وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
پوسترهای شرکت کننده در سومین دو سالانه ملی طلوع تا چندی دیگر و به مناسبت ایام پربرکت میلاد حضرت صاحب الزمان (عج) در معرض قضاوت داورانی مجرب و موفق در حوزه هنر قرار می گیرند تا توان هنرمندانشان در این عرصه ی هنری_مذهبی محکی جدی بخورد.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : هومن بهلولی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فرزاد ادیبی:

تلاش های متولیان جشنواره “طلوع”‌ همراه با صداقت و خدمت است

فرزاد ادیبی

پوسترهای شرکت کننده در سومین دو سالانه ملی طلوع تا چندی دیگر و به مناسبت ایام پربرکت میلاد حضرت صاحب الزمان (عج) در معرض قضاوت داورانی مجرب و موفق در حوزه هنر قرار می گیرند تا توان هنرمندانشان در این عرصه ی هنری_مذهبی محکی جدی بخورد.

به همین منظور با یکی از این داوران نامور و موفق که فارغ التحصیل رشته گرافیک از دانشکده هنر های زیبا و عضو انجمن طراحان گرافیک ایران است و داوری چندین نمایشگاه با موضوع های مختلف در عرصه ی هنرهای تجسمی را به عهده داشته به گفت و گو نشسته ایم . مصاحبه  با "فرزاد ادیبی" ماحصل این گفت و گوست که در ادامه می خوانید :

 

- با توجه به حضور شما در جمع داوران دوره پیشین جشنواره طلوع ،ارزیابی تان از برگزاری این جشنواره چیست ؟

چون "طلوع" جشنواره ی نوپایی ست همین مقدار حضور و تجلی اش در بین خیل جشنواره های دیگر گرافیکی قابل توجه است اما تا رسیدن به استاندارد مقبولِ، به لحاظ  موضوعِ و ساختار گرافیکی هنوز راه زیادی باقیست.

 

- چرا داوری این جشنواره را برای دومین بار پذیرفته اید ؟

نزدیک به سه سالی می شود که از داوری و گاه کارهای دیگر مرتبط با گرافیک، کناره گرفته ام و با احتیاط به چنین رویدادهایی نزدیک می شوم. کارهایی را قبول می کنم که در پس زمینه ی حرکت متولیانشان صداقت و خدمت را ببینم. جشنواره ی طلوع از این زمره ست. هدف هنریِ پشتِ صحنه اش به استاندارد های معمول، نزدیک ترست و هدف موضوعی اش هم ، صادقانه به انتظارِ آمدنِ منجی بشریت می پردازد.

 

- سطح آثاری که در جشنواره های قبلی بوده را چطور می بینید ؟

متوسط. البته حتم دارم با تکرار جشنواره روز به روز بهتر خواهند شد.

 

- چشم انداز و انتظارات شما برای داوری جشنواره امسال چیست ؟

تلاش خواهم کرد که کارهای نو وبه روزی را انتخاب کنم که برای مخاطبانِ تا حدی قابل فهم باشد و آثار با موضوع، ارتباط بیشتری داشته باشند.

 

- چرا پوستر ؟

پوستر، در میانِ انواعِ شاخه ها ومحصولات دیگر گرافیکی، نمایشگاهی تر استپوستر قطع بزرگی دارد و به خاطر بهره گیری از همه ی امکانات گرافیک وهنر های تجسمیِ دیگر از عکس و تصویرسازی گرفته تا خوشنویسی و تایپوگرافی، توان جولان بیشتری به هنرمند می دهد.

 

- آیا ضرورتی می بینید که این جشنواره در سایر رشته های تجسمی نیز برگزار شود ؟

ضرورتی نمی بینم ولی تعدد جشنواره و نمایشگاه در هر حیطه ای، به ویژه گرافیک، به همان اندازه که مفید است گاه ممکن است مضر هم باشد. گاه ممکن است تکرارِ این رویدادها ملال آور شود وبا استقبال شرکت کننده ها روبه رو نشود. ولی از سویی هر حرکتی در این گستره خوب است. بستگی به شورای برنامه ریزی و سیاستگذاری دارد که برای تشویق شرکت کنندگان، چگونه عمل کنند.

 

- جشنواره هایی که با موضوع مذهبی برگزار می شوند چه ویژگی هایی نسبت به سایر جشنواره ها دارد ؟

ناگفته پیداست که در هر جشن و جشنواره ای شادی، پنهان ویا آشکار است. از جشن تولد های معمولی وآیین های ملی و عید های مذهبی گرفته تا جشن های فارغ التحصیلی و ورزشی و... اما مخاطب، موضوع، خوراک ها وپوشاک ها وابراز شادی ها در هرکدام با دیگری متفاوت است. در نگاه گسترده، دین و در نگاه جزیی تر مذاهب، شاهراه ها و راه هایی برای رسیدن به خوبی ها، آرامش و انسانیت وصلح و در یک واژه، خدا هستند. نگاه ها متفاوت است اما در همه ی نگاه ها زبان و نگاهی اَبَر انسانی نهفته است. این اَبَرمرد یا اَبَر انسانِ قدسی، در بیان هنری باید مشهود باشد که البته کار سهل و ممتنعی است.

 

- اینکه یک روز به عنوان شرکت کننده در این جشنواره ها حضور داشته اید و امروز به عنوان داور چه محاسنی داشته؟

تجربه  داوری شدن در زمانی نه چندان دور برای داورِ اکنون، بی شک، تاثیر خوبی خواهد داشت. احساس داوری شدن؛ آن هم از نوع سلیقه ای آن که نوعی بی انصافی است و گاه حس تلخ بی توجهی و بی انصافی در داوری، معمولا به ذهن شرکت کنندگان خطور می کند. به همین دلیل هم من از داوری کردن بیش از داوری شدن ترس و گریز دارم.کسی که داوری می شود، فقط یک بار داوری می شود، اما کسی که داوری می کند، بارها در ذهن وزبان شرکت کنندگان هم داوری می شود و در نهایت در محکمه ی همیشه ی وجدانش مدام در گفت وگو است که آیا درست عمل کرده یا نه. من گاهی در داوری هایم، علی رغم خستگیِ هیات داوران، به خاطر همین حسِ تردید، از گروه داوری خواهش کرده ام که کارها را دوباره وچند باره ببینیم که حقی ضایع نشود.البته از سویی دیگر، داوری، نوعی نقد است.نقد هم امروزه دانش گسترده ایست با انواع و گونه هایش. داور باید از دانش نقد ولو تجربی آگاه و ابزار داوری را در اختیار داشته باشد ودانش استفاده از این ابزار را نیز بداند و در فرجام، از عدل و انصاف نیز دور نباشد. مثلا زرگری که باید قطعه ای طلا را شناسایی کند، هم باید طلا را از فلزی مثل مس، باز شناسند و از ابزاری چون سنگ محک برای دانستن عیار فلزِ موردِ نظر بهره ببرد، هم ترازوی دقیقی در اختیار داشته باشد، هم طرز استفاده از آن ترازو را داشته باشد و هم منصف  باشد. خوب مسلما اگر خودش سابقه و تجربه زرگری و ساخت طلا را هم داشته باشد، بهتر می تواند داوری کند.

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین