تبیان، دستیار زندگی
امام علیه السلام فرمود: نام مادر حضرت مریم سلام اللّه علیها «مرثا» بود، كه در زبان عرب به معناى «وهیبة» است ؛ و در روز جمعه هنگام زوال ظهر آبستن شد، كه خداوند این روز را گرامى داشت ؛ و نیز پیغمبر اسلام صلى الله علیه و آله آن را به عنوان عید بزرگ مسلین معر
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کوی به کوی به دنبال بهترین دین

امام موسی کاظم

یكى از اصحاب امام موسى كاظم علیه السلام - به نام یعقوب بن جعفر – می گوید:

روزى در محضر مبارك آن حضرت بودم ، كه مردى نصرانى وارد شد و اظهار داشت : من از دیارى دور دست ، با تحمّل سختى ها و مشقّت آمده ام .

وسپس افزود: نزدیك سى سال است ، كه از خداوند خواسته ام تا مرا به بهترین و كاملترین ادیان راهنمائى نموده ؛ و نیز به برترین بندگان هدایتم فرماید.

تا آن كه شبى در خواب شخصى را دیدم ، كه بیان اوصاف و فضایل مردى را در حوالى شهر دمشق مى كرد؛ پس چون از خواب بیدار شدم رهسپار دمشق گشتم ؛ و چون آن مرد را یافتم ، پس از صحبتهاى مفصّل ، گفت : گمشده تو در یثرب - شهر مدینه - است ؛ و چون وارد یثرب شوى از شخصیّتى به عنوان موسى بن جعفر علیهما السلام سئوال كن كه منزلش كجاست ؟

و چون او را یافتى به مقصود خویش خواهى رسید.

و اكنون به محضر شما آمده ام .

راوى گوید: مرد نصرانى در حالى جریان را تعریف مى كرد، كه ایستاده و بر عصاى خود تكیه زده بود؛ و در پایان اظهار داشت : اگر اجازه بفرمائى دست به سینه بنشینم .

امام علیه السلام اظهار داشت : اجازه نشستن دارى ولى بدون دست به سینه ، بلكه آزاد و راحت باش .

پس نشست و گفت : آن مردى كه شما را به من معرّفى نمود سلام رساند، آیا جواب سلام او را نمى دهى ؟

امام كاظم علیه السلام فرمود: خداوند او را هدایت فرماید؛ تا زمانى كه به دین اسلام نگرویده باشد جواب سلام ندارد.

نصرانى سئوال كرد: «حم و الكتاب المبین إنّا أنزلناه فى لیلة مباركة إنّا كنّا منذرین فیها یفرق كلّ أمر حكیم»، تفسیرش چیست ؟

حضرت فرمود: امّا «حم» مقصود محمّد صلى الله علیه و آله مى باشد، در كتابى كه بر هود علیه السلام نازل شده ، موجود است ؛ و امّا «الكتاب المبین» امیر المۆمنین علىّ علیه السلام مى باشد؛ و امّا «لیلة مباركة» حضرت فاطمه سلام اللّه علیها است ؛ و امّا «فیها یفرق كلّ أمر حكیم» یعنى خیر كثیر از فاطمه سلام اللّه علیها خارج مى شود، كه همه آنها حكیم خواهند بود.

امام علیه السلام فرمود: نام مادر حضرت مریم سلام اللّه علیها «مرثا» بود، كه در زبان عرب به معناى «وهیبة» است ؛ و در روز جمعه هنگام زوال ظهر آبستن شد، كه خداوند این روز را گرامى داشت ؛ و نیز پیغمبر اسلام صلى الله علیه و آله آن را به عنوان عید بزرگ مسلین معرّفى نمود

سپس امام كاظم صلوات اللّه علیه نصرانى را مخاطب قرار داد و فرمود: اسم مادر حضرت مریم سلام اللّه علیها چیست ؟ و در چه روزى روح حضرت عیسى علیه السلام دراو دمیده شد؟ و در چه روزى ، و چه زمانى به دنیا آمد؟

نصرانى گفت : نمى دانم .

امام علیه السلام فرمود: نام مادر حضرت مریم سلام اللّه علیها «مرثا» بود، كه در زبان عرب به معناى «وهیبة» است ؛ و در روز جمعه هنگام زوال ظهر آبستن شد، كه خداوند این روز را گرامى داشت ؛ و نیز پیغمبر اسلام صلى الله علیه و آله آن را به عنوان عید بزرگ مسلین معرّفى نمود.

و حضرت عیسى علیه السلام قبل از ظهر، روز سه شنبه ، در كنار رود فرات به دنیا آمد.

سپس نصرانى پس از مطالبى ، به حضرت عرضه داشت : اسم مادر من به زبان سریانى و عربى چه بوده است ؟

حضرت فرمود: نام مادرت عنقالیّة ؛ ونام جدّه ات عُنقورة ؛ ونام پدرت عبدالمسیح بوده است .

نصرانى گفت : صحیح و درست بیان نمودى ، اكنون به فرما كه اسم جدّم چه بوده است ؟

حضرت فرمود: نام جدّت جبرئیل بود، كه عدّه اى از لشكریان شام او را غافلگیر كرده و به شهادتش رساندند.

نصرانى این بار سئوال كرد: اسم من چه مى باشد؛ و اكنون چه نامى را برایم انتخاب مى نمائى ؟

امام كاظم علیه السلام فرمود: نام تو عبدالصّلیب است ، كه نام عبداللّه را برایت بر گزیده ام .

در این هنگام نصرانى اسلام را پذیرفت ؛ و شهادتین را به طور كامل و مشروح بر زبان جارى نمود؛ وصلیبى را كه به گردن آویزان كرده بود در آورد؛ و اظهار داشت : دستور بفرمائید كه صدقات و مبرّات خود را به چه كسى به پردازم .

حضرت فرمود: مدّتى قبل یك نفر از نصارى آمد و مسلمان شد كه در رفاه و نعمت فراوانى بسر مى برد، بروید و با هم زدگى نمائید.

امام كاظم صلوات اللّه علیه نصرانى را مخاطب قرار داد و فرمود: اسم مادر حضرت مریم سلام اللّه علیها چیست ؟ و در چه روزى روح حضرت عیسى علیه السلام دراو دمیده شد؟ و در چه روزى ، و چه زمانى به دنیا آمد؟

شخص تازه مسلمان گفت : یا ابن رسول اللّه ! من یكى از ثروتمندان بزرگ و معروف هستم و اموال گوناگون بسیارى را در دیار خود رها كرده ام ، اكنون هر دستورى را صادر فرمائى آماده انجام آن هستم .

در پایان امام كاظم علیه السلام او را موعظه و راهنمائى نمود، كه یكى از مسلمانان خوب و متدیّن قرار گرفت.

بخش تاریخ و سیره معصومین تبیان


منبع: اصول كافى، ج 1، ص 478، ح 4؛ بحارالانوار، ج 48، ص 85، ح 106؛ مدینة المعاجز، ج 6، ص 297، ح 2023.

داستان بسیار طولانى بود كه به طور فشرده ترجمه گردید. (نقل از کتاب «چهل داستان و چهل حدیث از امام موسی کاظم علیه السلام»، عبدالله صالحی).

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.