاوه گویان توجهی نكنید و با توكل به خدا بر دهان یاوه گویان بكوبید به امید زیارت كربلا و قدس عزیز. خداوند انشاء الله مرا در زمره شهدای انقلاب اسلامی قرار دهد.

والسلام علیكم و رحمه الله بركاته

وصیت نامه شهید رمضانعلی عبدی

مردم مسلمان! خط امام را ادامه بدهید كه خط اصیل اسلام است. این گروه ها نمی توانند برای شما پابرهنه ها كار كنند و این شعار است كه می گویند:"خلق" ...برادران و خواهران مسلمان به سخنان امام امت گوش دهید. چون هر یك كلمه اش درسی است برای من و شما ....

وصیت نامه شهید مهدی شمس

مادرم! خواهرم را خوب تربیت كن زینب گونه او را به اسلام و قرآن آشنا كن تا فرزدان حسین گونه او از دین اسلام دفاع كنند و راه شهیدان را ادامه دهند. مواظب این گروهكها باشید و راه شهیدان رجایی و بهشتی و شهدای محراب را ادامه دهید زیرا كه آنها در راه اسلام و قرآن به دست همین بی خبران از خدا به شهادت رسیدند.

وصیت نامه شهید علی سهرابی

....دست از حمایت پیر جماران، خمینی كبیر برندارید و تا آخرین قطره ی خون از این انقلاب و از آرمانهای شهدا دفاع نمایید. برای شهادت من گریه نكنید زیرا شهیدان زنده اند و نیازی به عزاداری و گریه و زاری شما ندارند. آنان مهمان پروردگار خویش اند و نزد پروردگارشان روزی می گیرند.

وصیت نامه شهید حبیب الله شمایلی

چون هدف بزرگ و مسئولیتی كه به دوش امت ما افتاده و انتظاری كه محرومان دنیا از انقلاب ما دارند، عظیم می باشد سختی، دوری، كمبود، نارسایی، و سایر عوامل طبیعی بود، ما باید صبر و استقامت را از رسول الله (ص) و امامان معصوم (ع) آموخته، زیرا آنان به وعده خداوند ایمان و یقین كامل داشته اند، خداوندا انقلاب ما را تا پیوند آن با انقلاب جهانی حضرت مهدی (عج) مستدام بدار.

وصیت نامه شهید مسعود صباغ

ای كسانیكه ندای ما را می شنوید تا زمانی كه دشمن نابود و مستضعفان جهان از زیر سلطه ابرقدرت های جهان خوار بیرون نیامده و كربلا را بعثیان كافر رها نكرده و مكه معظمه آن خانه خدا و جای عبادت و سیاست آزاد نشده، همه ذلیل هستیم، و تنها رمز پیروزی و رسیدن به این هدف پشتیبانی از ولی فقیه است مادر جان هروقت خواستی برای من گریه كنی صدها بلكه هزاران شهید گمنام و بی مزار و بی كفن گریه كنید، كه صهیونیست های غاصب خون پاكشان را در بیروت به زمین ریختند ...... ببوسم دستت ای مادر كه پروردی مرا آزاد

بیا بابا تماشا كن كه فرزندت شده داماد

به حجله می روم شادانه ولی زخمی به تن دارم

به جای رخت دامادی لباس خون به تن دارم

فرآوری:عاطفه مژده

بخش فرهنگ پایداری تبیان


منبع: پایگاه اطلاع رسانی فرهنگ ایثار و شهادت