تبیان، دستیار زندگی
برخی مواد غذایی پوست ما را بدون آنکه زیر نور آفتاب آسیبی ببیند، برنزه می‌کنند؛ البته تا حدودی...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سولاریوم نروید، هویج بخورید!

اتوبرنزه‌های خوراکی از هویج و اسفناج تا قهوه و کاکائو


برخی مواد غذایی پوست ما را بدون آنکه زیر نور آفتاب آسیبی ببیند، برنزه می‌کنند؛ البته تا حدودی...

آیا می‌دانستید بدون رفتن زیر نور آفتاب یا دراز کشیدن در سولاریوم و در معرض صدمه‌های ناشی از اشعه‌های ماورای بنفش بودن هم می‌توان برنزه شد؟ اشتباه نکنید! نمی‌خواهیم در مورد اسپری‌های برنزه کننده صحبت کنیم، زیرا برخی مواد غذایی پوست ما را بدون آنکه زیر نور آفتاب آسیبی ببیند، برنزه می‌کنند؛ البته تا حدودی...

هویج

بتاکاروتن و تحریک ملانین

بتاکاروتن، اصلی‌ترین ترکیبی است که باعث برنزه شدن پوست می‌شود و پیش‌ساز ویتامین A است و در گروه کاروتنوییدها قرار می‌گیرد.

کاروتنوییدها رنگدانه‌های موجود در میوه‌ها و سبزی‌ها و عامل بروز رنگ نارنجی هستند. وقتی مواد غذایی حاوی بتاکاروتن مصرف می‌کنیم، واکنشی بیوشیمیایی در بدن رخ می‌دهد و پوست کمی برنزه می‌شود. از سوی دیگر، بتاکاروتن ساخت ملانین را که عامل بروز رنگ برنزه است، تحریک می‌کند.

ملانین نوعی آنتی‌اکسیدان است و پوست را در سلامت کامل حفظ می‌کند و مانع آسیب‌دیدگی آن می‌شود. برخی از مواد غذایی حاوی کاروتن عبارتند از: هویج، سبزی‌های برگ سبز تیره به خصوص اسفناج و میوه‌هایی نظیر زردآلو. هر چه میوه و سبزی‌ها رسیده‌تر باشند، حاوی بتاکاروتن بیشتری هستند.

ویتامین A و تسهیل برنزه شدن پوست

ویتامین A اصلی‌ترین ویتامین موثر در سلامت پوست است. این ویتامین به نوسازی سلول‌های پوستی کمک می‌کند و در برنزه شدن رنگ پوست نقش دارد. تمام مواد غذایی حاوی ویتامین A هستند ولی برخی از آن‌ها غنی‌ترند و می‌توان با مصرف آن‌ها پوستی برنزه‌تر داشت.

ماده غذایی‌ای نداریم که مانع برنزه شدن پوست شود اما الکل و سیگار پوست

را سست و ضعیف می‌کنند و محرک فعالیت رادیکال‌های آزاد هستند و باعث مرگ سلول‌های پوستی می‌شوند

البته فراموش نکنید منابع غنی از ویتامین A معمولاً چرب و پرکالری هستند و در صورتی که آن‌ها را مصرف می‌کنید به اندازه کافی به ورزش هم بپردازید. برخی از مواد غذایی حاوی ویتامین A شامل لبنیات (شیر، کره و پنیر)، زرده تخم‌مرغ و جگر گوساله هستند.

ویتامین E و پیشگیری از چروک

ویتامین E به عنوان یک آنتی‌اکسیدان محافظ سلول‌های پوستی است. این ویتامین از چربی زیرپوستی محافظت می‌کند و مانع خشکی پوست می‌شود، در نتیجه زمان ایجاد چروک‌های پوستی را به تعویق می‌اندازد. مصرف کافی این ویتامین در کنار سایر مواد غذایی برنزه کننده، به هرچه زیباتر شدن پوست کمک می‌کند. از مواد غذایی حاوی ویتامین E می‌توان به میوه و سبزی‌هایی نظیر گردو و فندق، کیوی و نخودفرنگی اشاره کرد. روغن‌های گیاهی مانند روغن آفتابگردان، کلزا و دانه کتان نیز حاوی ویتامین E هستند.

جوانی

آنتی‌اکسیدان‌ها و محافظت در برابر اشعه‌های UV

در روزهای گرم سال، مواجهه با نور آفتاب به پوست آسیب می‌رساند و می‌تواند سلول‌های پوستی را نابود کند. اشعه‌های ماورای بنفش خورشید باعث ایجاد اکسیداسیون می‌شوند و در سطح پوست رادیکال‌های آزاد ایجاد می‌کنند. این رادیکال‌ها، سلول‌های پوستی را از بین می‌برند و بدن برای مقابله با آن‌ها مجبور به استفاده از آنتی‌اکسیدان‌هاست.

آنتی‌اکسیدان‌ها در میوه‌ها و سبزی‌ها به وفور یافت می‌شوند و از بهترین آن‌ها می‌توان به سلنیوم، زینک، لیکوپن و ویتامین C اشاره کرد. برای آنکه پوستی برنزه و زیبا داشته باشید، مصرف میوه‌ها و سبزی‌های غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها ضروری است. گوجه‌فرنگی، زردآلو، گریپ‌فروت قرمز و هندوانه از مواد غذایی حاوی لیکوپن و ماهی، زرده تخم‌مرغ و غلات کامل غنی از سلنیوم هستند.

میوه‌های دریایی و گردو منابع خوب زینک محسوب می‌شوند و کیوی، پرتقال و فلفل هم غنی از ویتامین C هستند.

علاوه بر این میوه و سبزی‌ها، آلو و انواع توت‌ها حاوی آنتوسیانین و قهوه و کاکائو منبع خوب پلی‌فنول‌ها و دیگر آنتی‌اکسیدان‌ها هستند و نباید از آن‌ها غافل ماند.

نوشیدنی‌های برنزه کننده

در فصل‌های گرم سال، مصرف مایعات بیشتر ضروری است و آب، بهترین نوشیدنی محسوب می‌شود و جایگزینی برای آن وجود ندارد. برای افرادی که مایلند به کمک میوه و سبزی‌ها پوست برنزه‌ای داشته باشند اما دستگاه گوارش آن‌ها با مصرف سبزی‌های غنی از فیبرهای خام دچار مشکل می‌شود، نوشیدن آب‌میوه‌ها توصیه می‌شود.

وقتی مواد غذایی حاوی بتاکاروتن مصرف می‌کنیم، واکنشی بیوشیمیایی در بدن

رخ می‌دهد و پوست کمی برنزه می‌شود. از سوی دیگر، بتاکاروتن ساخت ملانین را

که عامل بروز رنگ برنزه است، تحریک می‌کند

برخی آب‌میوه‌های غنی از بتاکاروتن و آنتی‌اکسیدان‌ها مانند آب گریپ‌فروت قرمز، آب پرتقال یا آب هویج در این زمینه تأثیر بسزایی می‌گذارند. البته تا جای ممکن باید آب‌میوه‌های خانگی مصرف و از خرید آب‌میوه‌های صنعتی خودداری کرد. آب‌میوه‌های صنعتی طبیعی نیستند و مقادیر زیادی قند، اسانس و رنگ‌های مجاز خوراکی دارند.

مکمل‌ها موثرند؟

امروزه مکمل ریزمغذی‌هایی مانند لیکوپن، سلنیوم، ویتامین‌ها، زینک و... در داروخانه‌ها وجود دارد و تبلیغات زیادی در مورد اینکه این مکمل‌ها می‌توانند به برنزه شدن سالم پوست کمک و از آسیب‌ها پیشگیری کنند، انجام می‌شود اما این تبلیغات تا چه حد صحت دارند؟ یکی از نکته‌هایی که هنگام خرید و مصرف این مکمل‌ها باید به آن توجه شود، خطر وجود آلرژن‌ها در ترکیب آن‌هاست. در ضمن دوز مصرف نیز مهم است. اگر مکمل ویتامین A و بتاکاروتن بیش‌ازحد مصرف شوند، فرد را دچار مشکل می‌کنند. مکمل‌هایی که اینترنتی خریداری می‌شوند و شرکت تولیدکننده آن‌ها شناخته‌شده نیست، ممکن است حاوی ترکیب‌های خطرناک برای سلامت باشند.

الکل و سیگار کشنده اند

مواد غذایی ضد برنزه شدن

ماده غذایی‌ای نداریم که مانع برنزه شدن پوست شود اما الکل و سیگار پوست را سست و ضعیف می‌کنند و محرک فعالیت رادیکال‌های آزاد هستند و باعث مرگ سلول‌های پوستی می‌شوند. افرادی که الکل می‌نوشند یا سیگار می‌کشند، معمولاً پوستی پرچروک، تیره و مات دارند.

آفتاب و داروها

اگر می‌خواهید در سلامت کامل برنزه شوید، باید مراقب داروهای مصرفی، عطرها و روغن‌های بدنی که استفاده می‌کنید، باشید. هنگام مصرف دارو دستورالعمل آن را به دقت مطالعه کنید. مصرف برخی داروها باعث می‌شود پوست در مواجهه با نور آفتاب دچار جوش شود.

نکته: هیچ نوع رژیمی نمی‌تواند کاملاً از شما در برابر زیان‌های اشعه‌های ماورای بنفش خورشید محافظت کند. پس فکر نکنید مصرف این مواد، جایگزین کرم ضدآفتاب است. خود را در برابر آفتاب بپوشانید و در روزهای گرم سال بین ساعت‌های 12 ظهر تا 4 بعدازظهر از خانه خارج نشوید.

بخش تغذیه و آشپزی تبیان


منبع: سلامتیران - سمیه مقصودعلی

مطالب مرتبط:

غذاهایی که پوست را برنزه می‌کند

حفاظت از پوست در برابر آفتاب با تغذیه

راست و دروغ‌های تأثیر مواد غذایی بر پوست

سلامت پوست خود را به دست میوه‌های فصل بسپارید

نسخه تغذیه برای ترک‌های پوستی

پوستی اتوکشیده با این 8 ماده‌ی غذایی

چگونه پیری پوست را به تأخیر بیندازیم؟

دنیا دنیا زیبایی، با مواد غذایی

7 میوه و سبزی برای زیبایی پوست

پوستی جوان با تغذیه ای مناسب

11 دوست پوست

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.