تبیان، دستیار زندگی
ممکن است شما در دوره نامزدی با مشکلات بسیاری روبه‌رو باشید، اما نخستین اصلی که برای حفظ این ارتباط و تقویت کردنش باید به آن پایبند باشید، کمک به یکدیگر برای برطرف کردن این مشکلات است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

راه‌حل‌های مشکلات دوره نامزدی


ممکن است شما در دوره نامزدی با مشکلات بسیاری روبه‌رو باشید، اما نخستین اصلی که برای حفظ این ارتباط و تقویت کردنش باید به آن پایبند باشید، کمک به یکدیگر برای برطرف کردن این مشکلات است.


دوران نامزدی

قرار است نقش شما در زندگی عوض شود؛ سبک زندگی‌تان ظرف چند ماه از این‌رو به آن رو شود و وظایفی را به عهده بگیرید که پیش از این، دیگران در قبال شما به عهده داشتند. از طرف دیگر، شما باید در مقابل ده‌ها نفر حساب پس بدهید. آن‌ها انتظار دارند که در عرض چند ماه آینده به عروسی شما دعوت شوند و در تمام این دوره قبل از ازدواج هم می‌خواهند تمام رفتارها و اتفاقات زندگی شما را زیر ذره‌بین بگیرند.

همین انتظارات دیگران، می‌تواند یکی از دلایل اضطراب شما باشد. می‌ترسید نتوانید انتظارات دیگران را فراهم کنید و به همین دلیل به خودتان و نامزدتان فشار می‌آورید تا به بهترین شکل آن‌ها را راضی کنید. حالا تصور کنید که به همه این اضطراب‌ها، نگرانی‌های مالی هم وارد شود. هزینه‌های جشن عروسی و مراسم‌های قبل از آن، خرید یا اجاره کردن خانه، وسایل زندگی و هزینه‌های جاری یک زندگی. خانواده ممکن است شما را با این سۆال روبه‌رو کند که آیا این ازدواج ارزش این همه دردسر را دارد؟

چه کنیم؟

ممکن است شما در دوره نامزدی با مشکلات بسیاری روبه‌رو باشید، اما نخستین اصلی که برای حفظ این ارتباط و تقویت کردنش باید به آن پایبند باشید، کمک به یکدیگر برای برطرف کردن این مشکلات است. با کمک راه‌های زیر، این مرحله دشوار را هم به سلامت پشت سر بگذارید.

ستون اول

قبل از هر تصمیمی (چه در مورد جشن عروسی، چه محل زندگی یا هر چیز دیگر) با هم بدون جهت‌گیری صحبت کنید. دوست دارید که این تصمیم چطور گرفته شود و چه فکری در مورد آن می‌کنید؟ حرف‌های یکدیگر را بدون پیش‌داوری بشنوید و اول روی نکاتی تمرکز کنید که هر دوی شما در موردش تفاهم دارید. از این طریق می‌توانید یک ستون مشترک برای تصمیماتتان بسازید. حالا شما روی یک سری از اصول توافق کرده‌اید.

این مشکلات به تنهایی بزرگ نیستند، اما اگر حل نکرده باقی بمانند، زندگی شما شروع نشده از هم می‌پاشد.

ذره‌بین روی اختلاف‌ها

حالا وقت رسیدگی به اختلافات است. شما دوست دارید یک جشن بزرگ و مجلل داشته باشید و او توان تأمین مخارجش را ندارد؟ او دوست دارد خانه‌ای نزدیک به محل کارش داشته باشد و شما آن محله را دوست ندارید؟ یادتان نرود که این مشکلات به تنهایی بزرگ نیستند، اما اگر حل نکرده باقی بمانند، زندگی شما شروع نشده از هم می‌پاشد. پس این اختلافات را دانه دانه بررسی کنید و مشترک‌ترین تصمیم ممکن را در موردشان بگیرید.

از بعضی خواسته‌ها بگذرید

اگر در مواردی نظر نامزدتان با شما متفاوت است، از روش اولویت‌بندی کمک بگیرید. ببینید که از کدام یک از این خواسته‌ها می‌توانید بگذرید و کدام یک برایتان کلیدی‌تر است. اگر همه خواسته‌های خودتان برایتان مهم باشد و همه گفته‌های او بی‌اهمیت، هیچ اتفاق خوبی در انتظار رابطه شما نخواهد بود. یادتان نرود که اگر می‌پذیرید از چیزی بگذرید، حق ندارید از این لحظه به بعد همسرتان را به خاطر گذشت‌تان زیر سۆال ببرید.

خودتان را نادیده نگیرید

درست است که گذشت کردن جزء اصلی یک زندگی مشترک است، اما قرار نیست برای گذشتن از این مرحله دشوار، خودتان را نادیده بگیرید. اگر فکر می‌کنید سکوت کردن و تحمل کردن، باعث ایجاد تنش کمتری می‌شود، در اشتباه هستید؛ زیرا تنش‌هایی که با سکوت سرکوبشان کرده‌اید، در آینده به زندگی شما حمله خواهند کرد. قرار نیست رابطه‌تان را پر از جنگ و آشوب کنید؛ اما به خاطر ترس از دعوا یا دلخوری، خودتان را هم قربانی نکنید. با هم حرف بزنید و عادلانه تصمیم بگیرید.

نامزدی

یک طرفه به قاضی نروید

وقتی می‌گوییم عادلانه، یعنی باید هم خودتان و آرزوهای‌تان را در نظر بگیرید و هم همسرتان و شرایطش را. تصمیمات مهم را با توافق یکدیگر بگیرید. یادتان نرود که او هم به اندازه شما در این اتفاق نقش داشته و به اندازه شما آرزو دارد. پس نگرانی‌های او را هم درک کنید. ازدواج یک رابطه دو طرفه است. رابطه‌ای که پایه‌هایش روی بده بستان‌های دو طرفه بنا شده است. پس همان قدر که از او انتظار دارید، از خودتان هم انتظار داشته باشید.

آینده‌نگر باشید

اگر می‌خواهید خواسته‌های خودتان یا توافق‌های دو نفره‌تان را به اجرا بگذارید، آینده را هم فراموش نکنید. هزینه‌ای که قرار است بکنید، چه تأثیری روی اوضاع مالی دو نفره‌تان بعد از این دوره خواهد گذاشت؟ اختلافاتی که به وجود آمده، چه مشکلاتی بین خانواده جدیدتان و خانواده‌های قدیمی ایجاد خواهد کرد. قبل از اجرا کردن هر چیز، راهی را در نظر بگیرید که کمترین آسیب را در آینده در پی دارد. شاید لازم باشد برای پیدا کردن این راه، بعضی از آرزوهای‌تان را هم قربانی کنید.

جلوی خانواده‌ها نایستید

وارد جنگ با خانواده‌های هم نشوید. بعد از گرفتن تصمیمات، شما با خانواده خود صحبت کنید و از او هم بخواهید که این موضوعات را به عنوان تصمیمات خودش و نظرات مشترکتان به خانواده‌اش اطلاع دهد. هیچ وقت برای به کرسی نشاندن تصمیمات مشترکتان، خودتان را در مقابل خانواده او قرار ندهید. یادتان نرود که شما یک تازه وارد هستید و آن‌ها یک تیم قدیمی و این که همسرتان بهتر از شما با زبان آن‌ها آشناست.

هم خودتان و آرزوهای‌تان را در نظر بگیرید و هم همسرتان و شرایطش را. پس تصمیمات مهم را با توافق یکدیگر بگیرید.

فکر بردن نباشید

قطعاً برنامه دو نفره شما تا حد زیادی تغییر خواهد کرد، پس به دلیل این تغییرات یکدیگر را مقصر ندانید. از هم دفاع کنید اما به خانواده‌ها حمله نکنید. مهم نیست خانواده شما پیشنهاد داده است یا او. در این بازی به تنها چیزی که نباید فکر کنید بردن است.

داور تعیین کنید

اگر مخالفت‌ها یا نظرات خانواده‌ها از نگاه هر دوی شما غیرمنطقی است و دوست ندارید طبق برنامه آن‌ها پیش بروید، بهتر است یک داور خوب را برای این اتفاق مشخص کنید؛ کسی که هم شما به او اعتماد دارید و هم خانواده‌تان روی حرفش حساب می‌کنند. اول با او حرف بزنید و حرف‌هایش را بشنوید. اگر برایتان مورد اعتماد باشد، راحت‌تر می‌توانید به پیشنهادهایش فکر کنید. شاید شما در این تصمیم‌گیری خیلی جنبه‌ها را نمی‌دیدید. پس نگویید حرف، حرف خودمان است.

نامزدی

آشوب به پا نکنید

شما نمی‌توانید خودتان و آینده دو نفره‌تان را قربانی کنید تا همه را راضی کنید، اما حق ندارید که جنگ هم راه بیندازید. نحوه خداحافظی شما دو نفر از خانواده‌هایتان روی زندگی آینده‌تان بسیار تأثیر گذار خواهد بود، پس بدون پرخاشگری و قهر، خواسته‌های مشترکتان را پیش ببرید. اگر در این مسیر کسی شما را رنجاند، گناهش را به گردن همسرتان نیندازید و فراموش نکنید که او، تنها مسئول کارهای خودش است و نمی‌تواند کوچک‌ترین رفتارهای دیگران را تحت کنترل دربیاورد.

کمک بگیرید

درست است که همه آدم‌ها مثل هم نیستند و مثل هم زندگی نمی‌کنند، اما یادتان نرود که دیگران قبل از شما این مسیر را رفته‌اند. پس قبل از آن که در مقابل پیشنهادهای آنها جبهه بگیرید، خوب به عواقب تصمیمی که گرفته‌اید، فکر کنید. اگر نمی‌توانید راه درست را به آسانی تشخیص دهید، بهتر است با هم به دفتر یک روان‌شناس بروید و قبل از هر تصمیمی کمی مشاوره بگیرید. شاید لازم باشد که بعد از چند جلسه، خانواده‌تان را هم با این مشاور آشنا کنید و به این جنگ خانگی پایان دهید.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: zakeezare