تبیان، دستیار زندگی
من مطالعه را دوست ندارم و همیشه هم موقع صحبت کردن، لغت کم می آورم. مدام در ذهنم دنبال لغت می گردم و تازه بعضی وقت ها آن ها را اشتباه ادا می کنم یا در جای اشتباه به کار می برم
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قُرص کتاب‌خوانی
قُرص کتاب خوانی

من مطالعه را دوست ندارم و همیشه هم موقع صحبت کردن، لغت کم می آورم. مدام در ذهنم دنبال لغت می گردم و تازه بعضی وقت ها آن ها را اشتباه ادا می کنم یا در جای اشتباه به کار می برم.

معلم به من می گوید این مشکل به دلیل عدم مطالعه است. من هم یک روز تصمیم گرفتم کمی کتاب بخوانم. وقتی رفتم سراغ کتابخانه پدر و مادرم، مدت ها طول کشید تا کتابی پیدا کردم که از آن خوشم آمد و شروع کردم به خواندنش. اما فقط 30 صفحه از آن خواندم و بعد آن را کنار گذاشتم تا بعداً بخوانم. حالا سه ماه از آن روز گذشته و من اصلاً رغبتی به ادامه مطالعه این کتاب پیدا نکرده ام. نمی دانم چرا این قدر کتاب خواندن برایم سخت است. البته در این میان از خواندن مجله لذت می برم. کاش قرصی بود که با خوردن آن می توانستیم در روز چهار تا کتاب بخوانیم! معلم به او گفت: محمد جان از خواندن خوشت نمی آید، اما مجله را می خوانی؟

این یک صورت مسئله اشتباه است که تو را به راه حل اشتباه هدایت کرده است. اگر تو این قدر از مطالعه بدت می آید، پس چرا از خواندن یک نشریه خاص لذت می بری؟ حالا من صورت مسئله را برایت تصحیح می کنم و خواهی دید که جوابش هم چه قدر راحت است: تو از خواندن خوشت می آید، اما به شرطی که آنچه می خوانی باب سلیقه ات باشد و از آن خوشت بیاید.

خب این هم جوابش: به جای این که به سراغ کتابخانه پدر و مادرت بروی که پر از کتاب هایی هستند که با سلیقه تو جور در نمی آیند، به یک کتابخانه برو و سری به کتاب های گروه سنی خودت بزن. من مطمئنم در آن جا کتاب هایی پیدا می کنی که حتی یک لحظه هم نمی توانی زمین شان بگذاری.

تو برای شروع انتخاب بدی داشته ای . اگر یک کتاب جذاب و پر ماجرا انتخاب کنی، مطمئن باش کارهایت را با عجله تمام می کردی تا وقتی برای خواندن کتاب پیدا کنی. روح کتاب خوان تو هنوز خیلی ضعیف است و برای آن که آن را قوی کنی باید از غذاهای ساده و مقوی استفاده کنی؛ یعنی کتاب های ساده اما سرگرم کننده. می توانم کتاب های کمیک استریپ را برای این شروع به تو پیشنهاد بدهم. این گونه کتاب ها با حجم تصاویر جذایی که دارند، هر خواننده ای را مجذوب خودشان می کنند. وقت را دیگر بیش از این تلف نکن و هر چه سریع تر در یک کتابخانه عضو شو.

بخش کودک و نوجوان تبیان


منبع:فصلنامه بشری

مطالب مرتبط:

چگونه عکس بگیریم!

دعا برای همسایه

تلافی

استخونی که تیر می‌کشید

  کیف مناسب

می‌خواهم قاطع باشم

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.