تبیان، دستیار زندگی
این روزها تغییر و تحولات باشگاه استقلال بیشترین اخبار و حواشی را به خود اختصاص داده است. تمامی گمانه زنی های ممکن برای لیگ دوازدهم در باشگاه استقلال این روزها در حال رقم خوردن است
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بازگشت قلعه نویی به استقلال


 این روزها تغییر و تحولات باشگاه استقلال بیشترین اخبار و حواشی را به خود اختصاص داده است. تمامی گمانه زنی های ممکن برای لیگ دوازدهم در باشگاه استقلال این روزها در حال رقم خوردن است

مظلومی

استقلال این روزها شباهت عجیبی به وضعیت سال گذشته پرسپولیس پیدا کرده است. اینکه پس از یک قهرمانی بحران به جان یکی از این دو تیم بزرگ تهرانی می‌افتد، داستان تازه ای نیست؛ هواداران پرتعدادشان هم عادت کرده اند که بعد از یک خوشحالی مقطعی، آینده تیم محبوب شان را با نگرانی دنبال کنند و همه این‌ها از یک "سیاست مریض" در فوتبال ایران حکایت دارد؛ سیاستی که دوست دارد همیشه  استقلال و پرسپولیس دولتی باشند، آن هم بدون تفاوت با اینکه چه دولتی در راس کار است اما آنچه این روزها بر سر استقلال می‌آید اوج سیاسی کاری است. از نگاه مدیران تصمیم‌گیر، هواداران این روزها غریبه‌ای هستند که معادلات در حال انجام، هیچ ارتباطی به آنها ندارد!

قلعه نویی آمد، زرینچه رفت

امیر قلعه‌نویی سرمربی سابق استقلال كه هر دو عنوان قهرمانی مجموعه آبی در تاریخ 11 ساله لیگ برتر در دوره سرمربی‌گری او به دست آمده، به استقلال بازگشت.

اعضای حاضر در جلسه هیات مدیره باشگاه استقلال پس از بحث و تبادل نظر پیرامون برنامه های ارائه شده از سوی كاندیداهای سرمربی گری، با رای خود امیر قلعه‌نویی را به عنوان سرمربی جدید تیم فوتبال استقلال انتخاب و معرفی كردند.

در حالی كه قرار بود نشست هیات مدیره باشگاه استقلال روز سه‌شنبه برگزار شود، روز دوشنبه جلسه فوق‌العاده هیات مدیره در وزارت ورزش و جوانان برگزار شد و امیر قلعه‌نویی با حضور در این نشست برنامه‌هایش را تشریح كرد.

سرمربی جدید استقلال به دعوت احمد رسولی نژاد رییس هیات مدیره باشگاه در این نشست حضور پیدا كرد و اعضای حاضر در نشست پس از شنیدن برنامه‌های قلعه‌نویی، وی را به عنوان سرمربی جدید استقلال انتخاب كردند.

امیر قلعه‌نویی طی سه فصل دوری از استقلال، دو بار با تیم فوتبال سپاهان عنوان قهرمانی رقابت‌های لیگ برتر را كسب كرد و یك بار نیز با تیم فوتبال تراكتورسازی نایب قهرمان این رقابت‌ها شد.

پس از انتخاب امیر قلعه نویی به عنوان سرمربی جدید تیم فوتبال استقلال جواد زرینچه یکی از اعضای هیئت مدیره این باشگاه از سمت خود استعفا کرد.

زرینچه پیش از آنکه قلعه نویی به عنوان سرمربی جدید استقلال معرفی شود، از شیوه انتخاب او انتقاد کرده بود. او در این خصوص گفت: من به نشانه اعتراض به روش و شیوه آقایان در جلسه امروز هیئت مدیره حاضر نشدم. راه انتخاب سرمربی و مدیرعامل نادرست بود و به همین دلیل صلاح دانستم از سمت خود کناره گیری کنم.

این در حالی است که گفته می‌شود از بین امیدوار رضایی و احمد شهریاری قرار است یک نفر به عنوان مدیرعامل جدید باشگاه انتخاب شود.

* مدیرعامل استقلال کیست؟

دو فصل پیش و یک ماه قبل از شروع رقابتهای لیگ برتر بود که علی سعیدلو، علی فتح‌الله‌زاده را به عنوان سرپرست باشگاه استقلال انتخاب کرد. آن روزها خبری از هیات مدیره نبود و فتح‌الله‌زاده تنهای تنها استقلال را مدیریت می‌کرد. پس از اصرار کنفدراسیون فوتبال آسیا برای معرفی اعضای هیات مدیره سرخابی‌ها، رسانه‌ها هم به سازمان وقت تربیت بدنی فشار وارد کردند که اعضای هیات مدیره را معرفی کند اما گوش سعیدلو بدهکار نبود. فتح‌الله‌زاده آن روزها این چنین از تصمیم سعیدلو دفاع می‌کرد که "سعیدلو می‌گوید استقلال و پرسپولیس بدون هیات مدیره بهتر نتیجه می‌گیرند". سعیدلو معتقد بود انتخاب اعضای هیات مدیره مشکلاتی را برای این دو باشگاه فراهم می‌کند، از جمله اینکه مصاحبه‌های آنها اوضاع سرخابی‌ها را به هم می‌ریزد. با این حال عمر مدیریت سعیدلو در سازمان ورزش آنقدر کفاف نداد که بتواند همچنان بر تصمیمش بماند چون مجلس حکم به ادغام سازمان تربیت بدنی و سازمان جوانان و تشکیل وزارت ورزش داد و عباسی بعد از ناکامی سجادی در گرفتن رای اعتماد از مجلس به ورزش آمد.

پیش از این فتح الله زاده نشان داده برای ماندن در استقلال دست به هر کاری می زند.این روزها روزنامه او رسما تبدیل به ارگان علیه هیات مدیره استقلال شده است و چنان برای ماندن فتح الله زاده تلاش می کند که تو گویی هیچ مدیری در ایران وجود ندارد که بتواند با خرج 11 میلیارد تومان بعد از 2 سال یک جام حدفی بیاورد ! حتی برنامه ورزش از نگاه دو با مجری جوان و بی تجربه اش شنبه شب مبدل به پایگاهی تمام عیار برای حمایت از فتح الله زاده شد

او که بر خلاف سعیدلو هیچ تجربه مدیریتی نداشت(سعیدلو مدتی رییس هیات مدیره پرسپولیس بود)، با افزایش رسانه‌ها اعضای هیات مدیره استقلال و پرسپولیس را انتخاب کرد و این آغاز مشکلات آبی‌های تهران بود. اعضای هیات مدیره استقلال از ورزشی‌اش گرفته تا سیاسی‌اش درباره کوچکترین مسائل استقلال اظهارنظر می‌کردند. انتقاد از کادر فنی، مدیریت و حتی بازیکنان استقلال تقریبا شده بود کار هر روز اعضای هیات مدیره استقلال و در نهایت بعد از حذف استقلال از لیگ قهرمانان آسیا، علی فتح‌الله‌زاده صبرش به سر آمد و رییس هیات مدیره استقلال را دلیل ناکامی استقلال در مسابقات آسیایی خواند.

پس از این اتفاقات قرار بود در نشست فوق‌العاده هیات مدیره باشگاه استقلال تصمیم‌گیری نهایی درخصوص انتخاب سرمربی و جمع‌بندی درباره گزینه‌های پیشنهادی برای مدیرعاملی باشگاه صورت گیرد كه پس از انتخاب امیر قلعه‌نویی به عنوان سرمربی، تصمیم گیری در مورد مدیر عامل تیم به جلسه بعد موكول شده كه امیدوار رضایی، احمد شهریاری و علی فتح‌الله‌زاده گزینه‌های مدیرعاملی این باشگاه هستند.

مدیری از جنس لابی

پیش از این فتح الله زاده نشان داده برای ماندن در استقلال دست به هر کاری می زند.این روزها روزنامه او رسما تبدیل به ارگان علیه هیات مدیره استقلال شده است و چنان برای ماندن فتح الله زاده تلاش می کند که تو گویی هیچ مدیری در ایران وجود ندارد که بتواند با خرج 11 میلیارد تومان بعد از 2 سال یک جام حدفی بیاورد ! حتی برنامه ورزش از نگاه دو با مجری جوان و بی تجربه اش شنبه شب مبدل به پایگاهی تمام عیار برای حمایت از فتح الله زاده شد. مجری این برنامه می گفت فتح الله زاده یکی از موفق ترین مدیران استقلال پس از انقلاب است اما اشاره نکرد در هیچ دوره ای یک مدیر4 بار پس از اخراج با لابی قدرت مجددا به صندلی مدیریت استقلال بر نگشته است. استقلال در دو  فصل اخیر بیشترین هزینه را کرده  و تنها فاتح یک جام حذفی بوده است؛ اگر این یعنی موفقیت بله فتح الله زاده باید تا ابد در پیکره آبی ها باقی بماند!

فاتح حسینی

بخش ورزشی تبیان