تبیان، دستیار زندگی
دستورالعمل ثبت نام در مدارس غیردولتی به ادارات كل آموزش وپرورش سراسر كشور ابلاغ شد...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دستورالعمل ثبت نام در مدارس غیردولتی

دستورالعمل ثبت نام در مدارس غیر دولتی

به گزارش مركز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورش، در این بخشنامه با اشاره به ضرورت تسریع در ساماندهی همه جانبه موارد مرتبط با آغاز سال تحصیلی جدید آمده است:

1- مسئولیت ثبت نام دانش آموزان مدارس غیردولتی بر عهده مدیر می باشد و ثبت نام در محل واحد آموزشی بر اساس شهریه ابلاغی(ثابت و فوق برنامه) صورت می پذیرد.
2-  دریافت هرگونه وجهی از اولیا  بابت انجام آزمون ورودی ممنوع می باشد.
3-  تكریم اولیا هنگام ثبت نام دانش آموزان مورد تأكید است.
4- نصب نرخ شهریه مصوب ابلاغی به همراه رئوس كلیه فعالیت ها در محل ثبت نام ( در معرض دید اولیای دانش آموزان و مراجعین) الزامی است.
5- برگزاری آزمون ورودی برای پذیرش و ثبت نام دانش آموز( صرفا در پایه اول متوسطه) با اطلاع اداره آموزش وپرورش منطقه/شهرستان و با رعایت ماده 28 قانون تأسیس و اداره مدارس و مراكز غیردولتی امكان پذیر است و ضروری است كه اسناد مثبته برگزاری آزمون ها تا پایان سال تحصیلی در مدرسه  نگهداری شود.
6- دریافت هرگونه وجه نقد، چك حامل و چكهای مسافرتی ممنوع است و وجوه دریافتی بایت شهریه و كمك های مردمی باید به حساب مدرسه واریز و چكهای صادره نیز توسط اولیای دانش آموزان در وجه مدرسه صادر گردد.
7-  تعیین و دریافت هزینه خدمات متفرقه( ازجمله تغذیه بین روز، لباس فرم هم شكل و رفت و آمد) از اولیای دانش آموزان طبق ضوابط مربوطه با تأیید انجمن اولیا ومربیان و اداره آموزش وپرورش منطقه/ناحیه امكان پذیر خواهد بود واستفاده خدمات مذكور كاملا اختیاری است.
دستورالعمل ثبت نام در مدارس غیر دولتی
8- مدیران مدارس باید برابر فرم پیوست(قرارداد اخذ شهریه بین ولی دانش آموز و واحد آموزشی) نسبت به انعقاد قرارداد در دو نسخه اقدام و یك نسخه از فرم قرارداد را پس از تكمیل به ولی دانش آموز ارائه نمایند.
9-  كمك های مردمی موضوع بند ب ماده 14 قانون تأسیس و اداره مدارس و مراكز غیردولتی داوطلبانه است لذا پرداخت آن توسط اولیاء پس از شروع سال تحصیلی می باشد و باید به حساب مدرسه واریز شود و لازم است كه وجوه دریافتی با رعایت ماده17 قانون تأسیس هزینه گردد.
10- به منظور پذیرش و ثبت نام دانش آموزان پایه اول ابتدایی نتایج طرح ملی سنجش ملاك عمل بوده و برگزاری هرگونه آزمون مصاحبه و ... مجاز نمی باشد.
11- تبلیغات مدارس غیردولتی صرفا مطابق بخشنامه شماره14/2795/310 مورخ 19/5/88 مجاز می باشد.
12- ثبت نام دانش آموز بیش از ظرفیت اعلام شده(طبق بخشنامه شماره 160/441/100-272 مورخ 30/3/74 سازمان نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس كشور) ممنوع است و در صورت تخلف برابر ضوابط مندرج در ماه 34 قانون تأسیس و اداره مدارس، مراكز آموزشی و پرورشی غیردولتی با متخلفان برخورد خواهد شد.
13- سازماندهی و كلاس بندی مدارس باید به نحوی انجام پذیرد كه دانش آموزان امكان ادامه تحصیل در پایه بالاتر همان مدرسه را داشته باشند. ضمنا هرگونه تصمیم در خصوص عدم ثبت نام دانش آموزان میان پایه می بایست در چارچوب قوانین و مقررات و ضوابط انضباطی فصل6 آیین نامه اجرایی مدارس صورت گیرد.
14- انتظار می رود كه مدارس غیردولتی با توجه به روش نوین و آموزش و پرورش پیشرفته ، سعی نمایند از فناوری جدید، فضای بهتری را جهت بهره مندی دانش آموزان و رضایت مندی اولیای دانش آموزان فراهم نمایند.
15- فعالیت مدارس در تابستان جهت غنی سازی اوقات دانش آموزان و اعتلای سطح فرهنگی و ارتقا كیفیت آموزشی و پرورشی پس از كسب مجوز از اداره آموزش وپرورش متبوع بلامانع است. (شركت در فعالیت های تابستانی برای دانش آموزكاملا اختیاری است.)
16- موسسانی كه در نظر دارند نسبت به برگزاری زبان دوره ای ، المپیاد، IT، نجوم وربوكاب اقدام نمایند می توانند برنامه های خود را كامل و شفاف با ذكر اهداف و زمانبندی اجرا و هزینه های مربوط،( مشروط بر آنكه شركت دانش آموزان كاملا اختیاری باشد) به اداره متبوع ارائه و پس از اخذ فعالیت مراكز آموزشی غیردولتی ( آموزشگاه علمی آزاد) در خارج از ساعات مصوب اقدام نمایند.
17- كلیه برنامه های مدرسه باید بر اساس مصوبه شورای عالی آموزش وپرورش در پنج روز تنظیم شود.


مرکز یادگیری سایت تبیان

گردآوری و تنظیم: یگانه داودی