تبیان، دستیار زندگی
احتمالا شما هم با کمبود هارد دیسک خود روی کامپیوتر دسکتاپ یا لپ تاپ خود مواجه شده اید و قصد داشتید هارد دیسک خود را ارتقاء دهید ولی به دلیل حجم اطلاعات و نصب ویندوز دوباره منصرف شده اید. نصب ویندوزی جدیدی که باعث از بین رفتن کلی از اطلاعات شما میشود و….
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تعویض راحت هارد دیسک


احتمالا شما هم با کمبود هارد دیسک خود روی کامپیوتر دسکتاپ یا لپ تاپ خود مواجه شده اید و قصد داشتید هارد دیسک خود را ارتقاء دهید ولی به دلیل حجم اطلاعات و نصب ویندوز دوباره منصرف شده اید. نصب ویندوزی جدیدی که باعث از بین رفتن کلی از اطلاعات شما میشود و…. در این مطلب روش ساده ای را آموزش می دهیم که بدون نیاز به نصب مجد د ویندوز بتوانید هارد دیسک خود را با تمام اطلاعات قبلی تعویض کنید.

تعویض راحت هارد دیسک

در این روش از نرم افزار رایگان و بسیار ساده xxclone استفاده میکنیم ، البته این نرم افزار محدودیت های دارد که برای از بین بردن تمام محدودیت ها باید نسخه کامل را خریداری کنید ، ولی چون این برنامه جوری ساخته شده است که هم رایگان و هم تجاری باشد شما میتوانید از همان نسخه رایگان استفاده کنید و نیازی به کرک یا خرید نسخه اصلی نیست.

برای دانلود به سایت رسمی آن به http://www.xxclone.com/idwnload.htm مراجعه کنید و در قسمت XXCLONE Freeware نرم افزار را دانلود کنید و بعد از دانلود از داخل zip استخراج کنید و برنامه را نصب کنید و اجرا نمایید.

حال باید اطلاعات را منتقل کنید ولی در این قسمت لازم هست به نکاتی در مورد پارتیشن و فرمت هارد جدید توجه کنید ، هارد مقصد شما حتما باید فرمت اش NTFS باشد و با نرم افزار های پارتیشن بندی (که در آینده هم مقاله ای در مورد آنها تهیه میکنیم) به تعداد مورد نظر پارتیشن تولید کنید. به طور مثال اگر در هارد قبلی 4 پارتیشن دارید در هارد مقصد باید حداقل 4 پارتیشن را درست کنید. توجه کنید که هارد به خوبی و بهترین شکل فرمت شود تا به بهترین نحو انتقال صورت گیرد. بعد از پارتیشن بندی و فرمت NFTS آن را با usb به لپ تاپ و با SATA به کامپیوتر دسکتاپ متصل کنید و بعد از اتصال و روشن شدن سیستم باید درایو های جدید در مای کامپیوتر ایجاد شود اگر ایجاد نشد بدانید که مشکلی وجود دارد و باید دوباره فرمت و پارتیشن بندی کنید.

حال بعد از اینکه اطمینان حاصل کردید که تمام پارتیشن ها سالم و درست هستند به سراغ نرم افزار بروید ، کار با برنامه بسیار بسیار ساده هست کافی هست به ترتیب عکس زیر نگاه کنید و پیش بروید:

تعویض راحت هارد دیسک

در قسمت 1 باید به طور مثال درایو C هارد قبلی را وارد کنید و در قسمت 2 باید درایو جدیدی که قرار است جای درایو C قدیم را بگیرد انتخاب کنید. در قسمت 3 هم باید گزینه /backup1 را انتخاب کنید که نوع بک آپ را تعیین میکند و گزینه های /backup2 و 0 فقط در نسخه کامل نرم افزار قابل استفاده هست.

در آخر هم روی گزینه Start کلیک کنید تا انتقال انجام شود ، خوبی این نرم افزار دارا بودن نوار پیشرفت انتقال هست و به شما میگویید چند ساعت دیگر انتقال پایان میابد که در برنامه های مشابه وجود ندارد.

و همچنین بقیه درایو های خود را همانگونه انتقال دهید تا همه درایو ها کامل منتقل شود و پس از آن حجم درایو ها را با درایو های قبلی برسی کنید تا ببینید احتمالا چیزی جا نمانده یا نه که معمولا اتفاق نمی افتد ، همچنین به اختلاف حجم های کمتر از 50 100 مگ توجه نکنید چون ممکنه این حجم حاصل حذف و اضافه کردن فایل های قدیمی باشد و تاثیری روی اطلاعات شما ندارد.

بعد از چک و انجام تمام کار ها کافی است فقط هارد را تعویض کنید و هارد جدید را جایگزین کنید ! سپس میبینید که ویندوز شما با تمام اطلاعات درایو های قبلی بالا می آید. اگر همه چیز درست باشد در همون ابتدای بوت ویندوز برنامه XXCLONE پیغام موفقیت آمیز بودن انتقال ویندوز را میدهد که بسیار جالب است

اگر نام درایو ها اشتباه بود میتوانید از diskmgmt خود ویندوز که در کنترل پنل موجود هست استفاده کنید و نام آنها را به دلخواه تغییر دهید. همانطور که گفتیم این نرم افزار بسیار ساده هست و کار کردن با آن بسیار راحت هست و به جزء امکان بک آپ گیری و انتقال ویندوز میتوانید از ابزار cool آن هم استفاده کنید که در تب Cool Tools موجود هست. در این تب ابزار های مانند ساخت بوتایبل ، تست بوت ، ساخت فایل های bat و… موجود هست و همه آنها برای کاربران free آزاد هست.

بخش دانش وزندگی تبیان

منبع: hgooyait