تبیان، دستیار زندگی
از شرایط استجابت دعا اضطرار است. رسیدن به این حالت، حالت استجابت دعا است و برای ظهور چاره ای جز ایجاد اضطرار نیست و آن هم باید ایجاد شود. معرفی امام زمان علیه السلام - فلسفه غیبت-، آثار وجود نازنین آن حضرت و ضرر هنگفتی كه به مسلمین به خاطر غیبت می رسد خود
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ظهور نزدیک می شود با دعای من و تو

امام زمان

دعا از دو جهت در فرج و ظهور نقش ایفا می نماید. یكی نقش و تأثیرات دعا و دیگری فضاسازی اجتماعی و فردی و آماده كردن فضا برای ظهور.

اول؛ نفس دعا:

دعا اثرات بسیار شگرفی بر زندگی انسان و روح و روان او دارد. دعا انسان را به خدا نزدیك می نماید. او را بنده خدا می كند. به او امید و تحرك می دهد. رابطه انسان با خدا مستحكم و قوی می گردد. و آثار و فواید بسیار دیگری كه در این مقاله نمی گنجد. اما آنچه مهم است اثرات دعا بر فضاسازی جامعه برای آمادگی ظهور است كه بدان می پردازیم.

دوم؛ فضاسازی فردی و اجتماعی:

دعایی كه مورد نظر امام زمان علیه السلام است دعایی است كه قابل اجابت باشد و الا دعاهای بی روح و بی محتوا تأثیر آنچنانی برای فرج ندارد.

لذا دعا كننده باید اول خویش را به درجه اجابت دعا برساند سپس دعا نماید. و آماده كردن شرایط دعا خود موجب آماده شدن شرایط ظهور می گردد كه بدانها اشاره می كنیم:

1- معنوی شدن جامعه

از آثار مهم دعا معنوی شدن جامعه اسلامی است. جامعه ای كه راز و نیاز و درخواست در آن متبلور است قطعاً جامعه ای است كه معنویت در آن موج خواهد زد و این برای ساخت فضای ظهور بسیار مناسب خواهد بود.

2- شرایط برای اجابت دعا

هركس كه بخواهد دعایش مستجاب شود باید شرایط استجابت را در خود فراهم نماید كه هركدام در اصلاح جامعه نقش مهمی را ایفا می نماید. این شرایط عبارتند از:

الف) بنده خدا شدن

خداوند در قرآن كریم می فرماید: «إذ سألك عبادی عنی فأنی قریب اجیب دعوه الداع إذا دعان». برای استجابت دعا اول باید بنده خدا شد.

بنده خدا شدن یعنی انسان كاملا مطیع خدا شده و تمام كار و عملش در جهت جلب رضای او باشد. و این به تمام كارهای انسان جهت خدایی می دهد. درس خواندن، تدریس، پزشكی، مهندسی، صنعت و... همه در مسیر الهی قرار می گیرد و جامعه، جامعه ای الهی می گردد.

توكل بر خدا و امید به استجابت دعا از شرایط استجابت است. ایجاد روحیه توكل در یاران و منتظران امام زمان علیه السلام باعث قدرتمند شدن یاران و ساخته شدن یارانی شجاع، قوی و عزیز خواهد شد كه به هیچ وجه زیر بار ظلم نرفته و هیچ هراسی به دل راه نداده و سایه الهی را روی سرخود ببینند

ب) اقتصاد حلال

در حدیث قدسی نقل شده است كه خداوند متعال فرمود: من استجابت دعا را در روزی حلال قرار داده ام، مردم در سروصدا و گریه دنبالش می روند و به آن نمی رسند.

كسب روزی حلال، خود مقدمه اصلاحات گسترده ای در زمینه های اقتصادی و غیراقتصادی خواهد شد. گرانقروشی و كم فروشی و ربا و... به فراموشی سپرده شده و انسان برای كسب لقمه حلال سعی خواهد كرد كه غش را از كار و... خالی نموده و در برابر حقوقی كه از بیت المال می گیرد به نحو احسن كار انجام دهد. راننده تاكسی و... همه افراد با اصلاح كسب خود هم اصلاحات اقتصادی انجام داده و هم كار خود را به سوی اصلاح پیش خواهند برد.

منشأ بسیاری از مفاسد و گناهان در جامعه مسئله پول و اقتصاد است. ایجاد بازار ربا، كلاهبرداریهای آنچنانی، اختلاس، رشوه و... كه چهره جامعه را سیاه نموده است، علت اصلی آن اقتصاد است. و وقتی انسان بداند كه این حربه های ناسالم تأثیر منفی بر روند كار معنوی او دارد و آن را ترك كند تا لقمه حلالی بدست آورد، ریشه اصلی این مفاسد را قطع خواهد كرد.

گناه

ج) ترك گناه

دعای انسان گنهكار مستجاب نمی گردد. حضرت موسی علیه السلام از راهی می گذشت. مردی در حال سجده بود و دعا می كرد. حضرت رفت و برگشت و دید هنوز در حال سجده است و دعا می كند. عرض كرد: خدایا اگر من بودم دعایش را مستجاب می كردم. وحی آمد ای موسی، اگر تا آخر عمر در سجده باشد دعایش را مستجاب نمی كنم چون اهل گناه است.

لذا انسان برای استجابت دعایش چاره ای جز ترك گناه ندارد و این خود باعث می شود دامنه فساد و ظلم و گناه و... از جامعه جمع شده و جامعه ای سالم بوجود آید.

و پاك شدن گناه از سطح جامعه یعنی شستن تمام نابسامانی ها و كثافات از تابلوی زندگی. و آن وقت است كه:

- خانواده ها، سالم خواهند شد

- جوانان و فرزندان، سالم خواهند شد

- در مدارس تبعیض بین فرزند پولدار و فقیر نخواهد بوده و دانش آموزان پاك اند

- در ادارات دیگر گناهی نیست و حق ارباب رجوع داده می شود

- فیلمهای مبتذل از جامعه پاك می شود

- بی حجابی و بدحجابی رخت برمی بندد

و...

د) اضطرار

خداوند در قرآن می فرماید: «أمن یجیب المضطر إذا دعاه و یكشف السوء». از شرایط استجابت دعا اضطرار است. رسیدن به این حالت، حالت استجابت دعا است و برای ظهور چاره ای جز ایجاد اضطرار نیست و آن هم باید ایجاد شود. معرفی امام زمان علیه السلام - فلسفه غیبت-، آثار وجود نازنین آن حضرت و ضرر هنگفتی كه به مسلمین به خاطر غیبت می رسد خود ایجاد كننده حالت اضطرار است.

آیا می دانید امام زمان علیه السلام چقدر بخاطر غیبت ناراحتند؟

آیا می دانید اگر ظهور یك ساعت جلو بیفتد وضعیت بشر چقدر مطلوب خواهد شد؟

آیا می دانید تنها كسی كه فقر را از دنیا جمع می كند، ظلم و بی عدالتی را بر می دارد، به انسان آزادی واقعی می دهد، به انسان كرامت و شخصیت می دهد، امام زمان علیه السلام است؟

آیا می دانید تنها با ظهور، دین در دنیا سیطره می یابد و و مدینه فاضله ایجاد می شود؟

آیا می دانید تنها با ظهور است كه امنیت همه جا را می گیرد؟

اگر جواب این سۆالها دانسته شود حالت اضطرار واقعی پیش می آید و آن زمان ظهور است.

كسب روزی حلال، خود مقدمه اصلاحات گسترده ای در زمینه های اقتصادی و غیراقتصادی خواهد شد. گرانقروشی و كم فروشی و ربا و... به فراموشی سپرده شده و انسان برای كسب لقمه حلال سعی خواهد كرد كه غش را از كار و... خالی نموده و در برابر حقوقی كه از بیت المال می گیرد به نحو احسن كار انجام دهد. راننده تاكسی و... همه افراد با اصلاح كسب خود هم اصلاحات اقتصادی انجام داده و هم كار خود را به سوی اصلاح پیش خواهند برد

ه) فراهم كردن اسباب ظهور

در روایت نقل شده است كه دعای بدون اسباب همانند تیر بدون كمان است. دعا كننده باید اسباب را نیز فراهم نماید. مثلا كسی كه آرزو دارد در كنكور قبول شود باید تلاش كرده درس هم بخواند. كسی كه منتظر فرج است و دعا می كند باید اسباب ظهور را هم فراهم نماید كه اسباب ظهور اكثر آن مربوط به مردم است. چون علت اصلی غیبت عدم وجود انسانهای قدرشناس است. لذا برای ایجاد اسباب باید اقدامات زیر صورت گیرد:

1- ساختن فرد

افراد جامعه باید اول خویش را بسازند تا جزء یاران واقعی آن حضرت باشند. در روایت نقل شده كه قدرت یاران امام زمان علیه السلام چهل برابر مردان امروزی است. این بدان معناست كه یاران امام زمان علیه السلام در اكثر زمینه ها قدرتمندند. هم در زمینه علم و تكنولوژی و هم در زمینه اخلاق و تربیت فرزند و زندگی و...

2- ساختن و پرورش نیرو

انسان برای فراهم كردن اسباب چاره ای جز پرورش نیرو و هدایت دیگران ندارد و این تحرك عظیم اجتماعی بوجود خواهد آورد كه هركس به ساخت دیگری بپردازد. و جامعه تبدیل به مدرسه ای شود كه همه سعی در ساخت و پرداخت هم دارند. و اینجاست كه امربه معروف و نهی از منكر نیز تجلی یافته و جامعه ولائی آماده ظهور بوجود خواهد آمد.

و) ایجاد نشاط اجتماعی و كار

توكل بر خدا و امید به استجابت دعا از شرایط استجابت است. ایجاد روحیه توكل در یاران و منتظران امام زمان علیه السلام باعث قدرتمند شدن یاران و ساخته شدن یارانی شجاع، قوی و عزیز خواهد شد كه به هیچ وجه زیر بار ظلم نرفته و هیچ هراسی به دل راه نداده و سایه الهی را روی سرخود ببینند.

و از سویی دیگر امید به استجابت دعا در انسان ایجاد نشاط نموده و روح او را صیقل داده و پویایی و تحركی بزرگ برای ایجاد انقلابی عظیم بوجود خواهند آورد.

بخش مهدویت تبیان


منبع: خبرگزاری فارس

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.