تبیان، دستیار زندگی
اولین و مهمترین قدم در برنامه ریزی عروسی، تعیین تاریخ عروسی است. برای تصمیم گیری در باره تاریخ این مراسم مهم،‌ نكاتی را باید مد نظر داشته باشید
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

7 توصیه برای تعیین تاریخ عروسی


اولین و مهمترین قدم در برنامه ریزی عروسی، تعیین تاریخ عروسی است. برای تصمیم گیری در باره تاریخ این مراسم مهم،‌ نكاتی را باید مد نظر داشته باشید.

7 توصیه برای تعیین تاریخ عروسی

1- قبل از هرچیز یك تقویم تهیه كنید

اولین ابزاری كه برای برنامه ریزی عروسی نیاز دارید یك تقویم است. بهتر است تقویم شما از نوع تقویم های جدولی یك یا دو صفحه ای باشد. این تقویم ها تمام روزهای سال را اصطلاحا در یك نگاه به شما نمایش می دهند. برای تعیین رویدادهای مهم مثل: تاریخ عروسی، عقد قرارداد ها، انجام خریدها و... تقویم های جدولی و یك صفحه ای دید بهتری به شما می دهند. تقویم های دفترچه ای اما ابزارهای مناسبی برای نگارش برنامه ها و پیگیری كارها هستند. در فازهای بعدی برنامه ریزی كه قصد نگارش برنامه ها و پیگیری آنها را دارید،‌ سررسید ها و تقویم های دفترچه ای می توانند به شما كمك كنند.

2 – حداقل از شش ماه قبل از عروسی، روز و تاریخ را نهایی كنید

به طور متوسط بهتر است از یك سال قبل، فصل و ماه برگزاری عروسی خود را تعیین كنید و از حدود شش ماه قبل، روز و تاریخ دقیق عروسی را تعیین كنید. مثلا در فروردین ماه باید بدانید كه در آغاز سال بعد و احتمالا در فروردین بعدی عروسی خواهید كرد و تقریبا در مهر ماه همان سال، تاریخ و روز دقیق را نهایی كنید.


3 - فرهنگ خانواده ها را درنظر بگیرید

معمولا اكثر خانواده های ایرانی،‌ اعیاد مذهبی را برای برگزاری جشن عروسی انتخاب می كنند. اما علاوه بر اعیاد مذهبی،‌ ایام دیگری هم می توانند مناسب باشند. مثلا روزهایی که برای خودتان خاطره انگیز است. مثل روز آشنایی، خواستگاری، تولد و...

نكته دیگری كه به فرهنگ خانواده ها مرتبط است، طول مدت نامزدی و عقد است. فرهنگ خانواده ها در این مورد متفاوت است. برخی از خانواده ها مشكلی با دوران نامزدی و یا عقد طولانی ندارند اما در مقابل برخی از خانواده ها با دوران عقد و نامزدی طولانی مخالف هستند. به هر حال تعیین تاریخ عروسی شما به این خرده فرهنگ های خانوادگی نیز بستگی دارد. پس از آنها غافل نشوید.

4 – مسافت مهمانان را در نظر بگیرید

یكی از اركان برگزاری یك مراسم به یادماندنی عروسی، مهمانان شما هستند. بنابراین هنگام تعیین تاریخ عروسی، می بایست حتی الامكان رفاه آنها را نیز در نظر بگیرید. اگر مهمانان شما از راه دور به مراسم عروسی شما می آیند،‌ بهتر است روزهایی را برای عروسی خود انتخاب كنید كه تعطیل رسمی باشد. برخی از ایام سال،‌ دو یا سه روز تعطیل پشت سر هم قرار می گیرند. برای مهمانان راه دور این روزها بهترین روزها هستند. همچنین در صورتی كه اكثریت مهمانان شما از شهرهای دور هستند، بهتر است مراسم خود را در ایام مدرسه و یا در ایام برگزاری امتحانات مدارس برگزار نكنید. چراكه ممكن است عده ای از شركت در مراسم شما صرف نظر كنند و یا آمدن آنها به مراسم شما باعث لطمه خوردن به تحصیل فرزندانشان شود. همچنین اگر مهمان راه دور زیاد دارید، فصلی را برای عروسی خود انتخاب كنید كه مناسب سفر باشد. به هر حال مراعات حال مهمانان یكی از فاكتورهای مهم در تعیین تاریخ عروسی شماست.

تاریخ برگزاری جشن عروسی شما، اثر مستقیم بر هزینه های شما دارد. بسیاری از تالارها و باغ تالارهای پذیرایی، در روزهای خاص، اعیاد مذهبی و حتی آخرهفته ها، قیمتی متفاوت از روزهای عادی دارند. تاریخ عروسی شما حتی می تواند بر قیمت و كیفیت سایر خدمات نیز اثر داشته باشد

5 - ساعات كاری و اداری را در نظر بگیرید

آنچه مسلم است بسیاری از مهمانان شما شاغل هستند. اگر می خواهید همه با خیال راحت و با آرامش در مراسم عروسی شما شركت كنند،‌ روزهایی مثل پنج شنبه و یا ایامی كه فردای آن تعطیل است را برای عروسی خود انتخاب كنید. روزهای جمعه یا روزهایی كه فردای آن روز كاری است، گزینه زیاد مناسبی برای برگزاری جشن عروسی نیست. چرا كه اكثر افراد سعی می كنند زودتر مراسم را ترك كنند و به منزل بروند تا فردا راحت تر در محل كار خود حاضر شوند. شما كه نمی خواهید بعد از صرف شام عروسی، اطراف خود را خلوت ببینید؟

7 توصیه برای تعیین تاریخ عروسی

6 – هزینه خدمات و تشریفات

تاریخ برگزاری جشن عروسی شما، اثر مستقیم بر هزینه های شما دارد. بسیاری از تالارها و باغ تالارهای پذیرایی، در روزهای خاص، اعیاد مذهبی و حتی آخرهفته ها، قیمتی متفاوت از روزهای عادی دارند. تاریخ عروسی شما حتی می تواند بر قیمت و كیفیت سایر خدمات مثل: فیلم و عكس عروسی، گل آرایی، تزئین ماشین عروسی، آرایشگاه عروس شما نیز اثر داشته باشد. آنچه مسلم است قیمت این خدمات در روزهای عادی با روزهای خاص سال اندكی متفاوت است.

بنابراین اگر قصد دارید در هزینه های خود صرفه جویی كنید، از خیر تاریخ های خاص و اعیاد مذهبی بگذرید. اگر بتوانید عروسی خود را در یكی از ایام وسط هفته برگزار كنید، صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های شما خواهد شد. حتی فصل برگزاری مراسم نیز می تواند اثر قابل توجهی بر هزینه های جشن عروسی شما داشته باشد.

7 – تداخل با مراسم سایر افراد فامیل

این نكته نیز یكی از نكات ضروری در تعیین تاریخ عروسی شماست. بهتر است بعد از انتخاب تاریخ مورد نظر خود، آن را با مشورت بزرگترهای فامیل نهایی كنید. معمولا بزرگان فامیل از تاریخ مراسم های سایر اعضای فامیل مطلع هستند. این به شما كمك می كند كه از تداخل ها جلوگیری كنید. شاید لازم باشد یكی دو تاریخ دیگر را نیز بعنوان كاندیدا داشته باشید تا در صورت بروز تداخل، آن تاریخ ها را نهایی كنید. همچنین سعی كنید كه حتی الامكان بعد از تعیین تاریخ عروسی، آن را به كلیه اعضای فامیل و یا حداقل به بزرگترهای فامیل اعلام كنید تا سایرین نیز در تعیین تاریخ مراسم خودشان،‌ شما را مدنظر قرار دهند.

بخش کلوب ازدواج تبیان


برگرفته از زندگی ایده آل

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.