تبیان، دستیار زندگی
قرآن مجید نسخه عالی و کامل و در بر دارنده دستورهای مهم و جامع الهی می باشد ، نسخه ایی که مطابق با روح و فطرت انسانهاست
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نسخه کامل خداوند برای روح


می خواهیم نسخه ای  که خدای متعال برای افزایش ایمان برای بنده های خوبش فرستاده  رو باهم باز خوانی کنیم امیدوارم با عنایت و کمک خدا این نسخه ای که با تمام نسخه های دنیا فرق می کنه و متفاوت هست این روح ما که در سراشیبی و پستی بلند های دنیا مریض و زخم خورده شده رو شفا بده .

انس با قرآن

قرآن نسخه کلی :

وَ نُنَزِّلُ مِنَ الْقرآن ما هُوَ شِفاءٌ وَ رَحْمَةٌ لِلْمُۆْمِنینَ وَ لا یزیدُ الظَّالِمینَ إِلاَّ خَساراً

و از قرآن، آنچه شفا و رحمت است براى مۆمنان، نازل مى‏كنیم و ستمگران را جز خسران (و زیان) نمى‏افزاید.(سوره مبارکه الاسراء آیه 82)

قرآن مجید نسخه عالی و کامل و در بر دارنده دستورهای مهم و جامع الهی می باشد، نسخه ایی که مطابق با روح و فطرت انسانهاست، شاید این مطلب که می نویسم برای خیلی از کسانی که با این کتاب مقدس و عزیز و الهی ارتباط دارند چیز جدیدی نباشه، ولی اون چیزی که خیلی چشم ما را نوازش می دهد و نظر ما را به خودش جلب می کنه این مساله هست که قرآن مجید هم در آیات متفاوتی برروی این مساله((شِفاءٌ)) تکیه و تاکید می کند برای اینکه به این مساله واقف بشیم به چند آیه از کلام الله مجید اشاره می کنم.

داروهایی که در این نسخه تجویز می شود

اول : ایمان شرط اول...  

برای اینکه هر نسخه قابل استفاده و کارایی باشد یک سری لوازم و ملزومات و قوانین رو باید رعایت کرد، اگر در مراجعاتی که خودمون به بعض اطبا داشته ایم توجه کنیم جناب دکتر سفارشاتی می کنند از جمله تهیه دارو و استفاده به موقع و سر وقت پرهیز از بعض غذاها مضر تا اینکه این نسخه دکتر قابلیت شفا دادن داشته باشد.

کلام الله مجید هم  شرط بهرمندی از این کتاب و نسخه الهی رو در مرتبه اول ایمان معرفی میکند که اولین  کلید بهرمند شدن از این کتاب عزیز می باشد.

وَ لَوْ جَعَلْناهُ قرآناً أَعْجَمِیا لَقالُوا لَوْ لا فُصِّلَتْ آیاتُهُ ءَ أَعْجَمِی وَ عَرَبِی قُلْ هُوَ لِلَّذینَ آمَنُوا هُدىً وَ شِفاءٌ وَ الَّذینَ لا یۆْمِنُونَ فی‏ آذانِهِمْ وَقْرٌ وَ هُوَ عَلَیهِمْ عَمًى أُولئِكَ ینادَوْنَ مِنْ مَكانٍ بَعید

استغفار و توبه از گناهان و کارهای خطای انجام شده ، یکی از مهم ترین و سود مند ترین کارهای مورد تایید قرآن مجید است ،که بابه کار بستن این رفتار در زندگی کوله بار سفرآخرت مهیا می شود و سیاهی های به وجود آمده در روح الهی ما پاک می شود
هر گاه آن را قرآنى عجمى قرار مى‏دادیم حتماً مى‏گفتند: «چرا آیاتش روشن نیست؟! قرآن عجمى از پیغمبرى عربى؟!» بگو: «این (كتاب) براى كسانى كه ایمان آورده‏اند هدایت و درمان است ولى كسانى كه ایمان نمى‏آورند، در گوشهایشان سنگینى است و گویى نابینا هستند و آن را نمى‏ بینند آنها (همچون كسانى هستند كه گویى) از راه دور صدا زده مى‏شوند (سوره مبارکه فصلت آیه 44)

دوم :تدبر و تفکر ...

لَوْ أَنْزَلْنا هذَا الْقرآن عَلى جَبَلٍ لَرَأَیتَهُ خاشِعاً مُتَصَدِّعاً مِنْ خَشْیةِ اللّهِ وَ تِلْك الْأَمْثالُ نَضْرِبُها لِلنّاسِ لَعَلَّهُمْ یتَفَكرُونَ:

اگر این قرآن را بر كوهى نازل مى‏كردیم، مى‏دیدى كه در برابر آن خاشع مى‏شود و از خوف خدا مى‏شكافد! اینها مثالهایى است كه براى مردم مى‏زنیم، شاید در آن بیندیشید! [حشر/21]

اهمیت تدبر در قرآن به کرات در قرآن مجید ذکر شده ، به خاطر اینکه این کتاب مقدس در روح و جان ما انسانها اثر گذار باشد، ابتدا لازم می باشد که انس و الفتی همراه با تفکر و تدبر در آیات زیبا و انسان سازش صورت گیرد، که اگر این گزینه و رفتار در کنار انسان نباشد سخت است که بتوانیم بگویم کسی از این ایات می تواند بهرمندشود.

عبادة

سوم :اطاعت از خدا و .....

یا أَیهَا الَّذینَ آمَنُوا أَطیعُوا اللَّهَ وَ أَطیعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِی الْأَمْرِ مِنْكُمْ فَإِنْ تَنازَعْتُمْ فی‏ شَی‏ءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللَّهِ وَ الرَّسُولِ إِنْ كُنْتُمْ تُۆْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ الْیوْمِ الْآخِرِ ذلِكَ خَیرٌ وَ أَحْسَنُ تَأْویلاً

(اى كسانى كه ایمان آورده‏اید! اطاعت كنید خدا را! و اطاعت كنید پیامبر خدا و اولو الأمر [اوصیاى پیامبر] را! و هر گاه در چیزى نزاع داشتید، آن را به خدا و پیامبر بازگردانید (و از آنها داورى بطلبید) اگر به خدا و روز رستاخیز ایمان دارید! این (كار) براى شما بهتر، و عاقبت و پایانش نیكوتر است. (سوره مبارکه نساء59)

یکی از مواردی که خداوند متعال برای آن اهمیت ویژه ای قائل شده است، اطاعت کردن از خودش و اطاعت کردن از رسول اکرم (صلی الله علیه و اله وسلم) و حضرات معصومین می باشد ،

در قرآن مجید در مورد حضرات معصومین از این اسوه های تقوا و پارسائی به أُولِی الْأَمْرِ  یاد شده است ادیبان زبان عرب گفته اند که عطف که در جمله وجود دارد به این موضوع دلالت می کند که اطاعت از رسول و الامر مساوی با اطاعت از خداوند متعال می باشد.

این قرآن را بر كوهى نازل مى‏كردیم، مى‏دیدى كه در برابر آن خاشع مى‏شود و از خوف خدا مى‏شكافد! اینها مثالهایى است كه براى مردم مى‏زنیم، شاید در آن بیندیشید!

چهارم :استغفار و توبه از ...

«وَ أنِ استََغفِرُوا رَبَّکُم ثُمَّ تُوبوا إِلَیهِ یمَتِّعکُم مَتاعاً حَسَناً إلی أجَلٍ مُسَمّی ویۆتِ کُلَّ ذِی فَضلٍ فَضلَهُُ…؛ و اینکه از پروردگار خود آمرزش بطلبید؛ سپس [با ایمان ناب و عمل صالح] به سوی او باز گردید تا شما را تا مدّت معینی [از مواهبِ زندگی این جهان] به خوبی بهره مند سازد و به هر صاحب فضیلتی، به مقدارِ فضیلتش ببخشد…». (سوره هود، آیه 3)

استغفار و توبه از گناهان و کارهای خطای انجام شده، یکی از مهم ترین و سودمندترین کارهای مورد تایید قرآن مجید است، که بابه کار بستن این رفتار در زندگی کوله بار سفر آخرت مهیا می شود و سیاهی های به وجود آمده در روح الهی ما پاک می شود .

در پایان

عرض می شود که این گزینه ها و معارف از نسخه الهی تنها گوشه ای از دریای معارف و نکته های انسان ساز و شفابخش روح ضعیف شده ما انسانهای غرق شده در این دنیای پر از هیاهو و پر زرق و برق می باشد، امید است که با بکار بستن دستورات و معارفش در زندگی توشه ای برای آخرت برداریم .

بخش قرآن تبیان


منبع : وبلاگ گروهی ره پویان قرآن