سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
توسعه و ترویج فرهنگ غنی قرآن در سطح جهان اسلام و مسلمانان سایر کشورها ومعرفی اهتمام نظام جمهوری اسلامی ایران به برنامه های قرآنی، افزایش تبادل فرهنگی در سایه قرآن در بین مسلمانان جهان وبه وجود آوردن زمینه وحدت امت اسلامی حول محور قرآن از اصلی ترین اهداف
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نگاهی به بیست و هشت دوره مسابقات بین ا لمللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران

مسابقات قرآن؛ زمینه ساز بیداری ووحدت امت اسلامی

مسابقات بین المللی قرآن کریم

توسعه و ترویج فرهنگ غنی قرآن در سطح جهان اسلام و مسلمانان سایر کشورها ومعرفی اهتمام  نظام جمهوری اسلامی ایران به برنامه های قرآنی، افزایش تبادل فرهنگی در سایه قرآن در بین مسلمانان جهان وبه وجود آوردن زمینه وحدت امت اسلامی حول محور قرآن از اصلی ترین اهداف برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم است.  همچنین آشنا شدن مسلمانان با جمهوری اسلامی ایران و کسب تجربه از فعالیت های قرآنی سایر کشورها، سازمان اوقاف و امور خیریه را واداشته است از سال 1360 مبادرت به برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم در ایران نماید.  البته در سال های 1361 و 1364 به علت شرایط خاص جنگ در کشور، بمباران و موشک باران شهرها و نا امن بودن حریم هوایی کشور این مسابقات برگزار نشد. علاوه بر این مسابقات نقش بسزایی در وحدت امت های مسلمان، نزدیکی وتبادل اندیشه ها وبیداری اسلامی ملل مسلمان وتغییر نگاه مسلمانان به جمهوری اسلامی ایران داشته است.

نگاهی گذرا به برنامه های اجرا شده در این 28 دوره نشان می دهد که در حد امکان به موضوع تنوع برنامه ها، استفاده مناسب از ظرفیت های موجود و بهره برداری لازم از این فرصت ارزشمند برای ایجاد انس و ارتباط بیشتر آحاد جامعه با زیبایی و آموزه ها و هنرهای قرآنی توجه شده است.  اگر چه وجود برخی کاستی ها اجتناب ناپذیر بوده است.

حضور اقشار مختلف مردم در این برنامه ها، برگزاری مراسم افتتاحیه با حضور روسای جمهور محترم و سخنرانی ایشان، حضور بالاترین مقام های کشور در تمامی ایام مسابقات ،برگزاری مراسم اختتامیه در محضر مقام معظم رهبری و رهنمودهای ارزشمند معظم له، انتخاب مکان هایی چون حسینیه ارشاد و سالن همایش های بین المللی به عنوان محل برگزاری، همزمانی مسابقات با ایام عید مبعث و آغاز نزول قرآن، حضور مستمر میهمانان خارجی بویژه سفرا، اجرای برنامه های جذاب توسط نونهالان ،برگزاری نمایشگاه قرانی، ایجاد فرصتی مناسب برای معرفی حافظان و قاریان جهان اسلام به ویژه قاریان ممتاز کشور مصر و بهره مندی جامعه از قرائت های زیبا و جذاب آنان وکیفیت بالای داوری مسابقات بین المللی که جایگاه ان رابه سطح بزرگترین رویداد  قرانی جهان اسلام ارتقاداده است  از جمله دیگر ویژگی هایی است که می توان برای مسابقات بین المللی قرآن کریم در ایران برشمرد. هچنین وجود بخش مقاله نویسی قرآنی این مسابقات را از مسابقات بین المللی سایر کشورها ی جهان   متمایز ساخته است.   

دوره اول ؛  نمو و شکوفایی

در این دوره که از 16 تا 20 بهمن ماه 1360 در حسینیه ارشاد تهران برگزار شد، 24 قاری و حافظ از 12 کشور جهان شرکت داشتند که پنج داور خارجی به همراه چهار داور ایرانی قضاوت این مسابقات را بر عهده داشتند کشورهای شرکت کننده عبارت بودند از: بنگلادش، جمهوری عربی صحرا، الجزایر، سوریه، مالزی، هندوستان، لیبی، پاکستان، افغانستان، ایران، گینه، عراق.  

در این دوره نفرات برتر مسابقات بین المللی قرآن کریم در رشته حفظ کل و قرائت به این ترتیب معرفی شدند:

1ـ محمد سالم الهروس از لیبی

2ـ محمد الحبش از سوریه

3ـ السعید خصیری از الجزایر

در رشته قرائت هم افراد ذیل به عنوان نفرات برتر معرفی شدند:

1ـ محسن خدام حسینی از ایران

2ـ محمد ابوسنینه از لیبی

3ـ محمد بن آونج طاهر از مالزی.  

گزیده ای از سخنان حضرت آیت اله خامنه ای را در مراسم افتتاحیه می خوانید:

کتاب انقلاب ما قرآن کریم مجیدی است که از وحی حکیم خبیر منشأ گرفته و در اختیار عامی و عالم، بزرگ و کوچک بوده و قابل فهم و استفاده همگان است.  

 

 

تنظیم: هومن بهلولی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین