تبیان، دستیار زندگی
گزارشات شاهدان عینی كه در سایت های خبری و شبكه های اجتماعی بازتاب وسیعی یافته است حكایت از این دارد كه این شی نورانی در تقریبا اكثر شهرهای كشورمان مشاهده شد. این پدیده بخصوص در شهرهای مرزی شمال غرب كشورمان بیشتر گزارش شد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ماجرای شی نورانی درآسمان كشور


گزارشات شاهدان عینی كه در سایت های خبری و شبكه های اجتماعی بازتاب وسیعی یافته است حكایت از این دارد كه این شی نورانی در تقریبا اكثر شهرهای كشورمان مشاهده شد. این پدیده بخصوص در شهرهای مرزی شمال غرب كشورمان بیشتر گزارش شد


شی نورانی در اسمان

مشاهده اشیای نورانی در آسمان ایران و چند كشور همسایه در شب پنج‌شنبه گذشته موجی از واكنش‌ها و گمانه‌زنی‌ها را در پی داشته و به سرعت توجه افكار عمومی و رسانه ای را به خود مشغول ساخت. از نقاط مختلف كشورمان گزارش های زیادی در این خصوص مخابره شد به طوری‌كه در همان دقایق اولیه وقوع این پدیده اخبار متنوعی روی خروجی رسانه ها قرار گرفت. بنا به گفته شاهدان عینی پنج شنبه شب مقارن ساعت 22:16 ، تصویری به شکل علامت تعجب (!) اما افقی در آسمان تهران و چند شهر دیگر كشورمان ظاهر شده و پس از 30 ثانیه ناپدید شد. البته گزارشات بعدی نیز ابعاد دیگر این پدیده را روشن ساخت. برخی شاهدان از حركت دوار این شی نورانی گفتند، برخی آن را مخروطی شكل توصیف كردند و برخی نیز از مشاهده چند دقیقه ای این پدیده خبر دادند. نقطه مشترک اخبار اولیه حکایت از این داشت که این شی نورانی در آسمان حرکتی گردشی داشته و لحظاتی بعد به حجمی از دود یا ابر تبدیل شده است. اما در حالی كه این گزارشات به سرعت در رسانه ها بازتاب می‌یافت و در خلأ اطلاع رسانی رسمی گمانه زنی‌های متنوعی را دامن زده بود، خبر مشاهده این اشیا در كشورهای همسایه و همزمان اعلام برگزاری مانور پدافند غیر عامل در كشورمان تا حدودی از نگرانی‌های افكار عمومی كاست. چند ساعت بعد از این اخبار نیز وزارت دفاع روسیه از آزمایش موفقیت آمیز یك موشك بالستیك خبر داد و مشاهده این شی نورانی را به این آزمایش موشكی نسبت داد.

افراد متعددی در شهرهای مختلف کشور و دیگر کشورهای همسایه این پدیده را دیدند و به سرعت، گزارش‌هایی از مشاهده این پدیده را به پایگاه‌های اینترنتی، شبکه‌های اجتماعی و خبرگزاری‌ها ارسال کردند.

شی نورانی كجا مشاهده شد؟

گزارشات شاهدان عینی كه در سایت های خبری و شبكه‌های اجتماعی بازتاب وسیعی یافته است حكایت از این دارد كه این شی نورانی در تقریبا اكثر شهرهای كشورمان مشاهده شد. این پدیده به خصوص در شهرهای مرزی شمال غرب كشورمان بیشتر گزارش شد. در فیلم ها و عكس های منتشر شده توسط كاربران شبكه‌های اجتماعی نیز مشاهده این پدیده در نقاط مختلف كشور دیده می شود. در تهران نیز مشاهده شیئی نورانی حیرت و تعجب بسیاری از مردم را در پی داشت. در برخی از بزرگراه ها هم وقوع ترافیك لحظه ای گزارش شد. تعدادی از شهروندان پس از مشاهده این تصویر در حالی که شگفت زده شده بودند موضوع را به فوریت‌های پلیسی 110 اطلاع دادند. اما موج فزاینده‌ای که در میان آن اخبار رسمی به چشم نمی‌خورد حاکی از رویت این اشیا در کشورها و مناطق مختلف دیگر نیز داشت، که از جمله آنها می توان به ارمنستان، آذربایجان، بخش های شمالی لبنان، البقاع، مرز بین ترکیه و سوریه، قزاقستان، قبرس و اردن اشاره کرد.

وادیم کوال، رئیس بخش حفاظت اطلاعات نیروهای استراتژیک موشکی در وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که دیده شدن شی نورانی در آسمانهای برخی کشورهای خاورمیانه و روسیه، نتیجه آزمایش موفقیت آمیز موشک بالستیک بین قاره ای "Topol " بوده است

واکنشهای منطقه‌ای به این شی نورانی

این پدیده در کشورهای منطقه از جمله ایران، آذربایجان، سوریه، ارمنستان، لبنان، قزاقستان، و در سرزمین های اشغالی مشاهده و توسط مردم و نهادهای امنیتی در این کشورها گزارش شد.

ابتدا یک شبکه تلویزیون لبنان (LBCI) خبری را  در این زمینه منتشر کرد و در آن به نقل از دانشمندان نقل کرد که این پدیده احتمالا بخاطر انفجار یک شهاب سنگ می تواند باشد. هر چند که این شبکه این نظریه را فقط در حد گمانه زنی مطرح کرد و آن را قطعی ندانست.

لحظاتی بعد منابع خبری اسرائیلی نیز گزارش دادند که از نقاط مختلف سرزمین های اشغالی با پلیس تماس گرفته می شود و گزارش هایی درباره مشاهده اشیای نورانی در آسمان مخابره می شوند.

در همین حال، مشاهده و مخابره چنین پدیده و خبری همزمان با فضاسازی های رسانه های غرب درباره جنگ احتمالی اسرائیل با ایران موجی از هراس را نزد ساکنان سرزمین های اشغالی حکمفرما کرده بود. گواه این مدعا افزایش تعداد تماس های توام با نگرانی با پلیس بود.

"یگال پت ال"، رئیس انجمن نجوم اسرائیل درباره اینکه این پدیده مربوط به انفجار شهاب سنگ باشد ابراز تردید کرد و گفت که این شیئ نورانی نمی تواند شهاب سنگ باشد.

اظهار نظر وی در حالی بود که اخباری از "گدرا" و "گیواتیم" (واقع در بخش شرقی تل آویو) هم مبنی بر مشاهده اشیای نورانی در آسمان مخابره شدند.

اخباری زمان مشاهده اشیای نورانی در آسمان در سرزمین های اشغالی را حدود 8:45 دقیقه تا 9 شب اعلام کردند. برخی گمانه زنی ها در منابع اسرائیلی از جمله یدیعوت آحارونوت، نزدیک شدن این اشیاء حتی تا 80 کیلومتری سطح زمین را نیز مطرح کردند.

یک فرمانده ارتش رژیم صهیونیستی در بخش های شمالی نیز هر گونه عملیات ارتش را در این مناطق رد کرد و از اینکه این موضوع مرتبط به نیروهای هوایی ارتش اسرائیل باشد ابراز بی اطلاعی کرد.

اما موج فزاینده که در میان آن اخبار رسمی به چشم نمی خورد حاکی از رویت این اشیای در کشورهای دیگر داشت، که از جمله آنها می توان به ارمنستان، آذربایجان، بخش های شمالی لبنان، البقاع، مرز بین ترکیه و سوریه، قزاقستان، قبرس و اردن اشاره کرد.

شی نورانی در اسمان

این در شرایطی بود که چنین وضعیت مشابهی در سال 2009 در آسمان نروژ گزارش شدو بعدها مشخص شد که دلیل این پدیده که حدود 3 سال پیش در این کشور حوزه اسکاندیناوی به وقوع پیوست انجام ناموفق یک آزمایش موشکی بوده است. به همین دلیل، اذهان در این لحظات متوجه این نکته بودند که احتمالا یک آزمایش موشکی رخ داده است، اما هنوز هیچ کشور و منبع رسمی این خبر را اعلام نکرده بود.

در همین اثنا بود که وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که یک آزمایش موشک بالستیک قاره پیما را با موفقیت انجام داده است. خبرگزاری "نوستی" روسیه با اعلام این خبر به نقل از وزارت دفاع روسیه افزود: این تست موشکی از منطقه استراخان واقع در مرکز روسیه و ساعت 09:39 شب به وقت محلی توسط نیروهای واحد موشکی راهبردی ارتش روسیه با موفقیت انجام شده است.

یدیعوت آحارونوت به نقل از رئیس انجمن نجوم اسرائیل نوشت: این احتمالا یک تست موشکی بوده است. موشک احتمالا از کنترل خارج شده و باقیمانده ها و سوخت آن همان چیزی بوده اند که مردم آنها را دیده اند. این موشک تا ارتفاع 200-300 کیلومتری رسیده و به این علت از مکان های مختلف قابل مشاهده بوده است.

آزمایش موشک روسی، علت مشاهده شی‌ء نورانی در آسمان

وادیم کوال، رئیس بخش حفاظت اطلاعات نیروهای استراتژیک موشکی در وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که دیده شدن شی نورانی در آسمانهای برخی کشورهای خاورمیانه و روسیه، نتیجه آزمایش موفقیت آمیز موشک بالستیک بین قاره ای "Topol " بوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، این موشک در ساعت 22:39 به وقت باکو آزمایش شد.

ابتدا ساکنان آستراخان و ولگراد این موشک را در آسمان مشاهده کردند، پس از آن ساکنان آذربایجان، ایران، افغانستان، لبنان و دیگر کشورها این موشک را در آسمان دیدند و تمام شاهدان در این کشورها در ابتدا تصور کرده بودند که این شی یک یوفو ( جسم ناشناخته پرنده فضایی) یا یک شهاب سنگ است.

گزارشات شاهدان عینی كه در سایت های خبری و شبكه‌های اجتماعی بازتاب وسیعی یافته است حكایت از این دارد كه این شی نورانی در تقریبا اكثر شهرهای كشورمان مشاهده شد

ساکنان چندین منطقه در آذربایجان مدعی شدند که یک جسم پرنده را در آسمان در ساعت 22:50 مشاهده کردند.

براساس گزارش خبرگزاری آذری ( APA) این جسم پرنده در ارتفاع بالا از غرب به شرق حرکت می کرده است و به مدت 3 دقیقه رویت شده است.

این موشک در ویدئوهای آپلود شده در اینترنت شبیه یک جسم مخروطی شکل در ارتفاع بالا است که رد روشنی را از خود به جای گذاشته است.

اسدالله قمری نژاد - دبیر اجرایی کمیته آماتوری انجمن نجوم ایران در گفتگو با مهر با بیان اینکه وجود این شی نورانی احتمالا ناشی از سوخت مخزن موشکها است، یادآور شد: زمانی که سوخت مخزن موشکی در فضا نشت می کند و وارد جو زمین می شود می سوزد و به صورت شی نورانی مخروطی شکل دیده می شود.

محمد رحیمی - عضو هیأت علمی دبیران شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران نیز به مهر اعلام کرد: احتمال می رود این پدیده ناشی از فعالیت های فضایی و پرتاب موشک به فضا باشد.

فرآوری: یوسف قاضی زاده

بخش سیاست تبیان


منابع:  عصر ایران، مهر، خبرآنلاین، تهران امروز