تبیان، دستیار زندگی
رهبر فرزانه انقلاب، بارها در بیاناتشان به این نكته اشاره داشته اند كه «وصیت نامه شهدا را بخوانید...» این توصیه در كلام گهربار حضرت امام خمینی(ره) نیز دیده می شود. در این مجال فرصتی دست داده تا با هم مروری داشته باشیم بر گزیده ای از صد وصیت نامه که در چند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وصیت نامه کبوترها(قست چهارم)


رهبر فرزانه انقلاب، بارها در بیاناتشان به این نكته اشاره داشته اند كه «وصیت نامه شهدا را بخوانید...» این توصیه در كلام گهربار حضرت امام خمینی(ره) نیز دیده می شود. در این مجال فرصتی دست داده تا با هم مروری داشته باشیم بر گزیده ای از صد وصیت نامه که در چند قسمت ارائه میگردد

لینک قسمت اول

لینک قسمت دوم

لینک قسمت سوم

وصیت نامه کبوترها(قست چهارم)

وصیت نامه شهید ناصر جام شهریاری

...و تو ای خدای بزرگ كمكم كن كه جزء هدایت یافتگان باشم و نصرتم ده كه با دشمنان دین تو ستیز كنم. ...ای مسلمانان از همه قشر بدانید كه وظیفه شرعی است كه از ولی امر مسلمین اطاعت كنید. ...خدایا یاریمان كن تا از اماممان پیروی كنیم، و در خط امام كه همان خط اسلام است، باشید. ...ای ملت بیدار ایران هوشیار باشید و نگذارید تاریخ تكرار شود، حال كه جنگ به نفع جمهوری اسلامی ایران پیش می رود، همانهایی كه با امام علی (ع) گفتند كه مالك را برگردان، ما با قرآن نمی جنگیم، (در اینجا هم این كار را نكنند) متأسفانه همین كار را كردند. ...قرآن و اسلام در ایران پیاده می شود، (اجرا می شود) نه در حزب بعث صدام. ...آری در زمان دودمان ننگین پهلوی سرمان در لاك خودمان بود، و هیچ توجهی نداشتیم، كه بر ما و مكتب ما چه می گذرد و باز خداوند بر ما منت نهاد و رهبری از سلاله محمد (ص) خمینی این مرد بزرگ، مرد با تقوا، این اسلام شناس واقعی را ولی امر و رهبر و پیشوای ما كرد. ...ای آمریكای خونخوار كه خون همه محرومان در سراسر گیتی به دست تو و یا جیره خوارانت می ریزد، به یاری حق و همت امت اسلامی دیگر عمرت به پایان رسیده است و تو را در جهان كه رسوایی رسواتر خواهیم كرد.تو كه هر روز در جنوب لبنان و السالوادور خونها می ریزی و سازمان حقوق بشرت در خواب خرگوشی فرو رفته است.

وصیت نامه پرویز خیامیان

درود به رهبر عزیز ،قلب ملت ایران به نام الله در هم كوبنده ظلم و ستم. به نام خدائی كه به ما شعور داد تا خوب را از بد و زشت و پلید را از زیبا تمیز داده و یكی را انتخاب كنیم. تقاضا دارم دخترم (صفورا) تا كلاس ششم ابتدایی فقط و فقط درس اسلامی خوانده و بعد قرآن یاد بگیرد و كاملاً اسلامی تربیت شود كه این بزرگترین آرزوی من است. از همسرم و خانواده ام تقاضا دارم اگر در راه شهید شدم در مرگ من گریه نكنند بلكه شادی بكنند تا روح من شاد گردد، اگر شهید شدم جنازه مرا در اصفهان دفن كنید. فرزند مرا نزد امام امت رهبر كبیر انقلاب، پدر عزیزم خمینی بت شكن ببرید تا دست بركتش را به صورت او كشیده و برای آنها دعا نمایند، والسلام ،پایدار ارتش جمهوری اسلامی ایران، پاینده ایران، و برقرار باد جمهوری اسلامی ایران.

وصیت نامه شهید اكبر چاجی

برای اسلام و انقلاب تبلیغات زیادی بكنید تا ندای اسلام و اسلام طلبی به اقصی نقاط جهان برسد در اشاعه و گسترش فرهنگ اسلامی تلاش لازم را بنمایید و از هیچ كوششی دریغ نكنید همیشه گوش به فرمان امام امت و مسئولین كشور باشید".

وصیت نامه شهید سید عباس جولایی

....برادرانم! به ریسمان الهی اعتصام كنید و آن را رها نسازید ،هرچه به كلاس بالاتری از ایمان برویم درسهایمان مشكل می شود و درس امتحانات مشكل تر و شیطان هم تلاشش بیشتر می شود. مبادا پس از چند صباحی تحمل درد و رنج و زحمت در راه خدای بزرگ به دره نیستی سقوط كنیم، قرآن زیاد بخوانید و سعی كنید زمانیكه خداوند با شما صحبت می كند ترجمه تحت اللفظی آن را بدانید .تقوا تقوا اساس كار است اگر تقوا نباشد اكثر عبادات به خاطر غیر خدا می شود، نماز را طوری بخوانید كه بدانید با خدا چه می گویید مبادا عباداتمان بندی باشد كه ما را از راه سعادت بازدار بدین واسطه كه فكر كنیم خیلی آدم خوبی هستیم عبادات ما باید پله ای برای صعود ما به درجات و كلاسهای بالاتر باشد.

وصیت نامه شهید حسام اسماعیلی فرد

اگر شهادت نصیبمان شد، آن را دودستی می گیریم و خدا كند زانوهایمان سست نشود. شهادت چیزی نیست كه نصیب هركس بشود هركس كه شهید می شود به كمال رسیده است، شهدای شما نمرده اند بلكه زنده اند و ناظر اعمال شما هستند

وصیت نامه شهید هدایت الله ثمرمند

"اینجانب براساس عقیده ای كه نسبت به اسلام و مكتب شهادت دارم با عزمی راسخ و اراده ای آهنین عازم جبهه شده ام.تا دین خود را نسبت به اسلام ادا كنم چون موقعی كه شهادت باعث سعادت ماست، افتخار شهید شدن در راه اسلام را داریم"

وصیت نامه شهید حسین ثامنی

ای مسئولین توجه داشته باشید امروز مسئولیت حفاظت از خون شهیدان در درجه اول به عهده شماست مبادا بین صحبت و رفتارتان با این ملت شهیدپرور با مقامات بالاتر فرق كند. خود را عاقل و متعهد و حافظ اسلام و دیگران را بدخواه و جاهل ندانید، در خود بیشتر دقت كنید، مبادا جلوی خدمت مخلصان را بگیرید.

دقت كنید با نیروهای مخلص بسیج جزء با منطق و دلیل به هیچ زبان دیگر سخن نگوئید.

شرمنده دوستان شهیدم و درگه حق تعالی.

28/12/63

وصیت نامه شهید حسین ترك

از مردم شهیدپرور می خواهم كه همیشه در صحنه باشند ،ابرقدرتها بدانند مردم ایران همیشه در صحنه هستند و نمی گذارند كه خللی بر جمهوری اسلامی وارد شود. ابرقدرتها بدانند كه ما مردم ایران با جان و دل انقلاب را پذیرفتیم و آن را تا پایان جان حفظ خواهیم كرد. من از مردم می خواهم رهبر و ولی فقیه را تنها نگذارند و به دستورات ایشان عمل كنند.از خواهران خود می خواهم كه حجاب اسلامی را رعایت كنند و از برادرانم هم می خواهم كه ادامه دهنده راه شهدا باشند و از پدر و مادرم هم می خواهم كه اگر می خواهند برای من گریه كنند برای غریبی امام حسین (ع) گریه كنند.

وصیت نامه کبوترها(قست چهارم)

وصیت نامه شهید نادر پوربندری

بر شما جنگ و جهاد واجب شد در حالی كه این فرمان بر شما گران و سنگین و مورد كراهت شماست، ولی بدانید كه چه بسا چیزی را كه ناگوار و مكروه می دانید در حقیقت به نفع شماست.بالعكس شما می پندارید كه شهیدان راه خدا مرده اند نه، بلكه زنده به حیات ابدی هستند و در نزد پروردگارشان متنعم خواهند بود.

وصیت نامه شهید رحیم تركان

مردان و مؤمنان بزرگ خدا كسانی هستند كه به عهد و وفا پیمان بستند و حتی به بهترین درجه یعنی شهادت رسیدند و اینجانب سوگند یاد می كنم كه سعادت خویش را نمی یابم مگر در پیمودن خط خونین اباعبدالله الحسین (ع) كه راه تمامی شهدای انقلاب اسلامی است .

پدر و مادر عزیزم بدانید و مطمئن باشید كه امروز در راهی جاودانه گام نهادم كه انتهای آن حضرت بقیه الله الاعظم قرار دارند ،انسان باید از دنیا و زندگی پر مشقت آن كه موجب می شود انسان غرق در گناه بشود رهایی پیدا كند و راه جهاد در راه خدا را پیش گیرد ولیكن جهاد در راه خدا باید حسین گونه باشد مردم شهیدپرور تقو را فراموش نكنید و تقوا پیشه كنید، پیرو خط ولایت فقیه باشید و هر كاری می كنید فقط برای رضای خدا باشد. اخلاص در عمل پیشه كنید انشاالله خداوند ما را در زمره شهدای صحرای كربلا قرار دهد و ما را با حسین بن علی (ع) محشور گرداند .

در پایان از همه آشنایان و دوستان و همكلاسیها حلالیت می طلبم.

وصیت نامه شهید محسن پورقاسمی

"كسانی كه به ولایت امام اعتقاد ندارند بر جنازه من حاضر نشوند، سلام مرا به رهبر عزیزم، پدر یتیمان برسانید و به خانواده شهدا بگویید كه تا آخرین قطره خونمان صحنه های نبرد حق علیه باطل را ترك نخواهیم كرد، و با خداوند پیمان می بندیم كه در تمام عاشورا و كربلاها، حسین (ع) زمان را تنها نگذاریم، و سنگرها را خالی نخواهیم كرد و تا هنگامی كه پرچم لااله الا الله در تمام جهان به اهتزاز درنیاید و احكام اسلام و قرآن در زیر پرچم توحید و اسلام به اجرا درنیاید ساكت نخواهیم نشست.

فراوری:عاطفه مژده

بخش فرهنگ پایداری تبیان


منبع: پایگاه اطلاع رسانی فرهنگ ایثار و شهادت