تبیان، دستیار زندگی
این آزمون به شما کمک می‌کند كه بدانید چقدر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های لثه قرار دارید. کافی است پاسخ‌های مورد نظرتان را انتخاب و در پایان امتیازتان را محاسبه کنید.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آزمون دهان و دندان


این آزمون به شما کمک می‌کند كه بدانید چقدر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های لثه قرار دارید. کافی است پاسخ‌های مورد نظرتان را انتخاب و در پایان امتیازتان را محاسبه کنید.


لثه سالم

1. شما چند سال دارید؟

الف) کمتر از 40 سال (0 امتیاز)

ب) بین 40 تا 65 سال (1 امتیاز)

ج) بیشتر از 65 سال (2 امتیاز)

با افزایش سن، احتمال ابتلا به بیماری‌های لثه بیشتر می‌شود و در سنین بالاتر، حفظ سلامت لثه به تلاش بیشتری نیاز دارد.

2. زن هستید یا مرد؟

الف) مرد (0 امتیاز)

ب) زن (1 امتیاز)

نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد، تفاوت‌های ژنتیکی میان زن و مرد، می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های ژنتیکی را در دو جنس تغییر دهد. با وجودی که زنان معمولاً بیشتر از مردان به سلامت دهان و دندان خود اهمیت می‌دهند، اما نوسانات هورمونی در طول زندگی آن‌ها، بسیاری از بخش‌های بدن از جمله لثه‌هایشان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و همین موضوع باعث می‌شود بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های لثه قرار گیرند.

3. تا به حال پیش آمده که از لثه‌تان خون بیاید؟

الف) خیر (0 امتیاز)

ب) بله (1 امتیاز)

خونریزی لثه می‌تواند نشانه بیماری‌های لثه باشد. تصور کنید لثه شما مانند پوست دستتان است. اگر هر بار موقع شستن دست‌ها، ببینید از پوست آن‌ها خون می‌آید، حتماً به وجود بیماری شک می‌کنید. البته اگر سیگاری باشید، ممکن است لثه‌هایتان حتی با وجود بیماری، خونریزی نداشته باشند.

4. آیا دندان‌های شما لق شده‌اند؟

الف) خیر (0 امتیاز)

ب) نمی‌دانم (1 امتیاز)

ج) بله (2 امتیاز)

وجود عفونت و التهاب در لثه‌ها، باعث می‌شود اتصال دندان به لثه و استخوان زیر آن سست شود و اگر این بیماری زیاد طول بکشد، باعث لق شدن دندان‌ها خواهد شد.

مطالعه‌ها نشان می‌دهند کشیدن سیگار یکی از مهم‌ترین عوامل خطرساز برای ابتلا به بیماری‌های لثه و پیشرفت سریع این بیماری‌هاست.

5. آیا لثه‌های شما عقب رفته یا دندان‌هایتان به نظر درازتر از قبل می‌آیند؟

الف) خیر (0 امتیاز)

ب) نمی‌دانم (1 امتیاز)

ج) بله (2 امتیاز)

عقب رفتن لثه‌ها که باعث می‌شود طول بیشتری از دندان‌ها دیده شود، می‌تواند یکی از علایم هشدار دهنده در مورد ابتلا به بیماری‌های لثه‌ای باشد.

6. آیا شما سیگار یا قلیان می‌کشید؟

الف) خیر (0 امتیاز)

ب) بله (1 امتیاز)

مطالعه‌ها نشان می‌دهند کشیدن سیگار یکی از مهم‌ترین عوامل خطرساز برای ابتلا به بیماری‌های لثه و پیشرفت سریع این بیماری‌هاست.

7. آیا در 2 سال گذشته به دندان‌پزشک مراجعه کرده‌اید؟

الف) بله (0 امتیاز)

ب) یادم نمی‌آید (1 امتیاز)

ج) خیر (2 امتیاز)

مسواک زدن منظم و نخ کشیدن روزانه می‌تواند احتمال تشکیل جرم‌های دندانی را تا حد زیادی کاهش دهد، اما آن را به صفر نمی‌رساند، بنابراین لازم است هر شش ماه یک‌بار به دندان‌پزشک مراجعه کنید، تا اگر نیاز به جرم‌گیری بود، جاهایی که با مسواک و نخ دندان تمیز نمی‌شوند، با جرم‌گیری کاملاً پاک شوند.

نخ دندان

8. هر چند وقت یک‌بار نخ دندان می‌کشید؟

الف) هر روز (0 امتیاز)

ب) هفته‌ای یک بار (1 امتیاز)

ج) دیرتر از هفته‌ای یک‌بار (2 امتیاز)

نخ دندان هم به اندازه مسواک زدن اهمیت دارد. جالب است بدانید اغلب پوسیدگی‌های دندان‌ها از فضاهای بین دندانی شروع می‌شوند.

یعنی همان جایی که مسواک قادر به تمیز کردنشان نیست و باید با نخ دندان تمیز شوند.

9. آیا شما به بیماری قلبی، دیابت یا پوکی استخوان مبتلا هستید یا در زندگی استرس زیادی دارید؟

الف) خیر (0 امتیاز)

ب) نمی‌دانم (1 امتیاز)

ج) بله (2 امتیاز)

هر روز مطالعه‌های بیشتری ارتباط این بیماری‌ها را با بیماری‌های لثه نشان می‌دهند. در واقع باکتری‌هایی که در لثه بیماری ایجاد می‌کنند، می‌توانند وارد جریان خون شوند و از این راه به سایر قسمت‌های بدن برسند و به آن‌ها نیز آسیب بزنند.

10. آیا تا به حال دندان‌پزشک به شما گفته دچار مشکلات لثه نظیر عفونت یا التهاب لثه هستید؟

الف) خیر (0 امتیاز)

ب) به یاد نمی‌آورم (1 امتیاز)

ج) بله (2 امتیاز)

پژوهش‌های جدید نشان داده‌اند اگر سابقه ابتلا به بیماری‌های لثه را داشته باشید، شش برابر بیشتر در معرض ابتلای مجدد به این مشکلات خواهید بود.

11. آیا در بزرگ‌سالی دندانی را به دلیل مشکلات لثه کشیده‌اید؟

الف) خیر (0 امتیاز)

ب) بله (1 امتیاز)

البته کشیدن دندان عقل، کشیدن دندان به دلیل انجام ارتودنسی یا دندانی که به دلیل ضربه یا شکستگی کشیده شده است، شامل این قسمت نمی‌شود.

باکتری‌هایی که در لثه ایجاد بیماری می‌کنند، می‌توانند وارد جریان خون شوند و از این راه به سایر قسمت‌های بدن برسند و به آن‌ها نیز آسیب بزنند.

12. آیا کسی از اعضای خانواده شما سابقه ابتلا به بیماری لثه داشته است؟

الف) خیر (0 امتیاز)

ب) بله (1 امتیاز)

پژوهشگران می‌گویند باکتری‌هایی که باعث ابتلا به بیماری‌های لثه می‌شوند، می‌توانند از طریق بزاق دهان به دیگران منتقل شوند. به همین دلیل در خانواده‌ای که یک فرد دچار بیماری لثه است، احتمال ابتلای سایر اعضا نیز وجود دارد. نتایج تحقیقات نشان داده‌اند حدود سی درصد از کل مردم، از نظر ژنتیکی، مستعد ابتلا به بیماری‌های لثه هستند. آن‌ها با وجود مراقبت شدید دهان و دندان و حتی با رعایت کامل اصول بهداشتی، باز هم شش برابر بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به بیماری‌های لثه قرار دارند.

نحوه محاسبه امتیاز

امتیازهایتان را با هم جمع کنید و نتیجه را بخوانید:

تفسیر آزمون

• امتیاز 0 و 1: خطر ابتلا به بیماری‌های لثه برای شما کم است. عادت‌های خوب بهداشتی خود را حفظ کنید و روش‌هایی را که به بهداشت بیشتر دهان و دندان شما کمک می‌کنند، شناسایی کنید.

• امتیاز 2 تا 4: شما تا حد متوسطی در خطر ابتلا به بیماری‌های لثه هستید و باید برای کاهش این خطر اقدام کنید.

• امتیاز 5 به بالا: متأسفانه خطر ابتلا به بیماری‌های لثه شما را به شدت تهدید می‌کند و ممکن است حتی هم‌اکنون دچار این بیماری باشید، بنابراین بهتر است هرچه زودتر به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

حالا چه کار کنم؟

بیماری‌های لثه معمولاً خاموش و بدون علامت هستند و وقتی بیمار متوجه آن‌ها می‌شود که به مراحل پیشرفته رسیده‌اند. بنابراین، عادت مراجعه به دندان‌پزشک، آن هم هر شش ماه یک‌بار، بهترین کمکی است که می‌توانید برای حفظ سلامت لثه‌ها به خودتان بکنید. این آزمون نمی‌تواند جایگزین معاینه یا مشاوره دندان‌پزشک باشد و فقط برای اطلاع شما از وضعیت کلی سلامت لثه‌هایتان طراحی شده است.

کارهایی که می‌توانید انجام دهید:

طرز صحیح مسواک زدن

• بعد از خوردن هر وعده غذایی، شکلات و شیرینی، مسواک بزنید.

• اگر امکان مسواک زدن ندارید، حداقل بعد از صرف غذا یا شیرینی، به مدت چند دقیقه آدامس بدون قند بجوید.

• قبل از خواب، از نخ دندان استفاده کنید.

• از یک دندان‌پزشک وقت بگیرید.

• از دندان‌پزشک بخواهید تا مسواک زدن صحیح را به شما آموزش دهد.

• از اعضای خانواده‌تان درباره سابقه ابتلا به بیماری‌های لثه بپرسید.

• فهرستی از عادت‌های مثبتی که به سلامت لثه‌هایتان کمک می‌کند، تهیه کنید. (مسواک زدن منظم، استفاده از نخ دندان و دهان‌شویه، میانه‌روی در مصرف شیرینی، شکلات، نوشابه‌های گازدار و ...) یکی از این عادت‌ها را که به نظرتان از بقیه مهم‌تر است، انتخاب و برای مدت ده روز سعی کنید حواستان را به انجام آن معطوف کنید. وقتی این کار برایتان کاملاً به شکل عادت درآمد، از روی فهرست عادت بعدی را انتخاب و شروع کنید.

• حداقل روزی دو بار مسواک بزنید و یک بار نخ دندان بکشید.

• برای ترک سیگار برنامه‌ریزی کنید و در صورت نیاز از یک پزشک یا مشاور کمک بگیرید.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: golabi45