تبیان، دستیار زندگی
مراقبت از پوست در فصل گرما معضل همیشگی کسانی است که با مصرف انواع کرم های ضد آفتاب سعی می کنند از پوست خود محافظت کنند...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

برنزه نکنید! به این توصیه ها عمل کنید


برنزه کردن پوست و آفتاب سوختگی، می‌توانند پوست انسان را تا 20 سال پیر‌تر کنند.


برنزه کردن پوست

مراقبت از پوست در فصل گرما معضل همیشگی کسانی است که با مصرف انواع کرم های ضد آفتاب سعی می کنند از پوست خود محافظت کنند. برنزه شدن در تابستان، همان‌قدر باکلاس به نظر می‌رسید که آفتاب‌سوختگی در زمستان؛ با این تفاوت که اولی از گذران تعطیلات در کنار ساحل دریا حکایت می‌کرد و دومی از ورزش و تفریح در پیست‌های اسکی. اما کم‌کم این تغییر رنگ‌های فصلی، جای خودشان را دادند به تغییر رنگ‌های همیشگی؛ و حالا خیلی‌ها، به ویژه خانم‌ها، تلاش می‌کنند در تمام طول سال برنزه باشند تا زیبا‌تر جلوه کنند.

اما وزارت بهداشت به کسانی که قصد برنزه شدن و یا استفاده از ضد آفتاب را دارند، توصیه هایی دارد که خواندن آن به سلامتی شما کمک می کند.

این توصیه ها را فراموش نکنید

از همان موقعی که آخرین مدهای لباس اروپا از شبکه‌های ماهواره‌ای، ظرف چند ثانیه به مخاطبان ایرانی منتقل ‌شد، مد‌هایی مثل رنگ برنزه هم نظر خیلی از مخاطبان را جلب ‌کرد و حالا دیگر در خیلی از استخرهای خصوصی، سالن‌های بدن‌سازی، آرایشگا‌ه‌ها و حتی خانه‌های شخصی، می‌شود دستگاه‌ سولاریوم را دید.

برنزه شدن هنوز در ایران یک مد فصلی است و با این ‌که سولاریوم‌ها در تمام طول سال فعال هستند، اما تابستان‌ها مشتریان بیشتری دارند. در کنار این دستگاه‌ها، عده‌ای هستند که همچنان برنزه شدن طبیعی را ترجیح می‌دهند و در استخرهای روباز، همچنان می‌توان طرفداران خورشید را دید که خودشان را زیر نور آن کباب می‌کنند.

حالا وزارت بهداشت بعد از کلی حرف و حدیث راجع به مضر بودن سولاریوم اعلام کرده است کسانی که از سولاریوم برای برنزه شدن استفاده می کنند باید بین هر دو جلسه سولاریوم، حداقل 48 ساعت فاصله باشد تا فرد در معرض اشعه زیاد قرار نگیرد و همچنین توصیه می‌شود که فرد در یک روز، همزمان در سولاریوم و جلوی آفتاب قرار نگیرد.

استفاده از کرم ضدآفتاب حداقل نیم ساعت قبل از بیرون رفتن از منزل و مواجهه با هوای گرم تابستان لازم است

پیشنهاد می‌شود جلسات اول استفاده از سولاریوم، جلسات کوتاه 3 تا 5 دقیقه‌ای باشند و ظرف 4 هفته به ‌تدریج به جلسات 20 دقیقه‌ای برسند تا برنزه شدن با کیفیت بهتری اتفاق بیفتد.

مکانیسم برنزه شدن در سولاریوم و جلوی نور آفتاب به یک صورت است و در هر دو مورد، افزایش ترشح ملانین (رنگدانه پوست) اتفاق می‌افتد، اما در سولاریوم، به خاطر زمان کوتاه و شدت بالای مواجهه، اشعه فرابنفش به لایه‌های عمقی پوست نمی‌رسد.

به همین دلیل هم هست که رنگ برنزه در سولاریوم، کاهی‌تر از رنگ برنزه در آفتاب به نظر می‌رسد. به دلیل این‌که در سولاریوم فقط ملانوسیت‌های سطحی‌تر تحریک می‌شوند، نباید گول تغییر رنگ را خورد و قرار گرفتن زیر نور آفتاب برای افراد تیره هم باعث آفتاب‌سوختگی می‌شود.

لوسیون (کرم) ضد‌آفتاب، ضروری برای فصل تابستان

زمانی که در تابستان بیرون می‌روید، پوستتان در معرض اشعه فرابنفش نور خورشید قرار می‌گیرد. به این ترتیب بهترین کاری که می‌توانید برای پیشگیری از هر نوع صدمه پوستی انجام دهید، استفاده از کرم ضدآفتاب حداقل نیم ساعت قبل از بیرون رفتن از منزل و مواجهه با هوای داغ است.

کرمی را انتخاب کنید که عامل ضدآفتاب آن بیشتر از 15 باشد (روی کرم با عنوان SPF درج شده است).

وزارت بهداشت در اطلاعیه ای اعلام کرده است که اشعه خورشید همراه با نوع خاصی از اشعه به نام ماورای بنفش طیف های A، B و C می باشد که برای پوست خیلی مضر است، این در حالی است که ماورای بنفش C از اتمسفر رد نمی شود و وارد زمین نمی شود، زیرا نوع C بسیار سوزاننده و خطرناک است. بنابراین باید در مقابل نوع A و B محافظت کامل از پوستمان داشته باشیم و این محافظت توسط پوشاننده ها از قبیل لباس، کلاه، دستکش و عینک آفتابی مقدور است.

برخی از این کرم های ضدآفتاب به صورت کرم پودر هستند و به عبارتی دوگانه عمل می کنند. ضدآفتاب های حاوی کرم پودر دارای همان خاصیت ضدآفتاب هستند، اما نوع آن و همچنین SPF آن را باید پزشک متخصص پوست تعیین کند.

قبل از اینکه کرم مرطوب‌کننده را خریداری کنید، نوع پوست خود را بشناسید و مرطوب‌کننده را مطابق آن انتخاب کنید

در تابستان از یک شوینده گیاهی استفاده کنید

به جای اینکه پوست خود را با آب سرد یا معمولی بشویید، می‌توانید آن را با آب و شیر بشویید. روش دیگر مراقبت از پوست در تابستان، استفاده از دم کرده‌های گیاهی است.

می‌توانید یکی از این دم کرده‌ها را به راحتی در منزل تهیه کنید:

کمی گل زیرفون (lindon)، برگ رز، چند برگ نعناع و بابونه را مخلوط کنید. به آن آب داغ اضافه کنید تا بتوانید آن ها را با یکدیگر مخلوط کنید. سپس اجازه دهید این مخلوط یک ساعت بماند. از پنبه آغشته به این مخلوط، استفاده و صورت خود را مرطوب کنید. سپس یک پارچه کتانی در این مخلوط فرو ببرید و آن را به‌مدت بیست دقیقه روی پوستتان قرار دهید. این کار نتیجه فوق‌العاده‌ای دارد و حتی در طول روزهای بد تابستان هم به پوست تازگی و طراوت می‌دهد.

مرطوب کردن پوست

بدون بحث در مورد استفاده از مرطوب کننده‌ها، نکات مراقبت از پوست کامل نخواهد بود. بدون توجه به اینکه پوست شما خشک، چرب یا معمولی است، استفاده از مرطوب‌کننده ضروری است. مرطوب کننده‌ها نه تنها از خشک شدن پوست جلوگیری می‌کنند، بلکه در هر شرایط آب و هوایی پوست را التیام می‌دهند. اما قبل از اینکه کرم مرطوب‌کننده را خریداری کنید، نوع پوست خود را بشناسید و مرطوب‌کننده را مطابق آن انتخاب کنید.

به‌طور متناوب به پوستتان آبرسانی کنید

برای آبرسانی به پوست می‌توانید از محصولات تجاری موجود استفاده کنید. به میزان کافی آب بنوشید و حداقل 8 ساعت خواب شبانه داشته باشید. این میزان استراحت موجب می‌شود استرس شما کاهش یابد. غذاهای سالم از جمله میوه و سبزیجات بخورید تا در روزهای سوزان تابستان هم پوست باطراوتی داشته باشید.

موضوع دیگری هم که نباید فراموش شود، حفاظت از پوست کودکان است.

کودکان پوست ظریف‌تری دارند و اشعه آفتاب تأثیرات به مراتب منفی‌تری بر پوست آن ها می‌گذارد. خارج نکردن کودکان در ساعات گرم از خانه یکی از توصیه‌های جدی متخصصان پوست به خانواده‌هاست

تاثیر برنزه کردن بر عمر پوست

برنزه کردن پوست و آفتاب سوختگی، می‌توانند پوست انسان را تا 20 سال پیر‌تر کنند.

عوامل متعددی در بروز مشکلات و عوارض پوستی نقش دارند که البته بسیاری از آن‌ها با الگوی نامناسب زندگی در ارتباط هستند.

متأسفانه در سال های اخیر استفاده از روش‌های مختلف برای تغییر رنگ و برنزه کردن پوست به ویژه در بین خانم‌های جوان افزایش یافته است.

اغلب استفاده کنندگان از روش‌های مختلف برنزه کردن پوست از عوارض این روش‌ها آگاه نیستند. استفاده از آفتاب، سولاریوم و برخی از مواد، از جمله روش‌های برنزه کردن پوست هستند که همه آن‌ها با عوارض زیادی همراه هستند.

علاوه بر برنزه کردن پوست و آفتاب سوختگی، مشکلات شدید روانی مانند استرس و اضطراب، رژیم‌های غذایی سخت، مصرف سیگار، آلودگی هوا و برخی از اختلالات درونی نیز می‌توانند پوست انسان را تا چندین سال پیر‌تر کنند.

فرآوری: معصومه آیت اللهی

بخش سلامت تبیان


منابع:

خبرآنلاین

باشگاه خبرنگاران- دکتر منصور جواهری

مطالب مرتبط:

برنزه کردن پوست در بارداری خطری ندارد؟

نسل سوخته!

تخت‌های برنزه اعتیاد می‌آورند

تاثیرات نور خورشید بر پوست

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.