تبیان، دستیار زندگی
پلیس پایتخت طرح تشدید برخورد با بدحجابی در پارک‌ها و اماکن تفریحی تهران را از چند روز قبل آغاز کرد. دیگر روی این سکه هم، شاید شنیدنی باشد!!!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بگیر و ببند، دریغ ازکمی تفکر


پلیس پایتخت طرح تشدید برخورد با بدحجابی در پارک‌ها و اماکن تفریحی تهران را از چند روز قبل آغاز کرد.

دیگر روی این سکه هم، شاید شنیدنی باشد!!!


مدتی است عزیزان نیروی انتظامی در قسمت گشت ارشاد کمر همت را مضاعف بسته‌اند و به دستگیری و جمع کردن بدحجاب‌ها و مانکن‌های کوچه و خیابان می‌پردازند!

آجر الله از اینکه زحمت می‌کشند و مملکت را از لوس چنین افرادی پاک می‌کنند! امیدوارم که بدحجاب ریشه کن شود،اما با بدحجابی چه کنیم؟

بدحجابی

خیلی زود شاهد تغییر در جامعه بودیم، در کشوری که اوایل انقلاب ساده زیستی و ساده پوشی سرلوحه‌اش بود و کسی درگیر تجملات نبود! فرهنگ غرب خیلی زود جا گرفت و این سادگی و ساده دلی استحاله شد و رنگ عوض کرد. امروزه در جامعه ای زندگی می‌کنیم که نه تنها بویی از آداب و رسوم گذشتگان نیست و اگر باشد خیلی کم و مختصر است بلکه آداب اسلامی هم فراموش شده است و باید در کتب اسلامی به دنبال آن بگردیم.

آقایانی که دنبال پیشرفت و ترقی جمهوری اسلامی بودند باید می‌فهمیدند که تکنولوژی بدون فرهنگ اسلامی و بدون اینکه دین در آن دخالت داشته باشد همچون سمی است که علاجی ندارد.

از وقتی کتاب جای خود را به ماهواره و یا اینترنت در کشور ما داد همه چیز و همه کس عوض شدند و روش زندگی شد ماهواره و اینترنت و در کل ارتباطات بی سرو ته! اگر در اول انقلاب و یا قبل از آن و بعد از آن که اینترنت و ماهواره هنوز به این صورت وجود نداشت دقت لازم را بکنیم خواهیم دید که فرهنگ کتاب‌خوانی در آن زمان به مراتب بیشتر از امروز بوده است. امروز خیلی از جوانان و مردم ما از اینترنت و ماهواره تقلید کورکورانه می‌کنند و اصلاً نمی‌دانند که این طرز پوشش در این مملکت نه تنها عرف نیست بلکه جرم هم محسوب می‌شود. فکر می‌کنند که ایران هم مانند کشورهای غربی و آمریکا است که هر کاری بخواهند انجام بدهند.

امروز خیلی از جوانان و مردم ما از اینترنت و ماهواره تقلید کورکورانه می‌کنند و اصلاً نمی‌دانند که این طرز پوشش در این مملکت نه تنها عرف نیست بلکه جرم هم محسوب می‌شود. فکر می‌کنند که ایران هم مانند کشورهای غربی و آمریکا است که هر کاری بخواهند انجام بدهند

آقایانی که در زمان ریاست جمهوری خود دنبال این بودند که جمهوری اسلامی ایران را مدرن کنند و از عقب‌ماندگی در بیاورند، چرا که حرفشان این بود حجاب مانع پیشرفت زن در جامعه می‌شود و محصورش می‌کند. می‌خواستند به نوعی تقلید کنند اما نه تنها نتوانستند بلکه از حد و مرز، این تقلیدشان گذشت و امروزه کارشان به جایی رسیده است که نمی‌توانند جلوی آن‌را بگیرند. حال بدحجاب را بگیریم می‌خواهیم با تفکر بدحجابی چه کنیم؟ وقتی سنتی چون پوشش و حجاب جایش را به بدحجابی می‌دهد آیا با دستگیری می‌شود جلوی آن را گرفت؟

بدحجابی

تازه جالب‌تر از آن، اینست که این طرح در تهران در حال اجرا است!! و این خود فاجعه ای است تمام نشدنی! من نمی‌دانم این چه طرحی است که فقط در تهران بطور جد ارشاد می‌کنند و بقیه‌ی مملکت امن و امان است و الحمدالله خبری از بدحجاب نیست!

درست است که دشمن از در تهاجم فرهنگی وارد شده است اما خیانت عده ای در کشور و فروش محصولاتی با انواع و اقسام لباس‌های زننده خود دامن زدن بر این آتش است. فرهنگ سازی اصلی است که با زور نمی‌شود در جامعه ای نهادینه‌اش کرد. وقتی در خانواده ای پدر و یا مادر نتوانند بچه های خود را به خوبی تربیت کنند و تحویل جامعه بدهند،خوب این خود زمینه را برای چنین کارهایی فراهم می‌سازد.بدحجاب را بگیریم اما تنوانیم با تفکر بدحجابی و فساد و فحشا مبارزه کنیم که گویی به دور خود چرخیده‌ایم!!در دانشگاه‌ها،مۆسسات،ادارات، مدارس و…. این چنین موارد کم نیستند. اگر از همان بچگی به دختر خود و یا پسر خود نماز خواندن را یاد ندهیم و یا دین و اسلام و خدا را به بچه های خود نشناسیم و با عکس و ماهواره و رقص و …آشنا کنیم و از همان اول با حجاب آشنایشان نکنیم ،این خود زمینه ای می‌شود که در جوانی و بزرگ‌سالی بدحجابی بهتر از حجاب است!!(البته حرف من نسبی است نه مطلق!!)

درست است که دشمن از در تهاجم فرهنگی وارد شده است اما خیانت عده ای در کشور و فروش محصولاتی با انواع و اقسام لباس‌های زننده خود دامن زدن بر این آتش است. فرهنگ سازی اصلی است که با زور نمی‌شود در جامعه ای نهادینه‌اش کرد. وقتی در خانواده ای پدر و یا مادر نتوانند بچه های خود را به خوبی تربیت کنند و تحویل جامعه بدهند،خوب این خود زمینه را برای چنین کارهایی فراهم می‌سازد

باید قبول کنیم که خیانت به این کشور زیاد شده است و دشمن هم بیکار نمی‌نشیند.اما اگر قرار باشد علیه آن مبارزه کنیم،نباید گاف بدهیم و همه چیز را از یک دید نگاه کنیم! با زور و تشر نمی‌شود از همان ابتدا جلوی پدیده ای همچون بدحجابی را گرفت چرا که تفکرش شکل گرفته است و عده ایی نه خیلی زیاد اما در حال زیاد شدن به دنبالش هستند.

بدحجاب

باید قبول کنیم که خیلی‌هایی که این چنین در خیابان‌ها  میایند یا نمی‌دانند و به نوعی فقط دوست دارند که این چنین باشند و عده ایی هم واقعاً مغرضند! اما برخوردمان باعث می‌شود که به دین جور دیگری نگاه کنند. خیلی از این اتفاقات را خود مقصریم و شریک آن هستیم. چطور در بحث فرهنگ سازی آقایان نیروی انتظامی در مورد راهنمایی و رانندگی انیمیشن می‌سازند و جریمه‌ها را سنگین می‌کنند تا مردم بفهمند که باید رعایت کنند اما در مورد بدحجابی فقط برخورد و دستگیری ملاک کار است و هیچ گونه مدیریتی در زمینه‌ی فرهنگ سازی صورت نگرفته است؟ تا کی می‌خواهیم بدحجاب‌ها را از شهر جمع کنیم. اصلاً مگر می‌شود این کار را کرد!؟ تا موقعی که فرهنگ‌سازی نکنیم و ترس در دل بعضی‌ها نیندازیم،بدحجاب و تفکر بدحجابی ریشه کن نخواهد شد. چرا ما به مسائل، ریشه ای نگاه نمی‌کنیم. وقتی امر به معروف را فقط در نوشته‌ها و آیین نامه های انضباطی می‌یابیم، باید هم شاهد چنین وضعیتی باشیم.

بنده هم مثل خیلی از شماها با برخورد با بدحجاب مخالف نیستم.اما این روش کار را پسندیده نمی‌دانم و باید برایش کاری کرد.وقتی با زور به خانه های مردم می‌روند و ماهواره‌ها را جمع می‌کنند ، نتیجه‌اش این می‌شود که دوباره مردم ماهواره را به خانه بیاورند و استفاده کنند.باید فکری اساسی در این زمینه بشود هرچند مشکلات کم نیست و واقعاً مملکت دچار ضعف بزرگ فرهنگی شده است. باز هم می گویم و شما هم به این مسئله بیندیشید بدحجاب را بگیریم با تفکر بدحجابی چه کنیم.

فرآوری: نسرین صفری

بخش اجتماعی تبیان


منابع:ایسنا/جهان نیوز