تبیان، دستیار زندگی
وقتی کودک، نوجوان یا جوان شما پای بازی اسسین کرید می نشیند با گرافیک زیبای آن و برنامه جذاب جذب شده و غرق در دنیایی می شود که رازهای زیادی پشت آن نهفته است، رازهای اسین کرید را برای شما بازگو می کنیم.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

رازهای اسسین کرید


وقتی کودک، نوجوان یا جوان شما پای بازی اسسین کرید می نشیند با گرافیک زیبای آن و برنامه جذاب جذب شده و غرق در دنیایی می شود که رازهای زیادی پشت آن نهفته است، رازهای اسین کرید را برای شما بازگو می کنیم.

اسسین کرید

امروزه اگر بخواهیم بازی‌های رایانه‌ای را تعریف کنیم، یکی از تعاریف می‌تواند این باشد: "بازی‌های رایانه‌ای رسانه‌ نوظهوری است که تا حدودی مورد غفلت واقع شده است." و این رسانه‌ مهم، کم‌تر مورد توجه قرار گرفته است، در حالیکه این ابزار رسانه ای، به دلیل خصوصیات ذاتی و منحصر به فرد خود، از جمله وجه تعاملی بسیار بالای آن دارای قدرت تأثیرگذاری بالایی است.

در اغلب موارد اینطور وانمود می شود که بازی‌های رایانه‌ای در جهان به عنوان بازیچه‌ای کودکانه می باشند و تنها نگرانی که نسبت به آن ابراز می‌شود، تاثیراتی است که در زمینه تقویت و ترویج روحیه خشونت و تحریک روابط جنسی در بازی‌ها، مطرح می شود.. حال آن که برخی از این بازی‌ها دارای محتوای بسیار غنی ایدئولوژیک و حتی سیاسی هستند و در زمینه‌ ترویج سبک زندگی و توسعه برخی از اعتقادات، حرفها و مطالب زیادی برای گفتن دارند. برای اثبات این مدعا در این نوشتار، به بررسی مفهومی یکی از این بازیها می پردازیم، البته لازم به ذکر است که هرکدام از بازیها دارای مفاهیم متفاوتی است و نمی توان یک مفهوم و اعتقاد کلی در رابطه با این بازیها، ارائه داد.

در بخش بعدی این بازی، نگرش های اومانیستی به وضوح نشان داده می شوند. به طور صریحی وجود کتب آسمانی و پیامبران، نفی می شود و تنها ناجی مردم، خودشان معرفی می شوند

یکی از مطرح ترین بازیهای رایانه ای در سالهای اخیر، سه گانه "اسسین کرید .. (assassing creed)   می باشد. این بازی به لحاظ کیفیت و خصوصیت بصری، یکی از شاهکار های شرکت ubisoft می باشد. اما به راستی هدف این بازی چیست؟ آیا صرفا برای سرگرمی ساخته شده یا قصد دارد به واقعیت های خاصی اشاره کند؟

اسسین کرید

در بخش اول این بازی شما به عنوان شخصی در قرن 21 وظیفه دارید که مانع تکرار جنگی خونبار در آینده ای نزدیک شوید. شما به زمان گذشته می روید و با کشتن 9 نفر مانع وقوع این فاجعه می شوید. بعد از کشتن این 9 نفر به زمان حال، بازمی گردید و فضایی که در آن زمان حال به تصویر کشیده شده است،  فضایی است ترسیم شده است، فضایی است که در آن، علائم ماسونی فراوانی مشاهده می شود که بر در و دیوار نقش بسته اند.

اسسین کرید

در بخش دوم شما با شخصیتی جدید همراه می شوید. شخصیتی که در شهری واقع در کشور ایتالیا سعی دارد تا از قاتلین پدر خود، انتقام بگیرد. به این ترتیب بازی کننده این بازی ایفا کننده نقش فردی است که به طور تدریجی وارد گروه "اسسین" می شود و این در حالی است که در حال انجام فعالیت ها و ماموریت های خود، مجاز به انجام هر کاری می باشد. از دزدی گرفته تا قتل و خونریزی و این شعار اصلی گروه اسسین است که در صحنه ای از بازی هم به گونه خاصی نمایش داده می شود.

"هیچ چیز درست نیست و همه چیز مجاز است."

این شبیه به جمله ماسون معروف "آلیستر کرولی" است که می گوید: "همان کن که می خواهی و این تمام قانون است."

در قسمتهایی از بازی شاهد هستید که شخصیت اصلی بازی با کشتن کشیش خطاکار و به آتش کشیدن او، در میان جمعی از افراد، به ایراد سخنرانی می پردازد و خطاب به آنان می گوید:که شما تنها نکته آفرینش هستید.

در بخش بعدی این بازی، نگرش های اومانیستی به وضوح نشان داده می شوند. به طور صریحی وجود کتب آسمانی و پیامبران، نفی می شود و تنها ناجی مردم، خودشان معرفی می شوند.

اسسین کرید

در صحنه ای از بازی با خدایی که پشت درهای بسته قرار دارد، مواجه می شوید و او، به شما از وقوع جنگی قریب الوقوع، خبر می دهد که تنها راه نجات از آن، یافتن تکه هایی از بهشت است که بر روی زمین موجود است. در واقع این تکه های بهشت، ساخته دست اجنه بوده و انسانها نیز به وسیله این قطعات خلق شده بودند و نه توسط خداوند.

در بخش سوم این بازی، شرایط به گونه ای است که شخصیت های اصلی بازی که جنایت کار هستند، توسط شما وارد انجمن های برادری شده اند و به افرادی فداکار تبدیل شده اند. در خلال بازی، شما طی مراحل زیادی می توانید لباس الهه های باستان را بپوشید و به مقام خدایی برسید و این حرکت در واقع بیان کننده پیام نهان انجمن های ماسونی است که ای انسان! تو قابلیت دستیابی به مقام الهه شدن و رسیدن به مقام الوهیت و همچنین معمار بزرگ هستی شدن، را داری.

"اسسین" از نمادگرایی آغاز شده و به عدم وجود خدا و تنها و تنها، به وجود بودن انسان، رسیده و در نهایت برای انسان، قابلیت معمار بزرگ هستی شدن را قائل می شود

پیامی که در نقاشی های موجود در لژهای ماسونی و نوشته های آنها به وضوح دیده می شود. در واقع سه گانه "اسسین" از نمادگرایی آغاز شده و به عدم وجود خدا و تنها و تنها، به وجود بودن انسان، رسیده و در نهایت برای انسان، قابلیت معمار بزرگ هستی شدن را قائل می شود.

در واقع بازی "اسسین کرید" یکی از بازیهایی است که در سطح اول، حاوی مفاهیم ماسونی هستند. اما پیام اصلی این بازیها عمدتا به عدم وجود خدا و وجود فرستاده ای از جانب خدا می رسد و تنها انسان را همه کاره خلقت و منجی خود می داند.

فاطمه ناظم زاده

بخش ارتباطات تبیان