تبیان، دستیار زندگی
امروز شنبه برابر با بیستم خرداد 1391هجری خورشیدی، هجدهم رجب 1433هجری قمری و نهم ژوئن سال 2012 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بیستم خرداد در آینه تاریخ معاصر

رخداد تاریخی

امروز شنبه برابر با بیستم خرداد 1391هجری خورشیدی، هجدهم رجب 1433هجری قمری و نهم ژوئن سال 2012 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

20 خرداد 1368

در سوگ 'امام خمینی'(ره) پرچم سازمان ملل نیمه افراشته شد و پرچم هیچ كشوری هم به اهتزاز در نیامد.'خاویر پرز دكوئه‌یار 'دبیركل سازمان ملل گفت 'مردم ایران رهبری بزرگ را از دست دادند و من عظمت اندوه آنان را درك می‌كنم'.

20 خرداد 1364

روزنامه ها از تلاش ایران برای نجات یك فروند هواپیمای مسافربری شركت هواپیمایی TWAامریكا كه ربوده و به بیروت برده شده بود، خبر دادند.

20 خرداد 1360

امام خمینی (ره) حكم عزل ابوالحسن بنی‌صدر، رییس جمهوری وقت را از فرماندهی كل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران صادر فرمودند.

20 خرداد 1349

آیت‌الله' سید‌محمد‌رضا سعیدی' از روحانیون مبارز عصر پهلوی دوم پس از تحمل 9 روز شكنجه‌ در زندان رژیم به شهادت رسید.

20 خرداد 1342

بدنبال بازداشت امام خمینی (ره) توسط رزیم پهلوی، از سوی علما و مراجع داخل و خارج بیانیه هایی در اعتراض به این اقدام صادر و به صورت تلگراف به تهران ارسال شد.

20 خرداد 1329

آیت‌الله 'سید ابوالقاسم كاشانی' كه پس از ترور ناموفق شاه در 15 بهمن 1327 به لبنان تبعید شده بود در میان شور و هیجان مردم و روحانیون وارد فرودگاه مهرآباد شد.

20 خرداد 1324

رییس مجلس شورای ملی رسما رأی عدم اعتماد این مجلس به كابینه ابراهیم حكیمی را اعلام كرد . مجلس در تاریخ سیزدهم همین ماه با اخذ 25 رای مثبت از مجموع 95 رای، به این دولت رای اعتماد نداده بود. حكیمی در دوران حیات سیاسی خود چهار بار وزیر دارایی، هشت بار وزیر فرهنگ، یك بار وزیر دادگستری، یك بار وزیر مشاور، یك بار وزیر امور خارجه، سه بار نخست وزیر و یك بار هم وزیر دربار شد.

20 خرداد 1297

سپاهیان عثمانی وارد خوی و سلماس شدند. به دنبال هجوم آندرانیك سرداری از ارمنیان قفقاز به این مناطق، قوای عثمانی به بهانه كمك به مردم وارد این دو شهر شدند، اما پس از عقب‏نشینی سردار ارمنی، آنان تا مدتی در منطقه ماندگار شدند.

تنظیم: هومن بهلولی