تبیان، دستیار زندگی

چگونه بوی دهان را کم کنیم؟

بوی بد دهان و تنفس در پزشکی به نام هالیتوز (halitosis) خوانده می‌شود. این بوی بد می تواند در اثر بیماری‌های دهان و دندان یا سایر مشکلات سلامتی ایجاد شود. همچنین با خوردن برخی موادغذایی یا سایر عادات غلط و غیربهداشتی، این بو بدتر می‌شود.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
بوی بد دهان

چگونه خوردن غذا روی بوی دهان و تنفس موثر است؟

تمام مواد خوراکی بعد از خوردن، در دهان خرد و شکسته می‌شوند. سپس در دستگاه گوارشی، هضم و جذب خون می‌شوند. در حقیقت با جریان خون به سمت ریه ها می روند و بوی آنها وارد تنفس شما می‌شود.

بعد از خوردن مواد خوراکی با بوی تند (مثل سیر و پیاز) اگر مسواک بزنیم، نخ دندان بکشیم و حتی دهانمان را با دهانشویه بشوییم، فقط این بو را مخفی می کنیم و نمی توانیم آن را از بین ببریم.

وقتی باقیمانده و مواد زائد غذاها بعد از هضم و جذب از بدن دفع شوند، این بو به طور کامل از بین می رود.

 

چه کارهای اشتباهی باعث ایجاد بوی بد دهان و تنفس می‌شوند؟

اگر هر روز دندان‌های خود را مسواک نزنیم و نخ دندان نکشیم، ذرات غذاها بین دندان‌ها و در دهان شما باقی می‌مانند. در نتیجه باعث افزایش رشد باکتری‌های مولد بو در بین دندان‌ها، اطراف لثه‌ها و روی زبان می‌شوند. این‌ها باعث بوی بد دهان و تنفس می‌گردند.

 

همچنین اگر دندان‌های مصنوعی به طور مناسب و مرتب تمیز نشوند، این باکتری‌ها و بقایای غذایی باعث ایجاد بوی بد می گردند.

استعمال سیگار و سایر مواد دخانی (دارای تنباکو) باعث ایجاد بوی بد دهان، لکه‌های دندان، کاهش حس چشایی و بیماری لثه می‌شود.

خشکی دهان در ایجاد بوی بد دهان موثر است، زیرا بزاق دهان باعث مرطوب نگه داشتن و تمیزی دهان می‌شود

 

کدام بیماری‌ها در ایجاد این بو موثرند؟

وجود دائمی بو یا مزه بد در دهان، علامت خطری از بیماری‌های لثه است.

بیماری‌های لثه در اثر پلاک میکروبی روی دندان ایجاد می‌شوند. این میکروب‌ها باعث تولید سم در دهان می گردند که لثه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر بیماری‌های لثه درمان نشوند، باعث از بین رفتن لثه و استخوان فک می‌شوند.

 

سایر مشکلات دهانی مرتبط با بوی بد شامل وسایل دندانی نامناسب (مثل سیم دندان)، عفونت قارچی دهان و پوسیدگی دندان است.

 

خشکی دهان نیز در ایجاد بوی بد دهان موثر است. بزاق دهان باعث مرطوب نگه داشتن و تمیزی دهان می‌شود، به این ترتیب که اسیدهای ترشح شده توسط پلاک میکروبی دندان را خنثی می‌کند و سلول‌های مرده ای که در روی زبان، لثه و لب و گونه جمع شده‌اند را می شوید و از دهان خارج می‌کند. اگر این سلول‌ها از دهان خارج نشوند، تجزیه شده و ایجاد بوی بدی می‌کنند.

خشکی دهان می‌تواند در اثر مصرف برخی داروها، مشکلات غدد بزاقی دهان و یا نفس کشیدن از راه دهان ایجاد شود.

 

بیماری‌های دیگری در ایجاد بوی بد دهان موثرند که برخی از آنها عبارتند از:  عفونت تنفسی مثل ذات الریه یا برونشیت، سینوزیت مزمن، دیابت، ریفلاکس (برگشت اسید معده به مری)، بیماری‌های کبدی یا کلیوی.

 

بوی بد دهان ، مسواک و نخ دندان

چطور می توانم جلوی بوی بد دهان را بگیرم؟

1- بهداشت دهان و دندان را به طور کامل رعایت کنید. بدین صورت که دو بار در روز دندان‌های خود را مسواک بزنید.

بعد از غذا خوردن دندان خود را مسواک کنید (یک عدد مسواک و خمیر دندان در محل کار یا مدرسه با خودتان داشته باشید تا بعد از خوردن ناهار، دندان‌های خود را مسواک کنید). روی زبان خود را هم به آرامی مسواک بزنید.

هر سه ماه یک بار، مسواک خود را عوض کنید و مسواک جدیدی بگیرید.

یک بار در روز دندان‌های خود را نخ دندان بکشید تا ذرات غذایی و پلاک میکروبی بین دندان‌ها را تمیز کند.

هر شب قبل از خواب، دندان مصنوعی خود را از دهانتان درآورید و صبح روز بعد، قبل از گذاشتن در دهان، آن را به طور کامل بشویید و تمیز کنید.

  

2- به طور منظم برای بررسی سلامت دندان‌هایتان نزد دندانپزشک بروید (حداقل سالی یک بار). او می‌تواند نحوه صحیح تمیز کردن دهان و مسواک زدن دندان‌ها را به شما بگوید و هر نوع بیماری لثه، خشکی دهان یا سایر مشکلات دهانی را که باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شوند، تشخیص دهد و آن را درمان کند.

 

3- استعمال سیگار و هر نوع مواد دخانی (مثل قلیان، پیپ و ...) را ترک کنید.

 

4- آب زیادی در طی روز بنوشید. این کار دهان شما را مرطوب نگه می دارد. جویدن آدامس بدون قند و یا مکیدن آب نبات بدون قند نیز می‌تواند ترشح بزاق را افزایش دهد که این کار ذرات غذایی و باکتری‌ها را از دهان و دندان شما دور می‌کند.

در بیشتر موارد، دندانپزشک می‌تواند بوی بد دهان را درمان کند

5- از خوراکی‌هایی که می خورید و از داروهایی که مصرف می‌کند یک لیست تهیه کنید. ببینید بعد از خوردن چه ماده غذایی یا بعد از مصرف چه دارویی، دهان شما بوی بدی می‌دهد. سپس آن خوراکی بودار را کمتر بخورید یا نخورید. همچنین داروی خود را به پزشک بگویید تا اگر می‌شود آن را عوض کند.

 

چه کسی می‌تواند بوی بد دهان را درمان کند؟

در بیشتر موارد، دندانپزشک می‌تواند علت بوی بد دهان را برطرف کند. به عنوان مثال اگر بیماری لثه باعث این بوی بد شده باشد، دندانپزشک یا متخصص بیماری‌های لثه می‌تواند آن را درمان کند.  

اگر دندانپزشک پس از معاینه و بررسی به شما گفت که دهان شما مشکلی ندارد و سالم است، باید برای تعیین علت این مشکل به نزد پزشک بروید تا آن را تشخیص دهد.

 

از چه موادی می توانم برای رفع این بوی بد استفاده کنم؟

می‌توانید از داروخانه دهانشویه معمولی بخرید و دهانتان را با آن بشویید. ولی به یاد داشته باشید که این دهانشویه‌ها فقط برای مدت کوتاهی می‌توانند این بوی بد را مخفی کنند.

اما یک سری مواد شوینده و ضدعفونی کننده مخصوص دهان نیز وجود دارند که می توانند میکروب‌های مولد بوی بد را از بین ببرند. برای خرید این دهانشویه های ضدعفونی کننده باید با دندانپزشک مشورت کنید تا ببینید کدام نوع آن را خریداری کنید که ضرری برای شما نداشته باشد.


مطالب مرتبط:

بوی بد دهان، مشکلی اجتماعی

رفع بوی بد دهان با 13 توصیه آسان

بوی بد دهان در روزه داران

راه جدید برای رفع بوی‌ دهان

میكروب ها و بوی بد دهان

چطور از بوی بد دهان خلاص شویم؟

علت بوی بد دهان چیست؟

خشكی و بوی بد دهان، چراغ قرمز نارسایی کلیه

آیا دهان یا بدنتان بو می‌دهد؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.