تبیان، دستیار زندگی

9 نکته برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ

می‌توان با انجام تست‌های غربالگری مخصوص سرطان روده بزرگ (تست‌هایی نظیر کولونوسکوپی، تست خون نهفته در مدفوع، سیگموئیدوسکوپی)، سرطان را در مراحل اولیه تشخیص داد و جلوی پیشرفت آن را گرفت. غربالگری بهترین راه جلوگیری از مرگ‌ومیر به دلیل سرطان روده بزرگ است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : زهره لطیفی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
سرطان کولون   سرطان روده بزرگ

1- اگر سن شما 50 سال و بیشتر است، هر چند وقت یک بار تست غربالگری سرطان روده بزرگ را انجام دهید.

بیشتر از 90 درصد افرادی که سرطان روده بزرگ دارند، 50 ساله و بزرگ‌تر هستند و معمولا سن شایع برای ابتلا به سرطان روده بزرگ 64 سالگی می باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که حدود یک نفر از هر 4 نفری که بالای سن 50 سالگی قرار دارند، پولیپ روده دارند (مراحل اولیه سرطان روده). درنتیجه انجام تست‌های غربالگری به طور منظم، نقش بسیار مهمی را در تشخیص اولیه سرطان روده بزرگ ایفا می‌کند.

 

2- سابقه خانواگی مهم است.

سابقه خانوادگی، نقش مهمی در ابتلا به انواع بیماری‌ها دارد. اگر در خانواده تان سابقه ابتلا به پولیپ و یا سرطان روده بزرگ وجود دارد، به پزشک بگویید  و از او در مورد راه‌های پیشگیری از این سرطان سئوال کنید. انواع سرطان‌ها مانند سرطان معده، کبد و استخوان هم ممکن است با این بروز سرطان در ارتباط باشند.

 

3- مشاوره ژنتیک کنید.

افرادی که ژن‌های جهش یافته مربوط به سرطان روده را به طور ارثی دارند، بیشتر احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را دارا می‌باشند. لذا باید مشاوره ژنتیک را در نظر بگیرید.

 

4- وزن خود را در حد متعادل نگه دارید.

تحقیقات نشان می‌دهد که مردان چاق بیشتر از زنان چاق در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ قرار دارند. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد که افراد با چاقی شکمی (چاقی سیبی شکل)، بیشتر از افراد با چاقی باسن (چاقی گلابی شکل) در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ هستند.

 

5- رژیم غذایی متعادلی داشته باشید.

داشتن رژیم‌های غذایی با چربی بالا (مخصوصا چربی های حیوانی) در ارتباط مستقیم با بروز سرطان روده بزرگ قراردارد. همچنین پیروی از رژیم با فیبرغذایی بالا و استفاده فراوان از میوه و سبزیجات نقش موثری در پیشگیری سرطان روده بزرگ دارد.

سرطان روده قابل پیشگیری است و می‌توان با از بین بردن پولیپ‌های پیش سرطانی روده، جلوی بدخیم شدن آنها و بروز سرطان را گرفت

 

6- ورزش و فعالیت بدنی داشته باشید.

تحقیقات نشان می‌دهد که ورزش کردن شانس ابتلا به سرطان روده بزرگ را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

 

7- سیگار نکشید.

سیگار کشیدن یکی از عواملی است که شانس ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می‌دهد. مصرف تنباکو از طریق تنفس، عامل مهمی در بروز سرطان روده بزرگ می باشد. همچنین تنباکو عامل مهمی برای تحریک پولیپ روده و افزایش اندازه آن می باشد.

 

8- کمتر در معرض تابش اشعه قرار بگیرید.

طبق تحقیقات هرچه کمتر در معرض اشعه قرار بگیرید، کمتر احتمال دارد که به سرطان روده بزرگ مبتلا شوید.

 

9- اگر شاهد علایم سرطان روده در خودتان هستید، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

گاهی اوقات سرطان روده بزرگ علایمی ندارد، اگرچه در مراحل پیشرفته، علایمی مانند مدفوع خونی، دل‌درد و کاهش وزن بدون دلیل دیده می‌شود.

 

سرطان روده بزرگ قابل پیشگیری است

در کل باید به این نکته اشاره کرد که سرطان روده قابل پیشگیری است و می‌توان با از بین بردن پولیپ‌های پیش سرطانی روده، جلوی بدخیم شدن آنها و بروز سرطان را گرفت.

همانطور که گفته شد می‌توان با انجام تست‌های غربالگری مخصوص سرطان روده بزرگ (تست‌هایی نظیر کولونوسکوپی، تست خون نهفته در مدفوع، سیگموئیدوسکوپی)، سرطان را در مراحل اولیه تشخیص داد و جلوی پیشرفت آن را گرفت. غربالگری بهترین راه جلوگیری از مرگ و میر به دلیل سرطان روده بزرگ است.

 

علایم شایع سرطان روده بزرگ

متاسفانه بیمارانی که در مراحل اولیه سرطان روده بزرگ هستند، هیچگونه علامت نگران کننده و مشهودی را مبنی بر سرطانی بودن روده ندارند، به همین دلیل است که بر انجام تست غربالگری تاکید می‌شود.

هرچه پولیپ‌هایی که منجر به سرطان می‌شوند، بزرگتر شوند، علایم آشکارتر می‌شوند، علایمی مانند:

- مدفوع خونی

- خونریزی میکروسکوپی که می‌تواند منجر به کم خونی و پایین آمدن گلبول های قرمز خون شود

- درد شکم

- تغییر عادات دفع و اجابت مزاج

- کاهش وزن بدون دلیل

متاسفانه بیمارانی که در مراحل اولیه سرطان روده بزرگ هستند، هیچگونه علامت نگران کننده و مشهودی را مبنی بر سرطانی بودن روده ندارند، به همین دلیل است که بر انجام تست غربالگری تاکید می‌شود

 

آزمایش های غربالگری سرطان روده بزرگ

1- کولونوسکوپی: تست رایج در بزرگسالان است که برای بررسی پولیپ‌هایی که احتمالا سرطانی شدند، به کار می‌رود. این نوع پولیپ‌ها معمولا غیر سرطانی هستند، اما نیاز به آزمایش و بررسی دارند تا مطمئن شویم که بدخیم نشده‌اند.

در اغلب موارد هیچ نوع علایمی مبنی بر سرطانی بودن پولیپ‌ها به دست نمی آید. اگر سابقه سرطان روده بزرگ در خانواده شما وجود داشته باشد، پزشک توصیه می‌کند که این تست غربالگری را هر ساله انجام دهید.

 

2- تست نمونه مدفوع : اگر در مدفوع فردی خون وجود داشته باشد، پزشک حتما به فرد توصیه می‌کند تا تست نمونه مدفوع را انجام دهد. دلایل متعددی برای خونی شدن مدفوع وجود دارد. وجود خون در مدفوع می‌تواند نشان دهنده ابتلا به سرطان روده بزرگ باشد.

 

3- تست اشعه ایکس: برای تشخیص سرطان روده بزرگ ممکن است تست اشعه x انجام گیرد. ماده حاجب وارد بدن فرد می‌شود. اگر هر گونه ناهنجاری در این تست دیده شود، تست کولونوسکوپی داده می‌شود تا هرگونه پولیپ سرطانی را بررسی کند.

 

4- بیوپسی: اگر بافت روده بزرگ مشکوک به سرطان باشد، نمونه‌برداری یا بیوپسی انجام می‌گیرد. این نمونه‌برداری تعیین خواهد کرد که آیا سلول غیر طبیعی در روده وجود دارد یا نه.


مطالب مرتبط:

تومور روده درمان قطعی می‌شود

فست فود نخورید، سرطان روده می‌گیرید

روش‌های تشخیص سرطان روده

سرطان روده بزرگ

علائم و عوامل خطر 6 نوع سرطان گوارشی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.