تبیان، دستیار زندگی
هفتمین دوره از پروژه های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید اما کار ما هنوز تمام نشده است! این دوره نیز همچون سال های گذشته دوستان بسیاری با ثبت طرح ها و ایده های خلاقانه خود در منوی پیشنهاد موضوع ...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : سارا قیصری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ایده های برگزیده روانشناسی و علوم اجتماعی

هفتمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان (1)

هفتمین دوره از پروژه های دانش آموزی تبیان نیز با یاری خداوند و حضور پر شور شما دوستان و علاقمندان به پایان رسید اما کار ما هنوز تمام نشده است! این دوره نیز همچون سال های گذشته دوستان بسیاری با ثبت طرح ها و ایده های خلاقانه خود در منوی "پیشنهاد موضوع" ما را در ارتقای تنوع پروژه ها یاری نموده اند. همچون گذشته بر آن شدیم تا با گردآوری این ایده های جالب، علاوه بر قدر دانی از این دوستان نوآور، زمینه ای را برای ایده پروری سایر پژوهشگران علاقمند فراهم آوریم. فراموش نکنید که ما همیشه منتظر طرح های جدید شما عزیزان هستیم.

نام ایده : بسته بندی

نام ارائه دهنده: مانا جعفرزاده-سوگند نادری- هدیه ولیان

زمینه و نوع پروژه : روانشناسی/هنر/شیمی - عملی

درجه سختی: متوسط

همان طور که در طبیعت نیز نظاره گریم، خداوند برای حفظ هر کدام از آفریده های بی شمار خود، پوششی مناسب به آن قرار داده است. می توان به میوه ها ی گوناگون و رنگارنگ اشاره کرد که هر کدام پوست شفاف و رنگی خودشان را دارند. این ها همه حکایت است از موضوعی مهم به نام بسته بندی.

ایده های برگزیده روانشناسی و علوم اجتماعی  هفتمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان (1) ایده های برگزیده روانشناسی و علوم اجتماعی  هفتمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان (1)

بسته بندی، علم و هنر و فن آوری قرار دادن و نگهداری محصولات، به منظور توزیع، ذخیره و فروش آن‌ها است . همه ما اهمیت ظاهر بسته بندی محصولات را می دانیم. یک طراحی مناسب برای بسته بندی محصول می تواند از چندین جهت مورد توجه باشد. اول اینکه مهمترین هدف بسته بندی، محافظت از محصول و حفظ آن تا زمان رسیدن به مصرف کننده می باشد. همچنین بسته بندی برای تولیدکننده این فرصت را فراهم می نماید تا اطلاعات مورد نیاز محصول مربوطه ،همچون تاریخ مصرف، مواد تشکیل دهنده و با نحوه استفاده را در اختیار مصرف کننده قرار دهد. در نهایت پوشش ظاهری روی محصول می تواند حاوی پیام هایی مستقیم و یا غیر مستقیم برای مصرف کننده باشد. پیام های غیر مستقیم همچون رنگ که از نظر روانی بر ناخودآگاه مصرف کننده اثر گذاشته و در ذهن وی مفاهیمی همچون سلامت (با رنگ سبز)، با ارزش ( طلایی یا بنفش)، صنعتی (زرد و خاکستری) و ... را تداعی می کند. مجموع این مباحث بسته بندی را به تلفیقی از هنر، صنعت و روانشناسی تبدیل می کند.
ایده های برگزیده روانشناسی و علوم اجتماعی  هفتمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان (1)

اما این گروه از دوستان تمرکز خود را بر روی بسته بندی مواد غذایی گذاشته و در این راستا اطلاعات جالبی در خصوص مواد مورد استفاده در این نوع بسته بندی به دست آورده اند. همچنین آن ها به بررسی طرح بسته بندی تعدادی از محصولات پرداخته و نقاط ضعف و قوت آن ها را تحلیل نموده اند. البته نکته دیگری که امروزه در این صنعت حائز اهمیت است، قابلیت بازیافت مجدد مواد مصرفی در بسته بندی می باشد که با توجه به افزایش روز افزون زباله بسیار در خور توجه است. به این ترتیب از آنجایی که این صنعت بسیاری از مباحث علمی و هنری را در بر می گیرد، شما نیز میتوانید با توجه به زمینه علاقه تان به پیشرفت بخشی از آن کمک نمایید!

مطالب مرتبط:

ایده های برگزیده زیست ششمین دوره ی پروژه های دانش آموزی تبیان (1)

ایده های برگزیده روانشناسی و علوم اجتماعی دوره ششم

تهیه: سارا قیصری