تبیان، دستیار زندگی

بوی عرق شما، دیگران را آزار می‌دهد

بهترین راه برای مبارزه با بوی عرق بدن، جلوگیری از ایجاد آن است. رعایت بهداشت شخصی مثل استحمام روزانه، شستن لباس‌ها و استفاده از مواد ضد تعریق و خوشبو کننده در زیر بغل و تمیز نگه داشتن پاها و جوراب و کفش در جلوگیری از این بوی نامطلوب تأثیر بسزایی دارد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 

 

بوی عرق ، تعریق،

عرق کردن در این شرایط طبیعی است: هنگام ورزش یا کار کردن شدید، در هوای گرم، هنگام عصبانیت یا داشتن استرس. ولی عرق کردن بیش از حد در هر حالتی (هیپرهیدروزیس) مثلا حتی در هوای خنک، نشان‌دهنده‌ی وجود یک مشکل در بدن است و باید به پزشک مراجعه کرد.

 

خود عرق به تنهایی معمولا مشکلی ایجاد نمی‌کند، ولی بوی ناشی از آن مشکل زاست که بیشتر مواقع با استفاده از مواد ضد تعریق و خوشبوکننده (مثل مام های جامد) و حمام کردن مرتب و تمیز نگه داشتن لباس‌ها، برطرف می‌شود.

 

عرق کردن باعث حفظ دمای مطلوب بدن و خنک نگه داشتن آن، مرطوب کردن پوست، و حفظ تعادل مایعات و الکترولیت‌ها و مواد شیمیایی در بدن مثل سدیم و کلسیم می‌شود. پس خود عمل تعریق برای بدن ضروری و مفید است.

 

اما بعد از این که عرق از پوست خارج شد، باکتری های موجود در روی پوست، شروع به تجزیه مواد آن می‌کنند و باعث ایجاد بوی بدی می‌شوند. استفاده از مواد ضد تعریق و خوشبوکننده باعث کاهش ترشح عرق و حذف بوی بد آن می‌شوند.

اگر به طور غیرعادی و در هر حالتی، بیش از حد عرق می‌کنید، حتماً نزد پزشک بروید تا علت مشکل شما را تشخیص دهد و درمان کند

 

راه‌های کاهش بوی بد عرق

1- به طور مرتب حمام کنید. با این کار تعداد باکتری‌هایی را که روی پوست هستند کم می‌کنید.

 

2- لباس های نخی و نازک و گشاد بپوشید. با این کار پوست شما به راحتی نفس می‌کشد و کمتر عرق می‌کنید. اگر هم عرق کنید، عرقتان زود خشک می‌شود.

 

3- از مواد ضد تعریق استفاده کنید. بعد از بیرون آمدن از حمام و خشک کردن خودتان، مواد ضد تعریق و خوشبوکننده (خصوصاً مام های صابونی یا جامد) را به زیر بغل خود بمالید. به یاد داشته باشید که این کار را بلافاصله بعد از استحمام باید انجام دهید. در غیر این صورت اگر مدتی بگذرد و عرق کنید، سپس مام بزنید دیگر فایده ای ندارد و عرق شما بو خواهد گرفت. استفاده از این مواد بدون استحمام، فایده ای ندارد.


همچنین می توانید قبل از خوابیدن در شب، حمام کنید. سپس بعد از خشک کردن زیر بغل خود با حوله، مام را به زیر بغل خود بمالید. با این کار وقتی شما می خوابید، دیگر عرق نمی‌کنید و مام بهتر می تواند تأثیر خود را داشته باشد. 

 

4- استفاده از مواد خوشبوکننده به تنهایی مثل اسپری ها در کاهش بوی عرق تأثیری ندارد، چون فقط آن را تا مدتی مخفی می‌کند، ولی مواد ضد تعریق، عرق کردن را کم می‌کنند. بیشتر مواد ضد تعریق، خوشبو هم هستند.

 

5- مراقب غذاهایی که می خورید باشید. اگر خوراکی یا نوشیدنی باعث می‌شود بیش از حد طبیعی عرق کنید یا عرق شما بو دهد، آن را مصرف نکنید مثل نوشیدنی های کافئین دار (قهوه و کولا) و سیر و پیاز خام.

 

6- لباس های عرقی و بودار خود را هر روز عوض کنید و بشویید. در غیر این صورت نکات بالا تأثیری در کاهش بوی عرق نخواهند داشت.

 

7- زیر بغل خود را خشک و تمیز نگه دارید. میکروب های مولد بو به سختی در محیط خشک فعالیت می‌کنند.

لباس‌های نخی و نازک و گشاد بپوشید. با این کار پوست شما به راحتی نفس می‌کشد و کمتر عرق می‌کنید

 

8- بعد از ورزش کردن، لباس و بدن خود را بشویید.

 

9- بعد از آمدن از محل کار یا مدرسه، جوراب و پاهای خود را بشویید و اگر لباستان بوی عرق می دهد، دیگر آن را نپوشید تا بشویید.

 

10- بعضی وقت ها، مصرف غذاهای چرب و مواد غذایی با بوی تند مثل پیاز، سیر و ادویه کاری می توانند از منافذ پوستی به بیرون ترشح شوند و بوی بدی ایجاد کنند.

 

11- موهای زیر بغل خود را به طور مرتب تمیز کنید. با این کار از تجمع باکتری ها در زیر بغل و ایجاد بوی بد جلوگیری خواهید کرد.


مطالب مرتبط:

چه کنیم تا بوی عرق ندهیم؟

آیا دهان یا بدنتان بو می دهد؟

بهترین راه فرار از بوی عرق

درمان‌های خانگی برای بوی عرق

کاهش بوی آزار دهنده بدن و پاها

چرا عرق می‌کنیم؟

عرق کردن خوب است

مشکلات عرق کردن زیاد

چرا خیس عرق می‌شویم؟‌

کسانی که زیاد عرق می‌کنند

عرق كردن بیش از حد

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.