تبیان، دستیار زندگی
اساساً هر گناهی به طور کلی سبب می شود که پرده های عصمت انسان دریده شود؛ هر گناهی می تواند موجب نزول بلا، عدم استجابت دعا، گرفتن رزق و روزى و برکت از زندگی انسان و... شود. اصولاً این خاصیت و اثر طبیعی گناه است. این چیزی است که در منابع دینی ما به آن اشاره
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

در دعای کمیل به چه گناهانی اشاره شده است؟


اساساً هر گناهی به طور کلی سبب می شود که پرده های عصمت انسان دریده شود؛ هر گناهی می تواند موجب نزول بلا، عدم استجابت دعا، گرفتن رزق و روزى و برکت از زندگی انسان و... شود. اصولاً این خاصیت و اثر طبیعی گناه است. این چیزی است که در منابع دینی ما به آن اشاره شده است.


کمیل

در احادیث آمده است که خداوند می فرماید: " گاهى بنده از من حاجتى مى‏طلبد و من آن را اجابت می کنم، ولى او گناه مى‏كند، من هم به فرشتگان مى‏گویم: این بنده به وسیله گناه، خود را در معرض خشم من قرار داد، و خود را مستحقّ محرومیت از نعمت من كرد، پس از این به خواسته خود نزد من نایل نخواهد شد، مگر به بندگیم گردن نهد".

همچنین امام علی (علیه السلام) فرمود: "سوگند به خدا هیچ نعمتى از مردمى گرفته نمى‏شود، مگر به علت گناه آنها".

در چند جمله نخست از دعای کمیل (اَللّهُمَّ اغْفِرْ لِىَ الذُّنُوبَ الَّتى تَهْتِكُ الْعِصَمَ؛ اَللّهُمَّ اغْفِرْ لِىَ الذُّنُوبَ الَّتى تُنْزِلُ النِّقَمَ؛ اَللّهُمَّ اغْفِرْ لِىَ الذُّنُوبَ الَّتى تُغَیِّرُ النِّعَمَ؛ اَللّهُمَّ اغْفِرْ لىَ الذُّنُوبَ الَّتى تَحْبِسُ الدُّعاَّءَ؛ اَللّهُمَّ اغْفِرْ لىَ الذُّنُوبَ الَّتى تَقطَعُ الرَّجاءَ؛ اَللّهُمَّ اغْفِرْ لِىَ الذُّنُوبَ الَّتى تُنْزِلُ الْبَلاَّءَ)، پیشوای پارسایان (علیه السلام) شاید به همین مسئله نظر داشته باشد، و با تکرار این جملات می خواهد بگوید خدایا، هر گناهی که موجبات دریدن پرده عصمت، نزول بلا، عدم استجابت دعا و... می شود را، بر من ببخش، چنان که در انتهای این جملات می فرماید: هر جرم و گناهی که مرتکب شدم و هر خطا و اشتباهی را که از من سرزد، بر من عفو کن.

ارتباط بلاها و مصیبت ها با گناه و معصیت، به گونه ای است كه قرآن كریم هر پیشامدی را كه برای انسان رخ دهد بر اثر گناه دانسته، می فرماید: "هر چه بلا و مصیبت كه به شما برسد، به خاطر اعمالی است كه انجام داده اید و بسیاری از آنها را نیز خداوند عفو می كند".

بنابر این، از مجموع آموزه های دینی اعم از آیات و روایات استفاده می شود كه گناه، نقش مهم و مۆثری در نزول بلا دارد به عنوان نمونه، امام صادق (علیه السلام) فرمود: "زندگی موجودات دریا بر اثر باران است، هنگامی كه باران نبارد، هم خشكی ها و هم دریاها به فساد و نابودی كشیده می شوند، و این هنگامی است كه گناهان فراوان شود".

گناهانى كه امیدها را قطع می كنند عبارت اند از: ناامیدى از رحمت خداوند، یأس از درگاه خدا، اطمینان و اعتماد به غیر خدا و تكذیب وعده‏ هاى خداوند. گناهانى كه مانع قبولى دعا می شوند عبارت اند از: سوء نیت، خبث باطن، نفاق با برادران، اجابت نكردن دیگران، تأخیر نمازهاى واجب تا آن گاه كه وقتش بگذرد، نیكى نكردن در راه خداوند، ندادن صدقه و ترک احسان، زبان به فحش و ناسزا گشودن. و...

اینها نمونه هایی از روایاتی بود که به صورت کلی به بیان عواقب گناه می پردازد، اما در تعدادی از روایات، به آثار و پیامدهای برخی از گناهان به صورت خاص اشاره شده است که در این فرصت به یک نمونه از آنها اشاره می شود.

ابو خالد كابلى می گوید: از امام سجاد (علیه السلام) شنیدم، فرمودند: گناهانى كه موجب تغییر نعمت می شوند عبارت اند از: ظلم به مردم، ترك كارهاى نیك و احسان به مردم، كفر نعمت و ترك شكر و سپاس.

خداوند متعال می فرماید: "إِنَّ اللَّهَ لا یغَیرُ ما بِقَوْمٍ حَتَّى یغَیرُوا ما بِأَنْفُسِهِمْ"؛ پروردگار چیزى از قومى نمی گیرد، مگر این كه آنها خود اوضاع و احوال خود را تغییر دهند.

گناهانى كه عذاب مى‏آورند عبارت اند از: ظلمى كه ظالم نسبت به آن شناخت داشته باشد، و تجاوز و تعدى به مردم و ریشخند كردن آنها.

گناهانى كه روزى انسان را می گیرند؛ اظهار فقر، خوابیدن در هنگام نماز عشاء به گونه ای كه نماز قضا شود، همچنین است نماز صبح، و كوچك شمردن نعمت ها و شكایت از خدا.

اما گناهانى كه پرده‏ها را پاره می كنند عبارت اند از: خوردن شراب، بازى كردن قمار، شوخى و مزاح بی جا با مردم، سخنان لغو و بى‏فایده، عیب ‏جویى از مردم و همنشینى با مردان آلوده.

گناهانى كه موجب نازل شدن عذاب می گردند؛ كمك نكردن به ستم ‏دیدگان، نرسیدن به حال محرومان و ترك امر به معروف و نهى از منكر می باشد.

ابو خالد كابلى می گوید: از امام سجاد (علیه السلام) شنیدم، فرمودند: گناهانى كه موجب تغییر نعمت می شوند عبارت اند از: ظلم به مردم، ترك كارهاى نیك و احسان به مردم، كفر نعمت و ترك شكر و سپاس

گناهانى كه موجب مى‏شود كه دشمنان بر انسان تسلط یابند، عبارت اند از: ظلم آشكار، گناه علنى، ارتكاب محرمات، نافرمانى از نیكان و متابعت از اشرار.

گناهانى كه آدمیان را زود هلاك می كنند عبارت اند از: قطع رحم، سوگند دروغ، گفتن سخنان غیر واقع، زنا، سد راه مسلمانان و ادعاى امامت بدون لیاقت و شایستگى.

گناهانى كه امیدها را قطع می كنند عبارت اند از: ناامیدى از رحمت خداوند، یأس از درگاه خدا، اطمینان و اعتماد به غیر خدا و تكذیب وعده‏ هاى خداوند. گناهانى كه مانع قبولى دعا می شوند عبارت اند از: سوء نیت، خبث باطن، نفاق با برادران، اجابت نكردن دیگران، تأخیر نمازهاى واجب تا آن گاه كه وقتش بگذرد، نیكى نكردن در راه خداوند، ندادن صدقه و ترک احسان، زبان به فحش و ناسزا گشودن. و...

گفتنی است که هریک از اینها ممکن است موارد بیش از این برایشان باشد که به جهت اختصار به همین مقدار اشاره شد، همان گونه که از روایات برمی آید، دلایل عدم استجابت دعا را حدود سی عامل تشكیل می‌دهد و اسباب آن در مواردی؛ چون لقمه حرام، غیبت، حسادت، عجب و خود بزرگ بینی، قساوت قلب، ریا و ... می تواند باشد.

                                                                                                                          فرآوری : زهرا اجلال

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان


منبع :

پرسمان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.